Buzağılar podyuma imdi

Buzağılar podyuma çıktı

MUĞLA Muğla’nın Menteşe ilçesi Yerkesik Mahallesinde kele güreşleri sezonunda temas yıl planlı ‘Buzağı Güzellik Yarışması’ bu sene bile çokça sayıda buzağının katılımı le yapıldı.

14 buzağının yarıştığı Buzağı Görk Yarışması’na Reze Şehremini Bahattin Gümüş, Menteşe İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Kuray, vatandaşlar ve buzağı sahipleri katıldı. Konkur öncesi mütekellim buzağı sahibi Aza Tizgili, ” Allah’ın izni ile kazanır inşallah. Kazanırsa mutlu oluruz seviniriz” dedi. Menteşe Şehremini Bahattin Sim buzağı güzellik yarışmasında yaptığı açıklamada, “Geçmişten bugüne korida denildiği devir Yerkesik öne çıkıyor. Elhak bu sene 34’üncüsü yapılacak kim, arada ara sıra boşluklar ayn önüne alınırsa geçmişten 50-60 yıl öncesine dayanırsak şişman bir yörük kültürünün burada yaşanması ve geçmişten bugüne büyüklüğünde Yerkesik beldemiz bu geleneği bu güne büyüklüğünde getirdi. Biz üstelik eskimemiş kurulan Reze Belediyesi yerine görevimizi aldığımızdan bugüne büyüklüğünde benzeri eski belediye gibi hizmetimize devam ediyoruz” dedi.

3 dalda gerçekleştirilen buzağı güzellik yarışmasında Mertcan Göztepe, Ayaz ve Mehmet Mavioğlu’nun buzağıları birinci seçildi. Buzağı görk yarışmasında birinci mevrut buzağı sahiplerine Menteşe Belediye Reisi ve Menteşe İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü marifetiyle hediyeleri verildi.

Share: