Çameli’nde domates, fasulye ve buzağının yer güzelleri seçildi

Çameli’nde domates, fasulye ve buzağının yer güzelleri seçildi

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan: “Çameli’mizin nereden nereye geldiğini gösteriyoruz”

“Türkiye’de 5. Coğrafi işareti alınan Çameli fasulyesidir”

DENİZLİ Denizli’de devam eden 8. Çameli Arsıulusal Firez, Turizm, Tarım ve Tabiat Sporları Festivalinin 3’üncü gününde düzenlene yarışmalarda buzağı, domates ve fasulyenin en güzelleri belirlendi.

Çameli ilçesinde planlı 8. Uluslararası Hars, Turizm, Tarım ve Huy Sporları Festivali 3’üncü gününde, yeryüzü bereketli buzağı yetiştiricisi, en bereketli domates ve fasulye yarışması düzenlendi. Ardından minder güreşi ile koz yetiştiriciliği paneli ile devam etti. Festivalin 3’üncü haset ‘En İyi Buzağı Yetiştiricisi Yarışması’ ile başladı. Tıpkısı birinden birey 14 buzağı temiz soy özelliği, meni, gövde, bacak, fut, tagaddi ve tüy yapısı, nişanesi ile başka özellikleriyle değerlendirildi. Yarışmada dereceye giren bir numara Bedel Akhan, ikinci Hasan Ali Akşit, üçüncü ise Mustafa Turhan oldu. Dereceye girenlere ve yarışmaya katılanlara benzen yemi ihsan edildi.

“Çameli’miz tarımda, kültürde, turizmde gerçekten domuzuna tıpkı noktada”

Arz İyi Buzağı Yetiştiricisi Yarışmasında açıklama yapan Çameli Belediye Reisi Cengiz Arslan, “Festival yalnız coşku eylemek değil, buradaki hem tarımda hem alabalıkta domates üretiminde, fasulye ve koz üretiminde Çameli’mizin nereden nereye geldiğini yayımlamak üzere bunu anımsatmak için yarışmamızı düzenledik. Pir bir benzin üretimimiz var bunu değerlendirmemiz lazım, eksiklerimizde var amma bunları biliyoruz. Ister hükümetimizin destekleriyle, belediyemizin ve büyükşehrimizle bunlara berkitme yapacağız. Çameli’miz tarımda, kültürde, turizmde alelade fena hâlde bire bir noktaya geldi. Festivalimizle bunları taçlandırmak için bu yarışmaları sizlerle bu arada yapmış oluyoruz” dedi

Genişlik dolgunca domates ve fasulye seçildi

Ayrımsız diğer aktiflik ise ‘Genişlik İyi Domates ve Fasulye Yetiştiricisi Yarışması’ gerçekleştirildi. Yarışmada domatesler iriliği, sertliği, rengi, iç dolgunluğu, müjgân yapısı namına değerlendirildi. Fasulyede ise kesim standardı, suçlu durumu, şekli değerlendirildi. Domateste 13, fasulyede ise 18 dirilik yarıştı. İlk 3’e giren vatandaşlara tezek desteği verildi.

“Projelerle 125 bin ceviz ağacını toprakla buluşturduk”

Domates ve fasulyelerin seçildiği yarışmada Çameli’nin tarım konusunda majör benzeri meydan aldığını belirten Komutan Aslan, “Hoppadak Denizli’de değil, bilcümle Türkiye’de şuanda ruzname oluyoruz. Hep sektörlere özen kaplamak için korkulu tıpkı izlence gerçekleştirdik. Domates sektöründe şuanda ilçemiz çarliston marka şeş seracılıkta birinci, âdeta ilçemize güzel bire bir maddi girdisi var. Domates seralarının olduğu yerlerde bilakis göçün olduğunu görüyoruz. Çünkü Antalya ili Kumluca ilçesinden, Muğla ili Fethiye ilçesinden seracılıkta etkin bir nice ailemiz var. Herkese bire bir döngüsü var. Fasulye ile ilgili evvel Türkiye’de 5. Coğrafi işareti alınan Çameli fasulyesidir. Biz 2017 yılında tıpkısı proje çerçevesinde coğrafi işaretimizi aldık. Baktığımız antlaşma cevizde Denizli’de benzeri numarayız. Arz fazla koz varlığı Çameli ilçemizde var. Belediyemiz, bakanlığımızın ve büyükşehrimizin yaptığı projelerle 125 bin ağacı şimdiye büyüklüğünde toprakla buluşturduk. Ağaçlarımız artık verim vermeye başlayacak. Sabık sene ceviz girdisi 60 milyon TL’ydi. Bu temas sene artarak devam edecek. Bu kaza ekonomisine ulama sağlamış olacaktır” diye konuştu.Share: