Çekim ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yılmayan: Türkiye oldukça çok bol durumda

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Tümen Bingöl Saylav Cevdet Yılmayan, bütçe açıklarına bakıldığı ant dünyada birçok ülkede yüzde 6-7 ve 8 civarında bütçe açığı verildiğini belirterek, “Güzeşte sene bizim bütçe açığının mili gelire oranı yüzde 2,6 oldu. Bu sene beklentimiz yüzde 3,4 gerçekleşmesi. Ati sene civar gördüğümüz gene yüzdelik 3,5 civarında. Nedeniyle tam bu olumsuzluklara rağmen bütçe performansımız ve kamu borcunun milli gelire oranıyla, Türkiye aşağı çokça ferah durumda” dedi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve DOĞRU Parti Bingöl Saylav Yılmaz, Bingöl’üstelik benzeri restoranda basın mensupları ile tıpkısı araya geldi. Burada konuşan Yılmaz, dünyanın resesyonu tartıştığı, Avrupa’nın haddinden fazla tehlikeli büyüme endişesi süresince olduğu tıpkısı dönemde Türkiye’nin sanayisiyle, turizmiyle, tarımıyla, istihdamıyla, ihracatıyla büyümeye bitmeme ettiğini söyledi. Yılmaz, “2023 ve sonrasında birlikte Türkiye büyümeye devam edecek. Mahsus ayrımsız eşiğe mevrut durumda. Bu eşiği atlamamız gerekiyor. Gelişmekte olmakta olan ülkeler liginden ümranlı ülkeler ligine geçmemiz gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

‘GEÇEN YIL, SONUÇ 50 YILIN BÜYÜMESİNİ BAŞARDIK’Yılmaz, hem dirimlik yoluyla, hem harcama yoluyla devletlerin bütçe açıklarının artığını, borçlanmaların yükseldiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Tüm dünyaya baktığınızda hakeza benzeri ebat var. Türkiye’ye baktığımızda ise haddinden fazla şükür bütçemizin de kamu vecibe stokumuzun da bol tıpkı noktada olduğunu ifade edebilirim. Avrupa’ya baktığınızda amme borçlarının milli gelire oranı yüzdelik 90 civarında, bazı ülkelerde yüzde 100’ün üzerinde, gelişmekte olan ülkelerin amme takanak stokunun gelire oranı yüzdelik 60’ların üzerinde. Türkiye’nin kamu borç oranı ise sabık yıl yüzde 40 civarındaydı. Bu yıl az buçuk henüz düşmesini bekliyoruz. Yüzdelik 35-36’lara kadar gerilemesini bekliyoruz. Tekrar bütçe açıklarına baktığınız ahit dünyada birçok ülkede yüzde 6-7-8 bütçe açığı verilirken geçen yıl bizim bütçe açığımızın mili gelire oranı yüzde 2,6 oldu. Bu yıl beklentimiz yüzde 3,4 gerçekleşmesi. Ati yıl öngördüğümüz gine yüzde 3,5 civarında. Dolayısıyla cemi bu olumsuzluklara rağmen bütçe performansımız ve kamu borcunun milli gelire oranıyla Türkiye oldukça haddinden fazla bereketli durumda. DOĞRU Tümen hükümetinin başından beri yer fazla özen ettiği hususlardan biri bütçe disiplini olmuştur. Bu büyüklüğünde sıkıntıya rağmen bunları başardık. Enerjiye güzeşte yıl ve bu yıl oluşmak için çok ciddi kaynaklar ayırdık. Geçen sene doğal gaz faturasının yüzdelik 75’i bu yıl yüzde 80’i amme kaynakları ve bütçe kaynaklarıyla finanse ettik. Bunu bittabi başardı Türkiye? Bunu büyüyerek başardı. Dünyanın küçüldüğü dönemlerde 2020 yılında Türkiye ekonomisi büyümeyi başardı. Geçen sene son 50 yılın büyümesini başardık. Yüzde 11’in üstünde çift haneli bire bir tahaccüm gerçekleştirdik. Bu yıl de gene yüzde 5 civarında büyüme bekliyoruz. Büyüme olduğu zaman bu tamlık toplumsal kesimlere yansıdığı kabil, istihdama yansıdığı kadar, kamu gelirlerini bile artırıyor. Dengelerimizi bu şekilde korumuş oluyoruz. Büyüyen Türkiye milyonlarca istihdam ürettiği üzere ihracatını 250 milyar dolar seviyesine çıkardığı gibi turizm gelirlerini 40 milyar dolara çıkardığı kabilinden amme dengeleri açısından dahi daha avantajlı bir konuma yükseliyor. Bu birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu büyüme odaklı stratejinin hangi büyüklüğünde manalı olduğunu gösteriyor.”

Share: