Cendere Köprüsü’nde İzmir Azamet Senfoni Orkestrası ile Kahtalı Mıçe hayalet aldı

Adıyaman’ın Kahta ilçesi sınırlarında saha alan 1800 yıllık Cendere Köprüsü’nde, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile Kahtalı Mıçe hayalet alarak sevenleri ile buluştu.

Valilik, Kahta Kaymakamlığı, İpek Yolu Kalkınma Ajansı ve bazı firmaların katkılarıyla hazırlanan etkinlikte Kahtalı Mıçe ve orkestra şarkılarını seslendirdi.

Yaklaşık iki buçuk saat süren etkinlikte sevinçli anlar yaşanırken, tarihi köprüyü gezmeye gelen vatandaşlar doyasıya eğlendi.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, gazetecilere, konserin gün doğusu ile batının aynı sentezi olduğunu söyledi.

Kommagene Krallığı’nın dahi maşrık ve batının sentezi olduğunu tamlayan Çuhadar, “Batıda Makedonya, doğuda de Perslerin bire bir karışımı krallığımız var. Tığ dahi bu akşam şarki ile batının sentezini Kahtalı Mıçe’nin iyicene sesi ile yaşadık. Bu fena hâlde organizasyondan dünya emeği sabık herkese teşekkür ederim. Bu evire çevire gecelerin devamını diliyorum. İl ve ilçelerimizin hafi güzelliklerinin bilcümle acun üstünde paylaşılması dileğiyle, bu çeşit etkinliklerimiz devam edecektir.” diyerek konuştu.

Türkiye Nazik Kavim Meclisi Milli Defans Komisyonu Başkanı Ahmet Vazıh de bu çeşit bir etkinliğin önceki olduğunu rapor etti.

Kentin kemiksiz albeni müzesi olduğunu anlatan Vazıh, “Adıyaman, tarihi, kültürü, örenlik yerleri ve doğasıyla bütün güzellikleri içerisinde barındıran bir site. Bu kabil güzellikleri benzeri araya getirerek insanlarımızın hizmetine sunuyoruz. Bu akşam burada doğunun en batısı, batının dahi en doğusu olan tıpkısı alandayız. Medeniyetler bu bölgenin kavşağında kesişmiş. Bu etkinlikte doğu klasikleri ile günindi klasiklerini tıpkı araya getirdik. Emeği sabık herkese teşekkürname ederim.” ifadelerini kullandı.

İzmir Çap Senfoni Orkestrası Şefi Kağan Şensoy ise 30 şahsiyet orkestra ile dinleti verdiklerini dile getirerek, “Şimdiye büyüklüğünde arz bol şekilde mahfuz tıpkı köprünün önündeyiz, Pres Köprüsü’nde. Olağanüstü ayrımsız gürültülü ile bire bir aradaydık bu akşam. Türkiye’ye mal ergin mahalli sanatçı Kahtalı Mıçe ağabeyimizle fon aldık. Onun türkülerini bize, bizi biraz ona uyarladık ve alışılmadık tıpkısı akşam yaşadık.” dedi.Share: