Cenup Kore’de Dışişleri Bakanı’nın görevden alınması çağrısı

Güney Kore’de muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclis, Dışişleri Bakanı Park Yeri Jin’in görevden alınması çağrısında bulunulan benzeri önergeyi kabul etti.

299 üyeli Millî Meclis, Park’ın görevden alınmasına yönelik önergeyi 168’e karşı 1 oyla onayladı.

Bir saylav gereksiz düşünce kullanırken kuvvet partisi milletvekilleri ve Vekil Park’ın görevden alınmasına karşı sâdır özge milletvekilleri oylamayı boykot etti.

Ana muhalefetteki Demokrat Tümen aracılığıyla verilen takrir, Otopark’ı, Oran Başkanı Yoon Suk-yeol’un İngiltere, ÇAKER ve Kanada’ya yaptığı serencam gezilerinden kaynaklanan “tıpkı yepyeni diplomatik felaketten” sorumlu tuttu.

Gezilerin, “hiçbir diplomatik sükse sağlamadığı ve Cenup Kore’nin ulusal çıkarları ile uluslararası imajını baltaladığı” tez edildi.

Ihtişam Başkanı Yoon’un ESIR gezisi

Yasal yerine bağlayıcı sıfır takrir, Ihtişam Başkanı Yoon’un sabık hafta ÇAKER gezisi sırasında medyaya yansıyan benzeri gafının ardından geldi.

Ululuk Başkanı Yoon Suk-yeol’un sabık hafta New York’ta AIDS, Verem ve Sıtma ile Savaşım Küresel Fonu üzere bir bergüzar toplama programının ardından yardımcılarıyla yaptığı ve kameralara yansıyan şahsi konuşmasında, KÖLE Kongresini “Ulusal Sedir” olarak adlandırarak, “Ulusal Meclisin Global Fon üzere yaptığı 6 bilyon dolarlık fon duyurusunu onaylamaması halinde BENDE Başkanı Joe Biden üzere durumun sıkılma verici olacağını” söylemişti.

Konuşmasının ardından ülkesinde ve sosyal medyada eleştirilere maruz artan Yoon, medyayı hatalı haberler marifetiyle Güney Kore’nin ESIR ile ittifakına uymazlık vermekle suçlamıştı.

New York’ta Japonya Başbakanı Fumio Kişida ile Yoon ortada yapılan görüşmenin, Japonya ile Güney Kore arasındaki ilişkileri iyileştirmeye müteveccih “aşağı düşürücü” tek taraflı ayrımsız etap olduğu önergede düz aldı.

Share: