Cesamet desteğiyle üretilen natürel ürünler satışa çıkarıldı

Türkiye’nin yüce tarımsal üretim merkezlerinden Şanlıurfa’bile, ağırlıklı yerine tılsım ve kozmetik sanayisinde beğenilen tıbbi ve aromatik nebatat, kurulan komutan ofisinde halkın hizmetine sunuluyor.

Tarım ürünleriyle talih ekonomisine iri yardım sunan Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Projesi Zirai Tetkikat Enstitüsü Müdürlüğü (GAPTAEM) yoluyla zirai araştırma projeleri yürütülerek; sürdürülebilir, kaliteli, ekonomik, verimli verimli tuhaf ve istihsal teknolojileri geliştirilerek çiftçilere ulaştırılıyor. Bu çerçevede GAPTAEM mühendisleri, ekleme değeri efdal olan ilaç ve kozmetik sanayisinde geçer not tıbbi ve aromatik bitkilerin bölgede mütenavip ürün kendisine üretilmesi için geçtiğimiz yıllarda emek başlattı. Enstitüye ilgilendiren araştırı istasyonunda deneme ekimleri yapılan bitkilerin verimi, kalitesi ve yağ özellikleri incelendi. Kudretli testlerin peşi sıra ekimi yapılan tıbbi ve hoş kokulu bitkilerden lavanta, adaçayı, oğulotu ve nane hasadı yapılarak tesislerde işlemeye makbuz. Nebatat kabak veya işlenmiş olarak gıda, ilkbahar, öz, derman, boyar madde, bezek bitkisi, parfümeri, kolonya ve kozmetik sanayisinde kullanılmak amacıyla paketlenerek GAPTAEM girişindeki mir ofisinde satışa sunuldu.

“Uzvi mahsulat halkımızı hizmetine sunuluyor”

GAPTAEM Müdürü İbrahim Halil Çetiner, “Enstitümüz zirai Ar-Ge faaliyetlerimiz çerçevesinde üretilen ürünlerimiz artık bey ofisinde halkımızın üstelik hizmetine sunuluyor. Hele tıbbi ve hoş kokulu bitkilerde yapmış olduğumuz organik ekincilik sonucunda elde edilen kâh ürünlerimizi imdi halkımız eş ofisimizden gerçekleştirme edebilecek. 10 dekar alanda ikişer dekarlık şekilde lavanta, adaçayı, oğulotu, nane ve kekik üretimimiz oldu. Bu proje GAP mıntıka kalkınma idaresi vasıtasıyla desteklendi ve bu proje çerçevesinde örgensel ekincilik sertifikamızı her sene alıyoruz. Bu sertifika ile üretilen organik ürünlerimiz halkımızın bile hizmetine sunuluyor. Hele tıbbi ve aromatik bitkilerin beraberinde, yine enstitümüz yoluyla üretilen ürünler, çörekotu, gato otu hasım, susam, şırlağan, nohut, yasmık, soya fasulyesi ve öz çeşidimiz olan biber bu as ofisinden halkımızın birlikte hizmetine sunulmaktadır. Satış ofisimiz, kurumumuzun girişinde ve cesaret kartı imkanı ile koca yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

Tarım Bakanlığı ile Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığına sınırlanmış GAP Kesim Kalkınma İdaresi Başkanlığı marifetiyle desteklenen proje ile ‘kazançlı değere sahip örgensel tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenip pazara sunulması’ amaçlanıyor. – ŞANLIURFA

Share: