CHP Iktisat Masası Sivas’ta Vatandaşın Derdini Dinledi: “Akşam Yatıyorsun, Sabah Kalklıyorsun Zam. Fakir Sülale Nasıl Geçinecek?”

Veri: TAMER ARDIL ERŞİN – Müşteri: ÜNAL AYDIN

Sivas’ta CHP heyetine iktisadi durumunu anlatan bir yurttaş, “Akşam Ezanı yatıyorsun, sabahleyin kalkıyorsun zam. Bu fakir ocak bittabi geçinecek? Bittabi edecek? Zaman temelinden geldi, yüzdelik 30-20 zam” dedi. Zinde tıpkısı esnaf ise “Güzeşte sene da pahalılıktan şikayet ederken ego gene haddinden fazla gani maltalık yaşıyormuşum” diyerek, gelecekten nevmit olduğunu söyledi. AKP’ye rey verdiğini belirten benzeri yurttaş üstelik “Ben eskiden SELIM Parti’ye da oyumu verdim ama hatalı yoldaş. Patatesin kilosu 14 liralık, soğan 13 liralık. Ekincilik şeyi açtı. Gidiyorsun oraya. Yağ namevcut, yumurta namevcut, öz bulunmayan. Ben hangi yapacağım orada. Bunu böyle dedim mi? ‘Ya düzelecek, düzelecek’. Ne düzelecek kardeşim” diyerek aksülamel gösterdi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak başkanlığındaki CHP Tutum Masası heyeti, bugün Sivas’ta esnafın ve yurttaşların sorunlarını dinledi. Tıpkısı kahvehanedeki yurttaş, aylaklık nedeniyle kahvede oturduklarını söyleyerek, “Bulunmayan abicim. İşimiz olsa niye baziçe oynayalım?” dedi. Sivas’ın akarsu ve sayrılarevi problemi olduğunu dile getiren vatandaş, “İçtiğin sularımız ateş. Kavim amansız hastalık. Hastanelere git üstelik bak. Doktora gidiyorsun, kayırıcı seni azarlıyor. Böyle bire bir madde var mı? Hastalanmış olmasam hastanede hangi işim var? Tığ gittik daha çok. Gelecek nesile. Ego birlikte bibi hastayım. Karnım ağrıyor, midem ağrıyor. Yazıyor aynı çıkar yol. La cömert sarımsak yiyorum, soğan yiyorum ondan müfit” diye niteleyerek hastanede tam teşhisin konulmamasından şikayet etti.

“Çatalla çorba içiriyorlar bize” diyen yurttaş hastane koşullarından birlikte veca yandı. Yüzdelik 80 sakat olduğunu dile getiren apayrı tıpkı vatandaş bile önsezi-huy hastası olduğunu ve faaliyetler sırası alamadığını kaydederek, şunları söyledi:

“ULTRASONA DÖRT AY DOLAŞMA VERDİLER”

“Ruh damara muayeneye gittim. Ultrasona dört kamer bölüm verdiler. Benim yaşayacak zamanım mı var? Bu termin işi elbette olacak? Bu araştırma işleri elbet olacak? Bütün espas almaya çalışıyor. Yaşayamıyor. Dört kamer sonra beni ultrasona sokacaklar, ben bile. Benim eşim yaradılış tıkanıklığından öldü, ego de huy tıkanıklığından ölürüm.”

“AKŞAM EZANI YATIYORSUN, SABAHLEYIN KALKIYORSUN BINDIRIM”

“Akşam Ezanı yatıyorsun, sabahleyin kalkıyorsun remiks” diyen yurttaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu fakir ev nasıl geçinecek? Şüphesiz edecek? Bugün esasen geldi, yüzde 30-20 bindirim. Bu devlette Suriyeli tutmak geçişsiz. Bu devlette yurttaş, Türk vatandaşı değil Suriyeli. Örneğin Hak Yolu Partisi Genel Başkanı (DP Genel Başkanı Gültekin Uysal) Afganistanlının birinin evinde oturuyor, şunu olacak, bunu olacak diyor, evden çıkartıyorlar. Sözde? Kirayı yükseltmekmiş.”

CHP heyetine ayrımsız enstrüman mağazasında bodur bir çalgı dinletisi üstelik sunuldu.

CHP Tekirdağ Mebus İlhami Özcan Aygün’e girdiği tıpkısı berber dükkânı ve müşterisi ekonominin durumunu anlattı. Berber Dükkânı, 100 teklik tarifesi olmasına rağmen durumu olmayanlardan 25 liralık aldığını söyledi. Perukar, “Ekonomi çokça biberli” diyerek, marketlerdeki durumu aktardı. Müşterisi ise “Kilo bitti, modül ile alıyoruz. Uçuyoruz. Hala büyümüşüz, bittabi büyüdüysek” dedi. Perukar ise “Gözyaşı olarak büyüyoruz üstelik ayrıksı aynı molekül bulunmayan” diye Türkiye ekonomisindeki büyümeden yurttaşların müstelzim payı almadığını rapor etti. Kamera, “Uzatmaları oynuyoruz, hepimiz uzatmaları oynuyoruz. Üç pare dükkanı kapattık, hangi ettik geldik. Ayrımsız saattir bölüm yapıyoruz kim 25 liraya beni yülüme etsin” diyerek konuştu.

“DEVLETİN FİRMASI SİGORTA YAPMIYOR”

Sigorta firmasında müteharrik yurttaş ise CHP heyetine, iri firmaların herkese kasko ve sigorta yapmadığını anlatarak, şunları söyledi:

“Devletin de şu anda sigorta şirketleri var. Onlar birlikte şu anda mecburi gidiş geliş sigortası kesmiyor. Kaskolarda birlikte tahammülfersa bire bir artış var. Ama en azından o zorunlu olmadığı üzere iş yaşanmıyor. Karşılık erdemli, edisyon şartlarda bazen sigorta şirketleri yapıyor. Kamer sonuna büyüklüğünde beklediler, fiyatı gidermek için. Ona rağmen Türkiye Sigorta, devletin sigorta şirketi halen poliçe kesmiyor. Trafik sigortası vabeste şu anda.”

Öztrak de “Yurttaş yarın ceza eşya, sigorta şirketleri poliçe kesmeyecek. Yüzdelik 25 zammı beğenmedikleri üzere, öyle mi” dedi.

Bire Bir fotoğrafhane esnaf ise durumunu CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akın’a anlattı. Taze esnaf, “Kağıtlar, baskılar, özellikle dahi ışık makinaları çok pahalı. Lensler haddinden fazla fiyatlı. Bizim maliyetimiz sabık seneye yüzde 100 arttı” dedi. Tüvana esnaf, bir vakitler aldıkları makinaların özlük parasını tıpkısı zaman dolmadan çıkardığını fakat demincek iki yıla da maliyetinin çıkmadığını söyleyerek, “İki yıl süresince araba kendi kendine çalışıyor, bana para getirmiyor. Kazandığım dünyalık onun taksitini ödüyormuşum kadar ona gidiyor” diye konuştu.

“SABIK YIL PAHALILIKTAN ŞİKAYET EDERKEN GENE ÇOKÇA İYİ MALTALIK YAŞIYORMUŞUM”

Tendürüst esnaf, geleceğin çöz açıcı görünmediğini söyleyerek, “Gelecekte olan planlar değil, geçmişe bakıyorum. Sabık sene dahi pahalılıktan şikayet ederken ego başından çokça gür maltalık yaşıyormuşum” dedi.

TAKSİCİLER DERT YANDI

CHP heyeti, tıpkı taksi durağına uğradı. Taksiciler şunları anlattı:

“Akşama büyüklüğünde üç pare hareket olur mu abi? Mazot 25 lira olursa… Ne olacağını bilmiyorum, siz büyüksünüz. Tığ aymaz adamız. Namevcut tığ memnun değiliz. Allah’ın doğrusunu tefhim etmek lazım. Henüz ateş. Araba 2016 benzeşim, Neyle değiştireceğiz. Karnımızı doyuramıyoruz kim. Depo 1500 liraya doluyor, 1500 teklik yok ki cebimde, neyle doldurayım. (Cebindeki parayı göstererek) Aha sayın işte. Ayrımsız haftalık sandık. (Antrepo) Küflenmiştir, fareyi koysan zehirler.”

“AK PARTİ’YE OYUMU VERDİM AMA YANLIŞ ARKADAŞ”

AKP’ye mukaddema düşünce verdiğini dile getiren buğulu benzeri yurttaş da CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ile konuştu. Yurttaş, “Ben mukaddema DOĞRU Parti’ye bile oyumu verdim ama kavisli yoldaş. Patatesin kilosu 14 teklik, soğan 13 lira. Ekincilik şeyi (Cesaret Kooperatif marketi) açtı. Gidiyorsun oraya. Yağ namevcut, haya namevcut, öz namevcut. Ego hangi yapacağım orada. Bunu hakeza dedim mi? ‘Ya düzelecek, düzelecek’. Hangi düzelecek kardeşim” diye konuştu.

“FORMA PAKETLERİ YÜZDELIK 100 ARTTI”

CHP heyeti benzeri telefon firmasına girdi. Çalışanlar telefon piyasasında yaşanan durumu şöyle anlattı:

“İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi: Tıpkısı yıl önceki günde birçok telefon satıyordunuz?

Müteharrik: 10.

Hamzaçebi: Demincek kaç?

Çalışan: 3-2. Ondan esbak sene 20-30.

Yüksek Öztrak: (Hattın) Kullanma fiyatları ne kadar?

Etkin: 70-80 civarı. Artıyor. Güzeşte seneye bakarak yüzdelik 100.

Kadın etkin: Sabık sene 39 liraya verdiğimiz paket, şu anda 75-80 lira.”Share: