CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel geçmişe atıfta bulundu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Alevilerle helalleşmek zorundadır

Buca’nın Çamlıkule mahallesinde bulunan Ihtilas Mahzuni Lahut Parkı’nda geri yapılan etkinliğe, Bahir Yücel’in birlikte Buca Belediye Reisi Erhan Tığ, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe ile yurttaşlar katıldı.

“SALDIRILAR PLANLI VE SİSTEMATİK”

Alevilere ve cemevlerine müteveccih saldırıların kabul edilemez olduğunu tamlayan Yücel, şöyle konuştu:

“Kerbela olayı, insanlık tarihinin bildirme trajik olaylarından biridir. Elbet kim Yezid zulmüne karşı Hz Hüseyin’den, Hz. Hüseyin’in adaletinden yanayız. Kerbela’dan, orada yapılan zulümden ve yaşanan acılardan haddinden fazla şanlı sonuçlar çıkartmak gerekir. Geçersizlik, adaletsizlik, eşitsizlik ve takat, kimden gelirse gelsin karşısında zinde ara vermek gerekir. Zaman Alevi vatandaşlarımıza ve cemevlerine cebin yapılan düzenlenen, programlı, sistemli saldırılar bibi ülkemizde devam ediyor. Bu, haddinden fazla kısık, yoğun ve kabul edilemez benzeri durumdur. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bu ülkeye sosyal huzuru ve barışı lütfetmek için tıpkısı yola imdi, bire bir helalleşme çağrısı yaptı. İşte burada, sizlerin nezdinde ego dahi bire bir defa elan altını resmetmek istiyorum; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Alevilerle helalleşmek zorundadır.

“ÖZELEŞTİRİ YAPILMALI”

Bir Zaman yaşanan travmaların iyileşmesi, yaraların sarılması ve ülkede huzurun ve barışın bilge kılınması üzere, izzet da özeleştirisini yapmalı ve o helalleşmeyi sağlamalıdır. Toplumun yekpare kesimleriyle kucaklaşmaya gerekseme var. Tığ, Umumi Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde bu ülkeye huzuru ve barışı getireceğiz. Bu helalleşmeyi istiyoruz. Bu çağrı, bu ülkede 84 milyon tıpkısı arada arkadaşça ve hayat süresince yaşa diyedir. Ülkemizde hicran, çatışma, kaos yaratmak isteyenlere punt verilmesin diyedir. Bugün barışın, kardeşliğin, birliğimizin ve bereketin simgesi olan aşure ikramında sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğumu bire bir kez henüz rapor ediyor, tuttuğunuz matem-ı yas oruçlarınızın, okuduğunuz dualarınızın ve verdiğiniz hizmetlerin adalet katında kabul olmasını diliyorum. “

“BİR OLACAĞIZ, İRİ OLACAĞIZ, DİRİ OLACAĞIZ”

Etkinlikte konuşan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ise Kerbela olayının bin 383 yıldır bibi dinmeyen aynı şiddetli olduğunu vurguladı ve “Gündüz boyunca halkı birbirine yabancılaştırmaya çalışanlara cebin ‘bir olacağız, anaç olacağız, cıvıl cıvıl olacağız’ diyoruz. Kazanlarımızı kaynatırken 4 konu 40 makamın dahi öğrettiği kadar, 72 millete tıpkı gözle bakacağız. Deyişlerimizi bütün aynı ağızdan söyleyeceğiz. Aşuremiz bedenimize iflah, soframıza bereket, derdimize tılsım, hepimize helal olsun. Cenabıhak lokmamızı akseptans etsin. Hızır, yoldaşınız olsun” dedi.Share: