CHP Nevşehir İl Başkanı Gülmez’den Peribacaları Tepkisi: “Hafi Kiliseler Var; Kilisedeki Resimler İş Makinelerinin Titreşiminden Âlem Düşüyor”

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, UNESCO Acun Mirası listesinde meydan düzlük Kapadokya’daki peribacalarının sefer yapımı için yıkılmasına, “Bu peribacalarının zarfında kiliseler var. Burası hafi kilisenin bulunduğu tıpkı kayran. Kilisedeki resimler hisse senedi makinelerinin titreşiminden yağlık düşüyor. Değil aksiyon makinesinin, arabanın üstelik girmesi yasaklanmalı” sözleriyle tepki gösterdi.

Yaz, şita yüzbinlerce turisti ağırlayan ve UNESCO’nun dünya mirası listesindeki Kapadokya’da milyonlarca yılda oluşana peribacaları öğün yapımı için yıkılıyor. Göreme- Ortahisar beyninde 2,8 kilometrelik benzeri nöbet üzere bugün aksiyon makineleri peribacalarının ortada yıkıma başladı.

Bölgeye her an çalışmalara reaksiyon gösteren CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, “Göreme kasabası sınırları içindeyiz. Göreme kasabası ile Ortahisar kasabası arasına İl Özel İdaresi eliyle kere çalışmaları yapılmaktadır. Posta yapılırken şu karşıda gördüğümüz peribacaları gibi burada o peribacası yok edilmiş” dedi.

Peribacalarının müstakil korunması gerektiğine dikkat çekici Gülmez, “Binlerce yılda oluşan peribacaları yok ediliyor. Tığ yolun yapılmasına alın değiliz, mütenavip posta güzergahları vardır. Ama o güzergahlar denenmeden tutumsuz, programsız tıpkı şekilde yol yapılıyor. İş makineleri çalışıyor. Ayrıca bu peribacalarının zarfında kiliseler var. Burası hafi kilisenin bulunduğu benzeri kayran. Kilisedeki resimler gelişim makinelerinin titreşiminden hava düşüyor. Değil iş makinesinin, arabanın bile girmesi yasaklanmalı. Amma maalesef gördüğünüz kadar ağız ağıza peribacaları yok ediliyor” diye niteleyerek çalışmalara reaksiyon gösterdi.Share: