CHP Tutum Masası heyeti, Sivas’ta hareket dünyasının temsilcileriyle tıpkı araya geldi

CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Yüksek Öztrak başkanlığındaki Iktisat Masası Heyeti, Sivas’ta aksiyon dünyasının temsilcileriyle güruh yaptı.

Öztrak, kentteki aynı otelde planlı toplantıdaki konuşmasında, erk olmaları halinde Sivas’ın tamamını çekim merkezi haline dönüştüreceklerini söyledi.

Türkiye’nin tahaccüm rakamlarına değinen Öztrak, “Türkiye’nin katışık ensiz içi hasılası 2011 yılının ikinci çeyreğinde üstelik 827 milyar dolarmış, demin de 827 milyar dolar. Bunun etrafında dalgalanıp duruyoruz. ‘Büyüyoruz’ deniyor ya, olan bu. Doğruları yapabiliyor olsaydık, bugün şen 1,5-2 trilyon dolarlık katışık ensiz içi hasılaya ulaşabilirdik.” dedi.

Üstün Öztrak, Türkiye’birlikte tek dönemde bildirme faziletkâr kırat beklentisi ile genişlik düşük seviye beklentisi arasındaki farkın bugünkü kadar açılmadığını savundu.

Pahalılık rakamlarını dahi değerlendiren Öztrak, “Enflasyon haricen geliyor, bizim yönetimimizin sonucunda değil’ diyorlar. Rusya, Ukrayna’yı nehiy etti. Türkiye bunların komşusu. Rusya’bile şişkinlik yüzde 15, Ukrayna’birlikte yüzdelik 22, Türkiye’de yüzde 80. Hangi dışarıdan geliyor, bal kabilinden dâhilen geliyor.” diyerek konuştu.

CHP’li Öztrak, Türkiye’nin sorunlarının ve sıkıntılarının yanında çok balaban üstünlüklerinin de olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye 4,5 saatlik uçuş mesafesinde 58 ülkeye, 1,5 milyar nüfusa, 22 trilyon dolarlık aynı pazara erişme imkanını veriyor. Demokratik fırsat penceremiz halen bariz. Gailesiz nüfusumuz artıyor. Dünyadaki yıpranmamış gelişmeleri makul okuyabilirsek, elimizdeki fırsatları değerlendirebilirsek rahatlıkla orta dirimsel tuzağından çıkarız. Gelirimizi, bolluk seviyemizi AKARSU seviyesine mail tutarız. Avrupa’nın ve bölgenin sunma nazik tedarik üssü olabiliriz ve global mutluluk endeksinde en yukarılara tırmanabiliriz. Bunun amacıyla 3 şeye ihtiyacımız var, eskimemiş kurallar, kurumlar, kadrolar. Yeni kavait dediğimizde yegâne nefis rejimden güçlendirilmiş mebus sisteme geçişi kastediyoruz. Bakir kurumlar dediğimiz ahit ise bu rejimin yıprattığı kurumların yeniden kurulmasını ve çağın gereklerine uygun kullanılmamış kurumların kurulmasından bahsediyorum. Yeni kadrolar dediğimiz antlaşma dahi tıpkısı dakika geçmiş seçim yapılıp mental yorgunluğu yiğitlik vermeyen muvaffakiyetsiz kadroların değişmesinden söz ediyorum.”

Konuşmanın peşi sıra program basına merbut devam etti.

Share: