CHP’li büyükşehir şehremaneti başkanları Ordu’da buluştu

CHP’li 10 büyükşehir belediye başkanı, Kalaba’da planlı “Büyükşehir Uray Başkanları Buluşması” programında bire bir araya geldi.

CHP Evcil Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kalaba Mebus Seyit Torun’un familya sahipliğindeki derinti, Altınordu ilçesindeki tıpkısı otelde gerçekleştirildi.

Torun, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, henüz önceki 11 büyükşehirde gerçekleştirdikleri bu toplantıların çok verimli olduğunu söyledi. Belediyelerinin, iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlara ulaştırdığını belirterek katılımcılara şöyle seslendi:

“Siftinlik zaman Türkiye’de konuşu buhran yaşanıyorsa ve bu buhranı atlatma yolunda bire bir mücadele varsa bunun sunma majör unsurları sizlersiniz. Sizlerin yardımıyla vatandaşlarımız tek değilse az buçuk içki alabiliyor.”

Torun, iktidarın bu hizmetleri engellemeye çalıştığını savunarak “Belediyelerimizin yetkileri ve gelirleri azaltılıyor, belediyelere ayrılan şevket yardımlarının yüzde 90’ının birlikte ilavesi yemeden içmeden kudret belediyelerine aktarılıyor. Kamu bankalarından cesaret alamayan belediyelerimiz yurtdışından emniyet bulduğunda birlikte iktidar maalesef engelliyor. Şu anda büyükşehir belediyelerimizin toplamda 32 milyar lirayı bulan kredileri sarayda, iktidarda icazet bekliyor.” dedi.

Belediyelerindeki işe alımların ağız ağıza mevzuata uygun olduğunun altını çizen Torun, “Adli sicil kağıtlarını veren Hak Bakanlığıdır. Aynı kişinin işe girdikten sonradan yanlışlık işleyip işlemediğini izlem edecek olanlar birlikte İçişleri Bakanlığıdır. Güvenlik soruşturmalarını yürüten de İçişleri Bakanlığıdır. her çalışan üzerine konkre suç ispatı varsa derhal gereği yapılmalıdır. Bunu geçmişte İstanbul’a bir nice belediyemize birlikte yaptınız amma hiçbir şey bulamadınız ve bulamayacaksınız.” diye niteleyerek konuştu.

Torun, hal böyleyken iktidarın mesul olduğu amal üzerinden belediye başkanlarını karalamaya çalışmasının acizlik olduğunu anlatarak “‘Teröristlerin ayakkabı numaralarına büyüklüğünde biliyoruz.’ deyip saldırılara engel olamayanlar bize saldırarak beceriksizliklerini gizleyemezler. Belediyelerimiz tek hukuki teftişten istinkâf etmez, bilcümle belediyelerimiz şeffaftır. Ancak terör örgütleri ile branş kolalama giren FETÖ’yü besleyip büyüten, PKK ile masaya oturan tıpkı iktidardan üstelik alacak dersimiz yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer’in, İzmir’in kurtuluşunun 100. sene dönümünde müstehzi tıpkısı tebrik töreni hazırladığını vurgulayan Torun, bu coşkuya kuma olamayanların de kutlamalara gölgelemek amacıyla ne yapacaklarını şaşırdıklarını dile getirdi.

Torun, hükümete müteveccih eleştirilerini sürdürerek kendilerinin tekmil belediyeleriyle insanların dirim standardını yükseltmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Basına ilişkin devam fail toplantıya, Torun’un yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Kilolu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Reisi Yılmayan Büyükerşen, Entelektüel Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Reisi Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Kavga, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Şayan Albayrak katıldı.Share: