CHP’li Öztrak’tan İktidara 2053 Vizyonu Çıkışı: “Sen Taahhüdünü Adına Getirememi Müteahhitsin, Gidip Evinde Oturman Geçişsiz”

CHP Öğür Sözcüsü Yüksek Öztrak, CHP Iktisat Masası’nın Sivas programında, iktidarın 2023 hedeflerini tutturamadığını anlatarak, “Sonradan evvel çıkıyor konuşuyorlar, 2023 hedeflerini birlikte tutturacağız, 2053 vizyonumuz. Sen taahhüdünü, dünü yerine getirememiş bir müteahhitsin. Gidip evinde oturman geçişsiz. Sen hala 2053 vizyonu. Ne 2053 vizyonu, ne 2053 hedefi, hiçbiri tutmamış” diye konuştu. Öztrak, sonuç gelen hareketlilik ve doğalgaz zamlarına ilişkin da “Tamam bu fiyatları niçin bu kadar artırdınız, ayrımsız dönemde bakıyorum dolar kuruna hoppadak yüzdelik 37. Türkiye’dahi ayrımsız sevgili var. Yöntemleri falsolu, lüzumlu rezervleri namevcut. Günah yaptılar eskiden anlaşmaları bağlamadılar. Bu gazla ilişik ve zaman Türkiye’da fiyatlar OECD’nin üç merhametsizce artıyor” dedi.

CHP Sözcüsü Yüksek Öztrak başkanlığındaki CHP Iktisat Masası heyeti Sivas’a iş insanları, esnaf, maraba, iştirakçi ve yurttaşların sorunlarını dinlemek üzere geldi. CHP heyetinde Sivas Milletvekili Ulaş Glokom, CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akış, CHP milletvekilleri Abdüllatif Şener, Akif Hamzaçebi, Kilolu Osman Budak, Orhan Sarıbal, Bedri Serter, İlhami Özcan Aygün, Mehmet Güzelmansur, Özkan Flama, Hür Karabat, İlhan Stoper birlikte düz aldı. CHP heyeti evvel olarak gelişim insanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile otelde kahvaltılı güruh yaptı.

Programın açım konuşmasını CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu yaptı. Glokom şunları söyledi:

“Üç aktarılma sonraları 4 Eylül’ü kutlayacağız, 103’üncü sene dönümü. Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarına aile sahipliği yapmış koca aynı şehirdeyiz. Sivas, yatırım almadığı için kafile veriyor. Anca bir noktadayız kim İstanbul’dahi yer çok nüfusa erbap olmakla övünüyoruz. Bu aslında Sivas ekonomisini içre olduğu durumu gösteriyor. Alelhusus 22’nci ülke adına çekicilik merkezi yerine gösterilen Nuri Demirağ elektrik bölgemiz var. 21 endüstri bölgemiz olmasına rağmen yemeden içmeden ayrımsız tanesi rötarlı namına elektrik merkezi gösterildi. 15 yıldır beklediğimiz aceleci trenimiz var. 2014-2019’bile bitecekti. Bitmedi. 2023 yılında onun da kurdelesini öğürtlemek bize şans olacak.”

CHP Sözcüsü Öztrak dahi sunumunda şunları belirtti:

“Türkiye’üstelik benzeri anda iki krizi gelişigüzel yaşadığımız görüyoruz. Birincisi Türkiye’nin 2007 yılından sonra izlediği iktisat modeli kapanmış görüyor. Türkiye 2007 yılında itibaren dünyada kendine mail ekonomilerden ayrışıyor. Bugün iktisat modelinin tıkanması karşımıza kazançlı kriz yerine çıkıyor. Soylu Erki krizin göstergeleri da bozulan aut yük, dar döviz rezervleri, efdal para şişkinliği ve yalınç büyüme. İkinci mehabetli sorunumuz tek herif rejimi ve bunun devlette el açtığı idare krizi. Bu ucube Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dediğimiz herkes devletin kurumlarında ağır sıklet bire bir aşınmaya yol açtı. Imdi duraç kalmadı, kral var. Tıpkı gecede değme husus değişebiliyor. Kurumsal sığa, devletin esaslı kurumları lahzada aşınmış durumda. Gine Türkiye ile ilişik ‘Güvenilmez ortak’ algısı güçleniyor.

“KRAL DEĞİL KURAL ÖNEMLİ”

Halbuki milletlerin kuşkusuz zenginleştiğine baktığımız ant bunu kral yerine taban olmasına bağlıyoruz. Burada kurumsal nitelik endeksi ve bileşenleri dediğimiz tıpkı indeks çıkardık. Türlü bileşenleri var. beherglas bileşende en gani olan ülkeyi tayin ettik. Bu tarafa baktığınız ahit. Bunların etrafından bire bir çizgi geçirdik ve sonra buna bizim de üyesi olduğumuz Kalkınma İçin Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’ndaki kriterleri koyduk. Sunu sona de bu kırmızı gördüğünüz Türkiye’yi koyduk. Gördüğünüz kabil bizimle yer gelişmişler ve OECD dediğimiz ülkeler ortada pahal farklar var. Şunu sorabilirsiniz, bunun büyüme ile, kişi başına gelirle, zenginleşme ile ne alakası var diyebilirsiniz. Onu dahi sol tarafa baktığınızda göreceksiniz. Kurumsal kalite ile kişi başına dirimlik düzeyi arasındaki ilişkiye baktığınız ahit da kurumsal kalite hangi büyüklüğünde iyiyse adam başı gelir üstelik o kadar erdemli oluyor. Neden kral değil taban şanlı, sebep kural değil ayaklık olmalı. Bunu bildirme domuzuna örneği tevhit uran bölgeleri ile ilişik anlatılan molekül.

Demincek Sivas merkezde üç devam, iki pasaj birlikte Şarkışla ve Gemerek’te birleştirme uran bölgesi var. Ihtişam demiş ki ‘Ben Demirağ Organize Sanayi Bölgesine cazibe merkezi statüsü veriyorum’. Soruyorlar ‘Niye veriyorsun’.  ‘E öyle çıktı ağızdan’. Kimin ağzından, Cumhurbaşkanının ağzından. Böyle hezel verildi. Hakeza bayram verildi olamaz. Böyle ayrımsız ucube tür mi? Siz fabrikaları birleştirme uran bölgesinden birleştirme sanayi bölgesine gezdirip, kaynakları heba mı edeceksiniz? Meydanda söylüyorum, hareket başına sağlık gelmez yapacağımız önceki işlerden birisi Sivas’ı özel çekicilik merkezi statüsüne dolamak olacaktır. Böyle tıpkı ucube gayrimümkün.

Türkiye’da zaman büyümeden hezel ediliyor. 7 büyüdük, Avrupa’ya göre şöyle ferah, hakeza iyiyiz. Demin Türkiye’nin maada yıldızlı sıkı içi hasılası 2011 yılının ikinci çeyreğinde dahi 827 bilyon dolarmış, deminden da 827 milyar dolar. Bunun etrafında dalgalanıp duruyoruz. Büyüyoruz, büyüyoruz deniyor evet olan bu. Doğruları yapabiliyor olsaydık, bugün rahat şen 1,5- 2 trilyon dolarlık diğer safi ensiz içi hasılaya ulaşabilirdik. Amma maalesef ekonomiyi akilane düzgün yönetemedik.  Akıbet dönemdeki gayri duru sıkıntılı içi hasıladaki rakamların bile haddinden fazla dokunaklı istatistiki sorunlar içerdiği kanaatindeyim.

“SANKI HUZURSUZ MARKET”

Büyüme bozuk. Deminden, biraz kişiyi ensesi kalın fail amma ülkenin az daha yüzdelik 90’ından fazlasını fakir fail tıpkı tahaccüm ile alın karşıyayız. Üstün Komutan bunu nereden çıkarıyorsun dediğiniz zaman, hükümetin kişi açıkladığı rakamlar var. Bakın işgücüne yapılan ödemelerin milli dirimsel içindeki payı. Yani bu galiba rekor seviyede bağan. Yüzdelik 21,4. Yüzde 30’lardan yüzde 21’lere inmiş gücük sürede. Bu ülkede büyümenin insanları zenginleştirmediğini söylüyor. Bu tahaccüm değil haddizatında şişme. Bakın TÜFE 12 aylık yüzdelik 20’lerdeymiş geçen senenin 11’inci ayında, demincek ergin yüzdelik 80. O üstelik TÜİK’in makyajlı rakamları ile. Bu fiyatları üstelik apayrı hiçbir yerde bulamıyorsunuz. Bu üç harflilerden tıpkısı tanesinin yöneticisi dedi kim ‘Biz bile para şişkinliği yüzdelik 110’. Neymiş şizoit market ora. TÜİK’te yüzdelik 80.

Büyümenin kalitesiz olduğunu gösteren başka illet birlikte cari açıktaki yabansı artış. Akan açıkta artış hangi emreylemek? Borca yok olmak almak. Bu büyüme aynı zamanda ülkeyi borca batırdığı amacıyla sürdürülebilir dahi değil.

“3  HAZİNE VE MALİYE BAKANI, 4 SURET BANKASI BAŞKANI, 5 TÜİK BAŞKANINI O KOLTUKTA GÖRDÜK”

Baktığımız zaman nedir problemimiz diye niteleyerek, kurumsal altyapının tamamen çöktüğünü, ekonominin da adeta şarampole yuvarlandığını görüyoruz.2018 Orak Ayı ayından bu yana, bu ucube Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçtikten sonraları Forma Bankası’nın döviz kasası boşaldı. 128 milyar dolar buharlaştı. Üç Hazne ve Maliye Bakanı, dört Model Bankası Başkanı, beş TÜİK Başkanını o koltukta gördük. Evet ne oldu? Dünyada hamam mülk azaldı, milleti borca batırıp sahte cenneti yaşatma dönemi 2007’den bu yana sonsuz kapanıyordu. Amma buna rağmen bu oyunu temdit sevdası hükümette vardı, bu oyunu sürdürebilmek için üstelik kerameti bizatihi taşınır tıpkısı safsata ortaya atıldı. Nema faktör pahalılık belirgi. Bunun sonucunda paramız pul oldu. Büyüklük aksiyon aleminin kullandığı dövize ağız ağıza hükmetmeye başladı. ‘Sen şu kadarını bana vereceksin, sen döviz ile ifa yapamayacaksın. Fatura döviz ile kesilecek amma sen döviz ile ödemeyeceksin’ kabilinden rastgele dönem mütebeddil aynı topluluk kurallar. Sonuçta hisse senedi insanları diyorlar ki ‘İstihdam sorununu bile bu çözdü, zira eskisinden iki, üç allahsız fazla mali müşavir tutmak zorunda kaldık’.  Bu düzenlemelere uyabilmek için tıpkısı tün yarısı yapılan. Zira seçkin özdek bir tane adamın ağzından çıkan sözlere sadık. Erte sabahleyin bunu yapalım diyor, onu yapıyorlar. İstişare bulunmayan, istişare bulunmayan, müzakere bulunmayan.

“2023 HEDEFLERİ TUTMADI”

Konuşu vuzuhsuzluk arttı ve atılganlık kayboldu. Tek ahit sunu yüksek düzey beklentisi ile arz düşük seviye beklentisi arasındaki ayırt bu büyüklüğünde açılmamıştı. Yani en son hesap pusulası 25, en alttaki tahmin fail 17-18. Bu tahminleri nazik şirketlerdeki yöneticiler yapıyor. Şayet nazik şirketlerdeki yöneticilerin kafaları bu büyüklüğünde karışıksa milletin kafası ne halde siz oranlama edin. Gerçeklik konvansiyon çekinmezlik endeksi düşmeye bitmeme ediyor, en bağan seviyelerinde. Demincek ihtimal adım adım düzelttirmeye başlarlar, zira TÜİK’in başına istedik kadroları getirdiler. Hep bu beceriksizliklerin böylece esasen ulaşılabilecekmiş gibi olan 2023 hedefleri manzara oldu. 2023’te milli sağlık 2 trilyon dolar yapacağız demişlerdi. Nerede dediler, önce YANLIŞSIZ Tümen’nin 2011 seçme beyannamesine yazdılar, yetmedi sonraları 2014-2018 dönemini havi 10. Kalkınma Planı’nda de Meclis’te oylattılar. Meclis’ten geçirdiler, resmi tasavvur haline getirdiler. Neymiş resmi maksat, 2023’te 2 trilyon dolar. en son yayınladıkları Ölçülü Vadeli Programda, 2023’te diyorlar, milli sağlık 925 bilyon dolar olacak. Yarısı birlikte değil.

kişi başına gelir, 25 bin dolar yapacağız diyerek millete üstlenme ettiler, alay verdiler. 10 bin 703 dolar oldu. Ancak bu kadar olacak diyor. İhracat 500 bilyon dolar olacak dediler, 242 bilyon dolar. Bakıyorsunuz, tarihi ihracat rakamları falanca diyerek temas yerde var. Hedeflerinin yarısına birlikte ulaşamamış vaziyetteler. Ayrımsız yerde hedefin iki acımasız var. İşsizlik yüzde 5 dediler, Mutedil Vadeli Programda 2023’te aylaklık yüzdelik 11,4 olacak dediler.

“HANGI 2053 VİZYONU, GİDİP EVİNDE OTURMAN LAZIM”

Sonra güzeşte çıkıyor konuşuyorlar, 2023 hedeflerini de tutturacağız, 2053 vizyonumuz. Sen taahhüdünü dünü adına getirememiş benzeri müteahhitsin. Gidip evinde oturman lazım. Sen bibi 2053 vizyonu. Hangi 2053 vizyonu, hangi 2053 hedefi, hiçbiri tutmamış. Sonra pahalılık haricen geliyor, bizim yönetimimizin sonucunda değil diyorlar. Rusya, Ukrayna’yı obstrüksiyon etti. Ukrayna işgal altında. Türkiye bunların komşusu. Rusya’bile para şişkinliği yüzdelik 15, Ukrayna’da yüzde 22, Türkiye’birlikte 80. Ne dışarıdan geliyor, bal kabil içeriden geliyor. OECD ekonomilerinde 12 aylık enflasyon. Türkiye’birlikte yüzdelik 80, OECD ortalaması yüzde 10. Gıda enflasyonu Türkiye’birlikte yüzdelik 95, OECD’üstelik yüzde 13,3. Erke enflasyonu Türkiye’üstelik yüzdelik 143, OECD’dahi yüzde 41. Bu yüzde 143’ün içinde geçkin akşam ezanı hepimiz gözümüzü kapamış uyurken yapılan zamlar bulunmayan.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ZAMMI

Demincek bakın yıl esasen bu yana zindelik fiyatlarına konutta yüzdelik 95 ile 200 beyninde remiks yapmışlar. Bunun nazik kısmı birlikte april ayından sonraları. Kışın hayatiyet faturalarının nerelere gideceğini bütün beraber benzeri düşünelim. Ticarethanelerde yüzde 92. Esnafın haline tıpkısı bakın. Sanayide, sanayicinin durumu mebzul evet yüklensinler sanayiciye yüzde 322. Doğalgaz fiyatları konutta yüzde 164, ticarethanelerde yüzdelik 224. Sanayide yüzde 273. Olur bu fiyatları ne bu büyüklüğünde artırdınız, tıpkısı dönemde bakıyorum dolar kuruna takkadak yüzde 37. Türkiye’bile tıpkı sevgili var. Yöntemleri hatalı, muktezi rezervleri namevcut. Günah yaptılar zamanında anlaşmaları bağlamadılar. Bu gazla ilgili ve bugün Türkiye’üstelik fiyatlar OECD’nin üç ceberut artıyor.

Akan işler dengesi bu yıl üzere hedefledikleri 18 milyar 600 milyon dolardı. Daha ilk şeş ayda gerçekleşen 32 bilyon 400 milyon dolar oldu. Aldı başını gidiyor. Bu borçlanma demek. Vadesi ayrımsız yıl ortamında dolacak borcumuz 182 bilyon dolar. 32’nin 50’lilere geleceğini düşünün 180’i üzerine koyun. 230 milyar dolar dünyadan mal temin etmek zorundayız. bu arada Merkez Bankası’nın rezervleri bile eksi 53 bilyon dolar, swapları çıkardığınız ant.

“FAİZ LOBİLERİNE ÖDEMİŞİZ”

Bu dağ dümen sonucunda birlikte milletimiz bütçeden doğruluk ettiği desteği alamıyor. Nema lobilerine 151 bilyon dolar ödemişiz, sülale- orak ayı döneminde. Ayrımsız dahi eskimemiş icat ettiğimiz faizin kendisi olan Düzey Korumalı Mevduatımız amacıyla Kaynak’den ödediğimiz 60 milyar dolar. Milletin cebinden ayrımsız kuruş çıkmayacak dedik, evvel yedi ayda 61 milyar Türk lirası mal ödedik. 151 bilyon lira faize ödedik. Çiftçiye hangi ödedik? 24 bilyon ödedik, evvel yedi ayda. Esnafa Halk Bankası üzerinden 5 bilyon ödedik. Bir dahi bütçeden direkt verdiğimiz bindi var. O de 1 milyar Türk lirasının altında. Serencam itibariyle iktidarın tercihini gösterir. İktidarın tercihleri arasında rençper, esnaf yok. Kim var? Faiz lobileri var. Onun amacıyla dahi en üst gelen büyüme rakamlarında sair sektörler yüzde 1 büyürken, endüstri yüzdelik 1 büyürken bankacılık sektörü yüzdelik 3,5 büyüdü.

Türkiye kendisine yakın G20 ekonomileri içinde direkt destek vermede sondan üçüncü, yüreklilik ve borç vermede bir numara. Esnafımızı birlikte pandemide sıkıntıda olan serbest el kitlelerini da borca batırmışız. Yaptığımız iş o olmuş. Yetmez, bu borçlara baktığımız ahit enteresan bire bir öz oldu. Türkiye’birlikte borcun faizi ana parasını geçti. Sizler aksiyon aleminden geliyorsunuz, hangi gitmek olduğunu gayet ongun bilirsiniz.”

Öztrak, Türkiye ekonomisindeki bu tabloyu anlattıktan sonraları iktidara geldiklerinde CHP olarak yapacaklarını dahi yineledi.Share: