Çiçeği burnunda güre karye öğretmeni öğrencilerine ışık oluyor

Çiçeği burnunda zihayat köy öğretmeni öğrencilerine mum oluyor

BAYBURT Bayburt’un Demirözü ilçesine sınırlanmış Gökçedere beldesinde Makbule Küçükçalık İlkokulunda sınıf öğretmeni adına fariza işleyen Ses Yılmaz (25), karye öğretmeni olmanın, köyde muallimlik yapmanın seçme meslektaşı tarafından tadılması gereken benzeri ihtisas olduğuna aksan yaptı.

Mesleğinde 2 yılı geride bıraktığını tamlayan ve atanabilmenin mutluluğunu, heyecanını aradan geçen 2 yıla rağmen hala yaşadığını belirten Yılmayan, “Öğrencilerimle hem büyüyor, hem öğreniyor hem birlikte bakir şeyler keşfediyorum. Öğrenmenin yaşı bulunmayan, ben öğretmen oldum tamam diyemiyorsunuz öğrenmeye, kendinizi geliştirmeye devam ediyorsunuz. Çok mukaddes tıpkı mesleğin mensubu olmaktan antrparantez mutluluk duyuyorum, bereketli ki öğretmenim” şeklinde konuştu. 17 kişilik sınıfında değişik etkinlikler yaparak öğrencileriyle sevinçli mesafe nâkil Yılmaz, öğrenirken akılda kalımlı uygulamalarla öğrencilerin elan olağan öğrendiğini ve yüzlü yüzlü günü tamamladıklarını sözlerine ekledi. Ödevlerin ve derslerin beraberinde dans, saz, suret, spor, tabiat yürüyüşleri, piknik kabil faaliyetlere de önem vererek öğrencilerin kabiliyet ve becerilerini gözlemleyen zinde öğretmen, “Ödevlerimizi yapıyoruz, derslerimizi tekrar tıpkısı şekilde yürütüyoruz, müfredata makul ayrımsız biçimde konularımızı tamamlıyoruz ancak gayrı aktivitelerimizi dahi yaparak herkesin ilişki alanını gözlemleyerek hangi öğrencimin neye ilgisi var onun takibini yapıyorum. Ne müziksiz oluyor, hangi da matematiksiz kâffesi birbiriyle bağlantılı” diye niteleyerek konuştu.

“Çocukların çokça farklı tıpkısı dünyası var o dünyaya katılarak hem öğreniyor hem bile öğretiyorum”

Köy hayatı tecrübesi olmadığından kontekst önce atandığı zamanlarda korkularının olduğunu tamlayan Yılmayan, çocuklarla aynı araya gelince korkularını yendiğini ve önyargılarının ortadan kaybolduğunu tabir etti. “Öğretmenler kendisine daim kendimizi yükseltmek zorundayız, sonsuz genişlemek zorundayız” diyen Yılmaz, “Evim Bayburt’ta olduğundan muhit ilk zamanlar köyün dolmuşlarıyla okula gelip gidiyordum. Şu zaman burada yaşıyorum, burada yaşarken kendimi geliştirmeye çalışıyorum, buraları tanımaya çalışıyorum, insanlarıyla iletişim kurmaya çalışıyorum, çocuklarla mesafelik geçirmeye çalışıyorum. Çocuklarla değişik tıpkısı dünyada iletişim kurabiliyoruz. Çocukların çokça değişik bir hayatı, dünyası var ve dünyaya katılmaya çalışıyorum. Onlarla beraber öğreniyorum, öğrenirken de öğretiyorum. Bu konuda öğretmenlerin durmaması gerektiğini düşünüyorum çünkü bizler duramayız daima kendimizi imar etmek zorundayız, daima parıldamak zorundayız. İnşallah bu konuda öğrencilerime yardım sağlayabilirim” şeklinde konuştu.

Share: