‘Çiftçi traktör alamıyor’ diyen Sarıgül’e ‘Traktör yetiştiremiyoruz’ yanıtı

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül Manisa’da Teknotarım’22 Tarım Fuarını konuşma ederek incelemelerde bulundu. Traktörün direksiyonunda, traktörlerin haddinden fazla pahalı olduğunu ve çiftçinin alamadığını öne süren Sarıgül’e yetiştirici firma yetkilileri talepleri karşılamakta zorlandıklarını söyledi.

Manisa’birlikte ziyaretler ve incelemelerde bulunan Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül 16’ncı misil kapılarını açan Manisa Teknotarım’22 Fuarını gezerek incelemelerde bulundu. Satışa çıkarılan traktörlerin birinin direksiyonuna geçerek açıklamalarda bulunan Sarıgül, “Manisa tarım fuarını gezdim. Hem sevindim hem üzüldüm. Sevindim, uygulayım bilimi haddinden fazla gelecek ama ne efsus ki çiftçilerimiz yalnız bakıyor ve alamıyor. Traktöre çiftçilerimize, çiftçilerimiz traktöre bakıyor alamıyorlar. Fiyatlı. İstiyorum kim herhangi bir çiftçimiz bu traktöre ulaşsın ve traktörü ferah ferah alsın. Çiftçilerimize alım desteği verirsek fiyatları daha de aşağıya düşürürüz” dedi.

Sarıgül’ün açıklaması üstüne traktörün yanına gelen ekincilik firmasının yetkilisi Osman Çimenoğlu, “Tığ şu dakika traktör satmaya yetiştiremiyoruz. Çiftçilerden ciddi rica var. Şu zaman çiftçilerimiz ahzetmek amacıyla traktör bulamıyor. Herkeste aynı murat var. Bilmiyorum İstanbul’dan Ankara’dan elbette gözüküyor amma bura tıpkısı tarım şehri. Türkiye’nin en şişman ekincilik şehirlerinden birisi. Sabık yıl bu fuarda 104 traktör sattık bu sene firma destekleseydi bizi esasen 100’ün üzerinde satardık. Şu zaman çiftçiye çok akıllıca ve inanılmaz bir güven veriliyor. Çevre tenkit etmek kabilinden olmasın sizi ama şu an traktör ahzetmek talip dizge traktör alabiliyor. 10 dönüm tarlası olan ÇKS kaydı olan herkese traktör veriliyor. Süt desteği bile veriliyor. Pandemiyle gelişigüzel hep tarımın yeryüzü kızıl bahis olduğunu anladı. Azamet kendisine çiftçiye güvenilmez destek veriliyor. Derlerse ki destek namevcut orada tıpkı sorumluluk vardır” dedi. – MANİSA

Share: