Çiftçiler fazlalaşan tıpkı yıl geçiriyor: Bu sene 60 dönüm domates ektik, verimi bile gayet evire çevire oldu

Bitlis’in Tatvan ilçesinde kalite ve verim açısından çoğalan tıpkısı zaman nâkil çiftçiler, domates hasadına bitmeme ediyor. Geçen yıl yaşanan şiddetli susuzluk zımnında göveri ve yemiş üretiminde sorunların yaşandığı cemi ülkede bu yıl yağışlarla alay malay küsurat kalite ve ürün çiftçilerin yüzünü güldürüyor.

YER İLLERE DE SEVKİYAT GERÇEKLEŞİYOR

Tatvan ilçesinde binlerce dönümlük alanda ekili tonlarca domatesin hasadı üreticiler eliyle yapılırken salçalık, sosluk ve kışlık domates amacıyla vatandaşların bile telaşı sürüyor. Sabahın er saatlerinde tarım işçileri vasıtasıyla toplanan domatesler kasalara doldurularak kamyonlara yükleniyor. Satışa sunulmak amacıyla yola çıkan domatesler Diyarbakır ve Van’ın yanı sıra çevre memleket ve ilçelere gönderilerek ilişki tezgahlarında yerini alıyor.

‘DÖRT DÖRTLÜK VERİM’

Verimin bu yıl faziletli olduğunu dile getiren Dikici Enver Tarlan, bir tane korkularının bu sene giysi olayının yaşanmaması olduğunu dile getirerek, “Bu sene 60 dönüm domates ektik. Verimi bile gayet iyice oldu. Fiyatı dahi bu sene hakeza bitmeme ederse elan mebzul olacak. İnşallah bütün çiftçiler kazanır bizler üstelik kazanırız. Bu sene masrafımız biraz aşkın oldu ama domateste mahsul erdemli olduğu için geçen yıla kıyasla elan iyiydi. Akim yer ektim ve verimi birlik oldu. Bu sene kar çok yağdı ve sulamaya rehavet etti. Soğuklara yakalanmazsak ve mahsuller zarar görmezse okkalı mahsul alırız. Havalar soğumaya başladığı amacıyla domatesler bu sene fazla kızarmıyor. Normalde zaman 2 kamyon servet çıkartmam gerekirken 1 kamyon yükleyebildik. Haftada 5 kamyon çıkarıyoruz ve bu sebzeleri Diyarbakır, Van üzere şehirlere gönderiyoruz. Bu sene 4 ila 4.5 liradan kilosunu satıyoruz. Satışlar pir gidiyor bu yıl kim satıştan memnunuz” diyerek konuştu.Share: