Çin’in BM Temsilcisi: Çin, Haiti Çetelerine Yönelik Yaptırımları Destekliyor Amma Uluslararası Birlik Konuşlandırılmasına Temkinli Yaklaşıyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 18 Eylül (Xinhua) — Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang Pazartesi günü yaptığı açıklamayla, Çin’in Haitili çete üyelerine ve destekçilerine yönelik yaptırımları desteklediğini, ancak uluslararası aynı silahlı birliğin ülkede konuşlandırılmasına temkinli yaklaştığını söyledi.

“Çete şiddeti belasının kökünden kazınması, ülkede hem bulunan durumun iyileştirilmesine müteveccih ayrımsız methal noktası hem de çözüme müteveccih tıpkısı dolay gerekliliktir” diyen Geng, Çin’in çete üyeleri ve destekçilerine yönelik seyahat yasağı, mülk varlıklarının dondurulması ve zırh ambargosu kadar hedefli yaptırımlarını destekleyeceğini vurguladı.

Geng, Düzenlilik Konseyi’nde yaptığı konuşmasında, “Bu önlemlerin sürat içeren suçlara ayn açtırmamak ve suç çetelerine görüntü ve zırh tedarikini cüda etmek suretiyle zihayat ve faal olacağını ve çete şiddetine yönelik caydırıcılık sağlanmasında kök tıpkısı fark yaratacağını umuyoruz” diye konuştu.

BM Umumi Sekreteri Antonio Guterres’in Haiti’nin zat asayiş durumunu iyileştirmesinin desteklenmesi konusunda mail zamanda yaptığı teklifinin titiz şekilde incelenmesi gerektiğini dile getiren Geng, Çin’in diğer ülkelerle etraflıca rey alışverişinde bulunacağını tabir etti.

Geng, “Haiti hükümetinin meşruiyet eksikliği yaşadığı ve ülkeyi yönetemediği bire bir dönemde hakeza tıpkısı çabuk akıntı gücünün Haiti’ye gönderilmesi, Haiti’deki tarafların mantalite, bindi ve işbirliğini mi kazanacak, yoksa dirençle mi karşılaşacak ve üste halktan çabukluk içeren bir değer mı görecek? Bunlar, bütüncül tıpkı şekilde düşünmemiz ve dikkatle ele almamız gereken hususlar” diyerek vurguladı.

Konfedere Milel’in serencam 30 yılda Haiti’deki uygulamalarının, haricen dayatılan aceleci çözümlerin, herhangi bir temelli etkisi sıfır geçici sonuçlar ürettiğini ve Haiti sorunun çözümünün anahtarının, Haiti halkının kişi elinde olduğunu tamlayan Geng, uluslararası toplumun, Haiti halkına şümullü, kişi misilsiz durumlarına makul şekilde geliştirdiği bir hal arayışında destek namına teferruatlı vadeli benzeri bakış açısı benimsemesi gerektiğini söyledi.

Share: