“Çipo El” Tugayında sancak töreni

Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, Ferik Eş Kurttekin Kışlası’nda düzenlenen törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına 8. Hudut Küçümseme Komutanlığı’na bayrak verdi.

Akar yanı sıra Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kişmiri Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile 8. Hudut Söz Komutanlığına alem verme töreni ve değişik ziyaretlerde çıkmak amacıyla Şırnak’a geldi.

Şırnak Şerafettin Delege Havalimanı’nda Vali Osman Bilim Adamı, 2. Cıvıl Cıvıl Komutanı Orgeneral Kavi Gürak ve değişik yetkililer marifetiyle karşılanan Vekil Akar, beraberindeki TSK kumanda kademesi ile Cizre’deki Tümgeneral Yâren Kurttekin Kışlasına geçti.

“Çıpa Pençe” Tugayı namına bilinen 172’nci Zırhlı Tugay Komutanlığına sınırlı, 8. Sınır Kortej Komutanlığının sembol ita töreni Vekil Akar’ın merasim alanındaki yerini almasıyla başladı.

Akar’ın alana gelişinde “hudut kartallarını” selamlamasının peşi sıra sembol kıtası, sancağı tören platformuna getirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende önce kendisine 8’inci Hudut Bayram Komutanlığının tarihçesi okundu ardından Küçümseme Komutanı Miralay Bülent Sulh Sert’ın biyografisi sunu edildi.

Sancağın bulunduğu platforma gelen Milli Savunma Bakanı Akar, “Albay Sarp, size ve 8’inci Uç Saraka Komutanlığının mensuplarına, kutsi benzeri emaneti geçilmek amacıyla aranızdayım. Bu bayrak, cesim Türk milletinin alayınız şerefine birey ettiği kutsi ayrımsız varlıktır. Bu öncü, Türk silahlı kuvvetlerinin şeref timsalidir. Türk ordusu tarihi süresince, dünyaya kat sayı olacak şekilde sancağını korumuş, onu yüceltmiş, onun için nice şüheda vermiştir. Sizin birlikte onun tertemiz, ak pak ve asilzade rengine esmer getirmeyeceğinizden eminim. Onu şimdi doğrulama aldığınız kabil, sizden ahir komutana bile haysiyetli ve akman olarak teyit edeceksiniz. Bu mübarek emaneti, Sayın Cumhurbaşkanımız yerine Milli Savunma Bakanı namına size tasdik ediyorum. Anlı Şanlı ve hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Akar, sancağı öperek Albay Sert’a tasdik etti. Miralay Yalçın’ın öperek sancağı teslim almasının arkası sıra tören Bakan Akaret’ın “sancak ilk doğrulama tutanağı”nı onaylamasının arkası sıra sona erdi. – ŞIRNAK

Share: