Coğrafi tescilli “Maraş biberi”nde 29 bin ton rekolte bekleniyor

Kahramanmaraş’ın coğrafi tescilli “Maraş biberi”nde bu yıl 29 bin ton rekolte bekleniyor.

Aroması ve acısıyla dikkati calip Maraş biberi, tehlikeli olarak Dulkadiroğlu, Pazarcık ve Türkoğlu ilçelerinin bol arazilerinde yetiştiriliyor.

Bir müddet evvel hasadına başlanan ve sabahın önceki ışıklarıyla sezonluk işçiler marifetiyle toplanan biber, çöp tart ve kurutma işlemlerinin ardından sofralarda yerini alıyor.

Pul ve türap halinde tüketilen Maraş biberi, başta kebaplar girmek için birçok yemeğin vazgeçilmez baharatları arasında bulunuyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Agâh, AA muhabirine, Kahramanmaraş’ın bereketli ovalarında kaliteli göveri ve meyvelerin yetiştiğini söyledi.

Kentin dondurmanın yanında biberle da anıldığını rapor eden Agâh, coğrafi tescilli biberin aroması ve acısıyla başka biberlerden ayrıştığını dile getirdi.

“Hasat şu an fena hâlde geçiyor”

Mübarek ayrımsız hasat sezonu geçirmeyi hedeflediklerini belirten Agâh, şöyle devam etti:

“Maraş biberi kentin tescilli aynı ürünüdür. Kahramanmaraş özellikle olmak için 9 ilde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Maraş biberinin aroması, rengi ve tadı ayrıksı biberlerden ayrı. İlimizde 13 bin 200 dekar alanda biber yetiştiriciliği yapılmakta. Bu sene 29 bin ton rekolte beklemekteyiz. Hasat şu an iyicene geçiyor. 5 mahiye bir serüvenle kurutulup, işlenip ve paketlenip vatandaşlarımızın sofralarına ati. Hararetli, kilolu ve tempolu bir emek var. Burada çiftçilerimiz özverili aynı şekilde çalışıyor. Biberimiz sabık senelere göre henüz mebzul durumda.”

Üreticiler hem mahsul hem dahi kaliteden memnun

Üreticilerden Ali Renkliçiçek de bu yılki ürün ve hasadın artımlı olduğunu anlattı.

Maraş biberinin hasadının mütekait olduğunu vurgulayan Renkliçiçek, “Bu yılki ürün ve fiyattan memnunum. Maraş biberi çokça eziyetli ve hizmet isteyen benzeri sebze. Bu seviyeye kadar getirdik, fiyatlar dolgunca. Mahsulümüz toplanıyor.” diye konuştu.

Cuma Kozalak ise bu yılki verimin dolgunca olduğuna bel ederek, “Geçen seneki biberimiz tutkun ve ark kalmıştı. Bu seneki maşallah elan canlı ve gür. Bu biber bizim cebin terimiz.” ifadelerini kullandı.

Share: