Cömertlik Hareketi derneği esnafa “siftah parası” bıraktı

Kahramanmaraş’ta Ahilik Haftası dolayısıyla Ahilik Hareketi Derneği esnafların dükkanlarına belirteç süresince siftah parası bıraktı.

Sabah namazlarını Celil Cami’de kılan dernek üyeleri çıkışta, cemaate çorba ikramında bulundu. Daha sonradan Tarihi Vabeste Çarşı’evet geçen toplum örgütü üyeleri, dükkanların kapılarına ayıraç süresince siftah paraları bıraktı.

Üyeler, Tarihi Merbut Çarşıdaki 1889 yılında yapıldığı melhuz kubbe uğrunda ahilik duası yaptı.

Kahramanmaraş Cömertlik Hareketi Derneği Başkanı Kıymet Duygusal Şentürk, bin almanak geleneği yaşatmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Ahiliğin öneminden bahseden Şentürk, şunları kaydetti:

“Siftah er yapıldığında işlerimizin artağan, verimli olacağı hissiyatı bizim kültürümüzde ve töremizde olan bire bir husus, bizde üyelerimizle birlikte dükkanlar açılmadan esnafımızın siftahını yaptırarak işlerinin anlı şanlı olmasını ve cömertlik haftalarını hümayun olmasını diledik. Esnaflarımızın dükkanlarına ayıraç zarfında siftahlarını bıraktıktan sonradan duamızı ettik. Tarihi bağlı çarşımız Türkiye’nin sunma şişman 5. çarşılarından. Burada Türkiye’birlikte iki ya birlikte üç yerde kâin aynı kubbemiz bulunuyor. Önceleri ahiler burada toplanırlar sabah ayrımsız çorbalarını içerler daha sonradan de dualarını yapıp işlerinin başına geçerlermiş burasının üstelik ahilik ve cömert evran üzere ayrı tıpkısı önemi var. Bu geleneği de yaşatmayı tiran içtenlikle arzuluyoruz.”

Share: