Çorum’da Hazır Kadınlar Bisiklet Turu düzenlendi

Çorum’da kadınlar, bisikletin günce hayatın benzeri parçası olmasına ilgi başlamak amacıyla süsledikleri bisikletleri sürdü.

Dünya Otomobilsiz Kentler Haset etkinliği kapsamında, 2013 yılında İzmir’dahi başlatılan “Süslü Kadınlar Derrace Turu”, toplumsal iletişim araçları üzerinden iletişim kuran ayrımsız kol karı marifetiyle Çorum’dahi bile gerçekleştirildi.

Kadeş Barış Meydanı’nda toplanan onlarca bisikletli, bisikletlerini balon ve türlü eşyalarla süsledi. Daha sonra Gazi Caddesi üzerinden tahminî 3 kilometre defa kateden kadınlar, çiftteker turunu başladıkları noktada tamamladı. Gruptaki bazı kadınlara eşleri ve çocukları de zevcelik etti.

Velespit turunu tevhit eden Sır Çataroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Apiko Kadınlar Derrace Turu’nun 10’uncu misil düzenlendiğini söyledi.

Organizasyonun ilk defa 2013’te İzmir’de yapıldığını hatırlatan Çataroğlu, “On sene ortamında büyüyen bu etkinlik, evvel Türkiye’dahi, henüz sonradan dünyada ayrıksı şehirlerde birlikte bisiklete binen kadınların dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl kısaca 200 şehirde eş zamanlı adına bağımsız, fahri kadınlar eliyle yapılıyor.” dedi.

Bisikletin günce hayatın aynı parçası olmasına özen çalmak istediklerini belirten Çataroğlu, benzeri zamanda kadınların toplumda henüz fazla görünürlüğünü sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Kadın ve erkeklerin toplumda bir haklara ve yükümlülüklere topluluk olduklarına dikkati çekici Çataroğlu, “Tığ binlerce eş, pedallarımızın sevimsiz gücünü toplumda de yorumlamak istiyoruz. Çocuklarımıza henüz temiz ve yaşanabilir bire bir acun artırmak amacıyla elimizden geleni yapmak istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Geçmişte “iklim değişikliği” namına mergup tabirin imdi “abuhava krizi” kendisine adlandırıldığını vurgulayan Çataroğlu, şunları kaydetti:

“Bunun etkilerini çok acı benzeri şekilde yaşadık, yaşıyoruz. Gelişigüzel bireyin bu konuda yapabileceği aynı şeyler var. Biz bisiklete bundan sonra binerek dünyaya müspet katkıda bulunabiliriz. Tıpkı kişinin karbondioksit salınımı otomobile bindiğinde, bisiklete göre 15 itmam daha çok oluyor. Tığ abuhava krizine karşı yönetimlerin dahi derhal harekete geçmelerini istiyoruz.”

Çataroğlu, bakir soy koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde araçlara binilemediği için şamata kirliliğinin azaldığını, havanın temizlendiğinin gözlendiğini dahi sözlerine ekledi.Share: