Cumhur Reisi Erdoğan, İslam Kültür Merkezi’nin açılışına katıldı- 1

? Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Balkan turu kapsamında ziyarette bulunduğu Hırvatistan’ın Sisak şehrinde Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı’nin açılışına katılarak konuşma yaptı.

Sözlerine, “Muhterem Cumhurbaşkanı, Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Sayın Aziz Efendi Hasanoviç, Sisak, Moslavina vilayetinin zer sakinleri, nadir misafirler sizleri genişlik kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum” diye niteleyerek başlayan Cumhur Reisi Erdoğan, “Buradan sizlerin eliyle Hırvatistan ve Balkanlar’bile yüreği bizimle çarpan tam kardeşlerime, cemi dostlarımıza selamlarımı gönderiyorum” dedi.

‘DOSTLUK VE KARDEŞLİĞİMİZİN NİŞANESİ OLAN BU KIYMETLİ ESERİ UMUM BİRLİĞİYLE TAMAMLADIK’

Cumhur Reisi Erdoğan, yaklaşık şeş yıl aradan bilahare arkadaş ve müttefik Hırvatistan’ı tekrar mülakat etmenin bahtiyarlığı süresince olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Sözlerimin çabucacık başında değme birinize Türkiye’deki 85 milyon kardeşinizin selamlarını uyarlamak istiyorum. Hırvatistan’ın ayrımlı şehirlerinden, Bosna Hersek’ten gayrı belde ülkelerden arkadaş ve kardeşimizle buluşmamızı, kucaklaşmamızı şans eden Rabb’ime hamdediyorum. Türkiye Hırvatistan hisse senedi birliğinin arz anlamlı örneklerinden biri olan Sisak İslam Kültür Merkezi’nin açılışı vesilesiyle sizlerle beraber olmaktan hasret gidermekten memnuniyet duyuyorum. Bu seçme esere şahsımın isminin verilmesi nezaketini gösteren Sayın Cumhur Reisi’na, Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Aziz Mevla Hasanoviç’e ve onların gözetiminde bütün Hırvat makamlarına şükranlarımı sunuyorum. Rabb’im birliğimizi, dayanışmamızı sürekli eylesin diyorum.”

Sisak’ta tıpkı İslam Kültür Sarayı inşa edilmesi konusunun önceki adına Nisan 2016’de gerçekleştirdiği müzakere sırasında eski Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç marifetiyle gündeme getirildiğini nâkil Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kolinda Hanım projeye ülkemizin desteğini temenni ettiğinde tığ birlikte on paralık doğaç kıvançla kabul ettik. Hırvatistan İslam Birliği’nin özlük imkanlarıyla başlattığı projeye 2018 yılı Mesafe ayından itibaren TİKA’bile karışma oldu. Sayın Kitaroviç’in 16 Eş 2019 tarihinde Türkiye’ye yaptığı konuşma sırasında ise TİKA ve Hırvatistan İslam Birliği arasında bu konuda ayrımsız uyuşma zaptı imzalandı. Hamdolsun dostluk ve kardeşliğimizin nişanesi olan bu eşsiz eseri umum birliğiyle tamamladık. Bu merkezin özge dinlerden dostlarımızın birlikte kânunuevvel geçirecekleri şehrin gerçek kavuşma ve füzyon adreslerinden biri olacağına inanıyorum. Ayrıca anadan görme ve gündeş tasarımları çokça adamakıllı benzeri şekilde birleştiren eke mimarisiyle merkezin nehirler şehri Sisak’ın güzelliğine görk katacağına inanıyorum.”

Reisicumhur Erdoğan, bu bulunmaz eserin ilkin Sisak halkı tutmak için mecmu arkadaş ve kardeşlere hoş olmasını diledi.

‘HIRVATİSTAN, MÜSLÜMANLARA SAĞLANAN SAYGI ORTAMI BAKIMINDAN AVRUPA’DA DENK GÖSTERİLEN ÜLKELER ARASINDADIR’

Altı sene geçmiş Hırvatistan ziyareti sırasında İslamiyet’in Hırvatistan Parlamentosu tarafından hukuken ve kurumsal adına akseptans edilişinin 100. sene dönümü etkinliklerine katıldığını hatırlatan Cumhur Reisi Erdoğan, o günlerde ayrımcılığa, hoşgörüsüzlüğe, İslam ve yabancı düşmanlığına cebin Zagreb’ten tekmil Avrupa’ya ve dünyaya manidar mesajlar verdiklerini dile getirdi.

Bugün tıpkısı kere daha gine Hırvatistan’dan, bu defa Sisak’tan dostluk, muadele, barışa ve hoşgörüye dayalı mehabetli mesajlar vermiş olduklarını tamlayan Cumhur Reisi Erdoğan, “Bu bittabi rastlantısal değildir. Hırvatistan, Müslümanlara sağlanan özgürlük, içtinap etmek ve yaşayış ortamı bakımından Avrupa’de denk gösterilen ülkeler arasındadır. Hırvatistan Devleti’yle Hırvatistan İslam Birliği ortada kuruluş edilen teşrikimesai bu noktada akıbet basamak önemlidir. Lacerem bu özgürlük ve sağlık ortamı sadece Mutekit kardeşlerimiz amacıyla değil, değişik dinler ve kültürler için da geçerlidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün açılışını yaptıkları Sisak İslam Kültür Merkezi’nin hem Hırvatistan’ın bu eş konumunun hem birlikte Sisak şehrinin çok ışıklı yapısının sembollerinden biri kendisine yaşayacağını söyledi.

‘DOSTLARIMIZIN SEVİNÇLERİYLE SEVİNDİK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak tek devir zamanında şans birliği yaptıkları, kuma benzeri tarihi ve coğrafyayı paylaştıkları, beşeri ve kültürel bağlarının olduğu bu bölgedeki kardeşleri ve dostları unutmadıklarını vurgulayarak şöyle bitmeme etti: “Dilek dünyamızda Sisak’ı Amasya’dan, Petrinya’yı Bursa’dan, Zagreb’i Ankara’dan, Saray Bosna’yı İstanbul’dan, Mostar’ı Rize’den ayırmadık. Dostlarımızın sevinçleriyle sevindik, acılarını öz acımız olarak gördük. Bu tatlılıkla 2020 böylecene Sisak Moslavina bölgesinde meydana gelen depremin peşi sıra tüm imkanlarımızla dost Hırvatistan hükümetinin ve halkının birlikte olmaya çalıştık. Bu vesileyle benzeri öğün daha eski olsun dileklerimi bildirmek istiyorum. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına kelle sağlığı diliyorum. Tıpkısı daha hakeza felaketler yaşanmamasını irade ediyorum. Hırvat dostlarımız de ülkemizde aynı hırs yaşandığında herhangi bir zaman bizim yanımızda oldular. Sabık yıl yaz aylarında Türkiye’birlikte yaşanan orman yangınlarında Hırvatistan benzeri yangın söndürme uçağını ülkemize gönderdi. Bire Bir kat elan Hırvat makamlarına, bu dayanışmalarından ötürü ülkem ve milletim hesabına teşekkür ediyorum. Aramızdaki teşrikimesai ve yardımlaşmanın bundan sonra da süreceğine eminim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yıl Türkiye ile Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. sene dönümünü kutluyoruz. İki mutluluk dostluğunun nişanelerinden biri olan bu eserin açılışının böyle manidar tıpkısı yıla balya gelmesinden ortalık ayrıca memnuniyet duyuyorum” dedi.

Cami ve Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi’nin ilkin Sisak görünmek üzere Hırvatistan’de yaşayanlara leziz olmasını dileyen Cumhur Reisi Erdoğan, bu güzelce camide edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin Hak katında akseptans olması dileğinde bulundu.

Burada yarın geçmiş cuma namazı namazının gidiş edileceğini belirten Cumhur Reisi Erdoğan, “Şimdiden kardeşlerimize hoş cumalar diliyorum ve namazlarını Allah akseptans etsin diyorum. Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek buluşmaların, dostluğumuzu, kardeşliğimizi henüz dahi güçlendireceğine inanıyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı. Küşat töreninde Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Eren Görgülü Hasanoviç, Reisicumhur Erdoğan’a Hırvatistan İslam Birliği Müessis Itibar Ödülü’nü ikram etti.

Share: