Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi aracılığıyla hazırlanan “e-İnsan” programının tanıtım töreni

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Ulusal Staj Programı’nın 2023 yılı başvurularını zaman itibarıyla açıyoruz. Ayrıca yaz stajları amacıyla ödediğimiz minimal ücretin yüzdelik 30’una tekabül eden rakamı, 2023’ten itibaren minimal ecir seviyesine yükseltiyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Ulus Kongre ve Firez Merkezi’nde Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi eliyle hazırlanan “e-İnsan” programının lansman töreninde yaptığı konuşmada, kamunun personel alımları üzerine e-Devlet’e entegre, yenilikçi aynı cümle olan Kariyer Kapısı platformunun geçen yıl hizmete sunulduğunu anımsattı.

Başvurudan yerleştirmeye büyüklüğünde eksiksiz süreçlerin sayısal ortamda yürüdüğü bu sistemin etkinliğinin her an arttığını vurgulayan Erdoğan, platforma bugüne büyüklüğünde 100’ü fazla kamu kurumunun bütünleşmiş olduğunu, 3 milyon müracaat yapıldığını ve açılan 2 bin 130 pozisyonla ilişik işlemlerin başarıyla yürütüldüğünü belirtti.

Erdoğan, kamudaki görevde yükselme ve ilerleme işlemlerinin da Kariyer Kapısı üzerinden yapılmaya başlandığını söyledi.

Kamu çalışanlarının gelişiminin üzerinde önemle durdukları ayrımsız kapı olduğuna dikkati çekici Erdoğan, biçim taşra ve daraç dışı teşkilatlarındaki tüm amme görevlilerinin zaman ve mekan bağımlılığı olmadan dijital platformlar üzerinden eğitim almasını sağlayacak bire bir sistemi de hayata geçirdiklerini bildirdi.

Erdoğan, “Açıktan Eğitim Kapısı dediğimiz bu hizmetten, binin üstünde kurumumuza ve 659 yerli yönetimimize ilişkin 3,8 milyonu fazla amme personelimiz yararlanma etmiştir. Bünyesinde 30 bini aşkın eğitim bilimi materyalinin düzlük aldığı bu platformdan, kamu çalışanlarının yarısının bakım alabilmesini sağladık.” diyerek konuştu.

“Hizmetlerin ülkemize sağladığı katma derece 20 bilyon teklik”

Yapılan eğitim bilimi ihtiyaç analizinden çıkan sonuçlar ışığında, bu sistemi bire bir eğin seviyeye yükseltmenin hazırlıklarını yaptıklarını belirten Erdoğan, Uzaktan Eğitim Kapısı özellikle girmek üzere faaliyete geçirilen platformların 2 yıldaki ziyaretçi adedinin 400 milyonu geçtiği bilgisini paylaştı.

Bunun nereden nereye gelindiğini göstermesi bakımından önemli olduğuna belen fail Erdoğan, “Bu hizmetlerin ülkemize sağladığı ilişik derece 20 milyar teklik, karbon emisyonu salınımına faydası yılda 136 bin titrem namına hesaplanmaktadır. Elbette bu anlattıklarımız, mukaddema yaptıkları sınavların kağıtlarını koydukları çuvalların ağzını bile açmadan kamuya personel yerleştiren, halen yüzde oranlarla kesim ortaklarına personel taksimatı işleyen zihniyetin aklının alamayacağı devrimlerdir.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin âdem kaynakları envanterinin hazırlıklarını tamamladık”

Cumhur Reisi Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Önümüzdeki sene Ulusal Staj Programı’mızdaki stajyer mektepli sayısını 150 bine çıkartıyoruz. Staj sürelerinin bile mektepli ve gurur arasındaki aykırı rızaya merbut kendisine 3 ayak tabanı kadar uzatılabilmesini sağlıyoruz. Özel sektörden beklentimiz, 150 bin öğrenciye analog şartlarda staj imkanı vererek toplamda bu sayıyı 300 bine ulaştırmamıza bindi vermeleridir. El ele vereceğiz, el birliği içerisinde olacağız ve sıçramamızı çabucak gerçekleştireceğiz.

Bu vesileyle gençlerimize bir dahi erim vermek istiyorum. Millî Staj Programı’nın 2023 yılı başvurularını bugün bakımından açıyoruz. Antrparantez yaz stajları üzere ödediğimiz asgari ücretin yüzde 30’una istikbal fail rakamı, 2023’ten itibaren minimal sevap seviyesine yükseltiyoruz. İlave yerine, staj sonrası öğrencilerimizin yarı zamanlı çalışmaya bitmeme edebilmelerini realizasyon için geliştirdiğimiz Yetenek Hile Modelini üstelik yaygınlaştırıyoruz. Hem kamu hem özel sektör tarafının teferruatlı zamandır beklediğini bildiğimiz Türkiye’nin eş kaynakları envanterinin hazırlıklarını tamamladık. Ayrımsız ahir hamle namına amme ve özel sektörün gelecekte gerekseme duyacağı ustalık ve etkinlikteki adam kaynağının belirlenmesi için 2023-2027 Mühim İnsan Kaynağı planlamasının çalışmalarına başladık. Amacımız, Türkiye’nin 2053’e kadar gerekseme duyacağı adam kaynağını yetiştirmemizin önünü açacak şümullü ayrımsız planlamayı cemi tarafların katılımıyla gerçekleştirmektir.”

“İnsanlarımızın sisteme gönül ettiği gelişigüzel maharet ve bilgelik, esirgeme altındadır”

Türkiye’nin ürettiği değme modelin Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar degaje benzeri coğrafyadaki dostlarının birlikte önünü aydınlattığı bilinciyle bu çalışmaları yürüttüklerini dile getiren Erdoğan, rastgele faaliyeti “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız.” öğüdüne makul şekilde hayata geçirdiklerini söyledi.

e-İnsan projesinin kamu bu araçların ve henüz fazlasının yegâne yapı altında sunulduğu bütünleşik bire bir sayısal bakım noktası olduğunu tabir fail Erdoğan, “Sunulan hizmetler ve mergup teknolojik altyapı itibarıyla bu proje, dünyanın en mütekâmil atak dijital platformu özelliğini haizdir. e-İnsan’a entegre edilen, burası çok muhteşem, Blockchain teknolojisi sayesinde sunulan seçme bakım, insanlarımızın sisteme birey ettiği değme maharet ve bilgi, koruma altındadır.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin sunu büyük kabiliyet havuzunu burada oluşturarak uluslararası akreditasyon üstelik hatırlamak suretiyle adam kaynağını dünya çapında rakiplik edebilecek seviyeye çıkartmak istediklerini dile getiren Erdoğan, gençleri, kurumları ve asıl sektörü e-İnsan üzerinden verilen bütün hizmetleri enerjik şekilde kullanmaya davet etti.

“Davranmayacak olanlara meydanı bırakmamakta kararlıyız”

Türkiye 100 yılını mensur ederken en iri desteği alacakları kaynaklardan birinin de burada verilecek hizmetler olacağını kaydeden Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy’un “Ulan Gelgeç Uyan” şiirinden gâh mısraları okudu.

“Biz, bir zaman acun koşarken ülkemizin önüne yatanlardan haddinden fazla çekmiş ayrımsız milletiz. Onun amacıyla bugün davranmayacak olanlara meydanı bırakmamakta kararlıyız.” diyen Erdoğan, hocalara ve gençlere güvendiğini söyledi.

Cumhur Reisi Erdoğan, projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Notlar

Programın açılışında mütekellim Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Esen Atay, gerek ofisin kuruluşunda gerekse eksiksiz Türkiye’nin kullanımına sundukları araçların kurgulanması sürecinde, dünyanın mütekâmil ekonomilerinin mail bir zaman yaşadıkları deneyimlerden ders çıkarmayı ihmal etmediklerini söyledi.

Geçen yüzyılın geçmiş yarısında, bazı ülkelerin vatandaşlarını subjektif kriterlere bakarak sınıflandırmasının ve ona göre okazyon sunmasının makul sonuçlar doğurmadığını daha yüzyıl tamamlanmadan ayırt etmelerine şahit olduklarını dile getiren Atay, “Meğerse bizim inancımızda beherglas kayırıcı mukaddestir ve dünyaya bir yetenekle gelmiştir. Bu inançtan hareketle ana olanın yeteneği ortaya çıkaracak eğitim bilimi, staj ve gelişim kadar imkanları, fırsat eşitliği çerçevesinde cemi vatandaşlarımıza sunmak olduğunun bilincinde olduk. Filhakika 21. yüzyılın kabul gören yaklaşımı üstelik insanları kategorize eylemek değil, onların yeteneklerini ortaya çıkaracak yetişek fırsatları sunmaktır.” dedi.

Ödüller

Programda, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Atay, günün anısına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye takdim etti.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından hayata geçirilen ve 160 binin üstünde öğrencinin staj imkanına ulaşmasını sağlayan Ulusal Staj Programı kapsamında ödüle müstahak görülen gelgel ve kişilere üstelik Cumhurbaşkanı Erdoğan aracılığıyla ödülleri takdim edildi.

Stajyer memnuniyetinin yeryüzü efdal olduğu kurum adına belirlenen Dışişleri Bakanlığının ödülünü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulusal Staj Programı kapsamında genişlik çokça staj imkanı sunan Tarım ve Orman Bakanlığının ödülünü Vekil Yardımcısı Veysel Tiryaki, yeryüzü haddinden fazla staj imkanı sunan mülki idare olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin ödülünü Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, en çok staj imkanı sunan özel sektör kuruluşu İstanbul Grand Airport’un (İGA) ödülünü Umumi Heyet Üyesi Mehmet Kalyoncu aldı.

Program kapsamında hisse senedi verenler aracılığıyla bildirme haddinden fazla staj teklifi alan Orta Şark Ustalık Üniversitesinden İrem Gürel’e, 29 başlıkta yapılan değerlemelere bakarak umumi sürücü belgesi puanı sunu erdemli stajyer Yaşayış Utku Öztürk’e, Engin Yetişek Kapısı platformundan arz çok eğitim bilimi düz amme çalışanı Kastamonu Içtimai Asayiş İl Müdürlüğü personeli Ahmet Emiroğlu’na ödülleri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildi.

Erdoğan, Kabiliyet Seçkin Yerde Lehçe Kariyer Fuarları kapsamında öğrencilerin bildirme mutlu olduğu lehçe kariyer fuarı adına belirlenen Şarki Anadolu Kariyer Fuarı’na ev sahipliği işleyen Atatürk Üniversitesi Rektörü Ömer Çomaklı’ya, işverenlerin sunu mutlu olduğu lehçe kariyer fuarı olan Güney Kariyer Fuarı’na aile sahipliği fail Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü İlker Hüseyin Çarıkçı’ya, 2022 lehçe kariyer fuarlarına yeryüzü deli dolu katılım gösteren çalıştıran olan ASELSAN’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Umumi Müdürü Haluk Görgün’e, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin proje ve araçlarıyla öğrencilerinin kariyer gelişimini en enerjik şekilde destekleyen Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak’a üstelik ödüllerini verdi.

Alarga Terbiye Kapısı üzerinden eğitim bilimi faaliyetlerini yeryüzü çalışkan şekilde tay tay arabası bakanlık olan Firez ve Turizm Bakanlığının ödülü bile Icra Vekili Mehmet Nuri Ersoy’a, Cumhur Reisi Erdoğan tarafından verildi.

Cumhurbaşkanlığı Ulusal Staj Programı’ndan yararlanan 160 bin stajyeri temsilen üstelik bire bir taze vasıtasıyla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bergüzar arz edildi.

e-İnsan’ın kapsamı

e-İnsan uygulaması, dinç kayırıcı kaynağının yaşamları süresince gerekseme duyacakları kariyerlerine ilişkin bilcümle hizmetlerin punt eşitliği temelinde bir tane bir dijital bütün üzerinden sunulması için geliştirildi.

e-İnsan; Kariyer Kapısı, Millî Staj Programı, Engin Eğitim Kapısı, Kabiliyet Kapısı, YTNK TV gibi araçların yanında kamuda hisse senedi hayatına dair hizmetleri havi tümleşik tıpkı dijital bakım noktası yerine öne çıkıyor.

(Bitti)

Share: