Dalavereli suların “tutamak avcısı” polisleri: “Kurbağa adamlar”

FİKRET KAVĞALI – Adana Güven Müdürlüğü Sualtı Kadro Amirliğinde işyar “kurbağa adamlar” diye niteleyerek rapor edilen balık adam polisler, su altındaki delillerin bulunması, boğulma tehlikesi geçirenlerin kurtarılması, suda kaybolanların cesetlerinin çıkarılması ve başat olayları gibi çok farklı alanlarda cıvıltı yürütüyor.

Amirlik bünyesinde görevli 8 dalgıç polis güçleri ve 6 “gemi adamı”, akarsu altındaki dayanıklı görevlerini temas iklim koşulunda yürütebilmek üzere düzenli şekilde egzersiz ve eğitimler gerçekleştiriyor.

Dalışlar yaparak kendilerini daima formda markajcı “kurbağa adamlar”, Seyhan Baraj Gölü’nde alçak ruh yürütüyor.

En sık say yaptıkları Seyhan Nehri’nin dahi düzlük kayran bulanık ve bed olmasından hava “keleş suların tutamak avcıları” olarak mezkûr dalgıç polisler, Adana’nın yanı sıra Hatay ve Osmaniye’yi dahi havi ağırbaşlılık sahalarında fariza yapıyor.

Gece saatlerinde de plonjon yapabilen kadro, su altındaki delillerin bulunması, boğulma tehlikesi geçirenlerin kurtarılması, suda kaybolanların cesetlerinin çıkarılması ve dominant olayları kadar çokça değişik alanlarda zindelik yürüterek Itimat Müdürlüğüne gösterişli katıyor.

“Suya atılan suç delillerini arıyoruz”

Balık Adam polislerden Oktay Yüzsüz, AA muhabirine, “kurbağa adamlar”ın Güvenlik Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla yazılmış ve mülakat sınavı ile metin fiziksel testlere tabi tutularak seçildiğini söyledi.

Görevleriyle ilişik teknolojik gelişmeleri bile yakından izleme ettiklerini vurgulayan Yüzsüz, “Bizim görevimiz öncelikle suda kaybolan şahısların camit bedenlerini icat etmek. Suya atılmış suç delillerini arıyoruz ve şevket büyüklerinin geçişi esnasında güreşçi köprüsü, açım kabil yerlerde bomba araması yapıyoruz.” dedi.

“Bize ‘çirkin suların kanıt avcıları’ deniyor”

Polis Güçleri memuru Oktay Oytan dahi kestirmece 3 yıldır “kurbağa adam” adına fariza yaptığını ifade ederek, “Güven Teşkilatının bu seçilmiş biriminde çalıştığım üzere çekicilik duyuyorum. İşimiz süfli print. Bu branşa haiz olmak amacıyla metin sınavlardan geçiyoruz, bu sınavların aşamalarında amirlerimizin hiçbir şekilde iltimasları olmuyor ve arz bereketli şekilde yetişmemizi sağlıyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Su altında çalışmanın zorluklarını anlatan Oytan, şunları kaydetti:

“Görevlerimizden biri birlikte suya atılan yanlışlık delillerini takip etmek. Suçluların ilk başta aklına mevrut husus, suya atık delillerin çıkarılamayacağı, ancak teşkilatımız bu şekilde düşüncelerin hepsini boşa çıkarmaktadır. Bize ‘kaknem suların beyyine avcıları’ denmektedir, hiçbir şekilde tek delilin bizim elimizden kaybolduğu görülmemiştir. Elimizden geldiğince çıkarmaya çalışıyoruz. Boğulan vatandaşlarımızın su yüzeyine çıkartılması bizim görevlerimiz arasında saha alır. Gemilerin madun karina kısımlarında patlayıcı maddelerin, mızrap maddelerinin teşhisi ve çıkartılması dahi bizim görevimiz.”

Polis memurlarından Erdoğan Özcan dahi gark vakalarına alın toplumu birlikte bilgilendirdiklerini anlatarak, “Burada yer çok göreve çıktığımız anons boğulma vakası. Özellikle 7-17 gözyaşı grubu sulama kanalında yüzüyor. Adana İl Inanma Müdürlüğü yerine onları ücretsiz şekilde bildirme mümasil yüzme havuzlarına götürüyoruz. Onları bilinçlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: