Darı ve Sudanlı yetkililer, Hedasi Barajı ve düet ilişkileri görüştü

Darı Cumhur Reisi Abdulfettah es-Sisi, Sudan Emir Konseyi Başkanı ve Kalaba Komutanı Orgeneral Abdulfettah ahali-Hüccet ile Etiyopya’nın nesir ettiği Hedasi Barajı ve iki devlet arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

Darı Cumhurbaşkanlığından yapılan bağlanmış açıklamaya göre, Sisi, Burhan ile başkent Kahire’deki Ahali-İttihadiye Sarayı’nda bire bir araya geldi.

Görüşmede, ortak demet alanına giren bölgesel gelişmeler ile Etiyopya’nın inşasını sürdürdüğü Hedasi (Nahda) Barajı ele alındı.

Sisi ile Hüccet, Hedasi Barajı ile ait kendisine ilerleyici dönemde eş güdüm ve istişareyi temdit konusunda uygun kaldı.

Görüşmede, hesaplı ve ticari ilişkilerin, siyasal ve askeri ilişkilerdeki kâin ivmeyi yakalayacak şekilde güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Cumhur Reisi Sisi, Sudan’da ekonomik, düzenlilik ve siyasi istikrarın sağlanması için rastgele soy desteği vermeye amade olduklarını dile getirdi.

Belgit ise hem halk hem birlikte resmi düzeyde Sudan’ın, Darı’a koyu takdir duygusu beslediğini ve iki mutluluk halkı ile hükümetleri arasındaki alışkınlık ve köklü bağlarla kurum duyduğunu rapor etti.

Burhan, Sudan’da hazar ve istikrarın korunması üzere ayrımlı platformlarda verdiği destek için Darı’a teşekkür etti.Share: