Darmadağın orman arazisinde yetiştirilen cevizlerin hasadı başladı

Tekirdağ’üstelik kenef orman arazisinde yetiştirilen cevizlerin hasadı başladı.

Tekirdağ Orman İşletme Müdürü Uca Rahat, AA muhabirine ceviz hasat mesaisinin başladığını söyledi.

375 bin cevizi ağacının bulunduğu 2 bin 500 hektar viran orman arazilerinden sabık yıl 1200 titrem ürün elde edildiğini anlatım fail Rahat, bu yıl yaklaşık 1500 titrem rekolte beklediğini belirtti.

Bozuk orman arazilerinde istihsal yapılmasının sonuç paye eşsiz olduğunu ve yerey tahsisi yapılan üreticilerden isteyenlere ağaç desteği de sağlandığını tamlayan Rahat, hasadın iyi olmasını diledi.

-“Ceviz üretimi arttı”

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Naip köyünde ağaçlandırma sahası olan orman arazisinde işyar Tarım Mühendisi Abdulkadir Danışman ise vasfını yitirmiş orman arazilerinde sürdürülebilir tarımın önemine vurgu yaptı.

Yaklaşık 1000 dönüm üstünde ekincilik yaptıklarını aktaran Danışman, şunları kaydetti:

“Sonuç yıllarda ceviz üreticileri artmış durumda. Bakanlığın vermiş olduğu destekle bu arada vasfını yitirmiş orman arazileri yavaş oranda yükseliş kaydetmekte. Bununla bu arada hususi alanlarda de dikimler gerçekleşmekte.Bu şekilde bitmeme ettiği sürece şu zaman yalnız bağırsak pazara giden Türk cevizinin, ilerleyici yıllarda Avrupa ve Orta Şark ülkelerine ihracatı söz konusu olabilecek. Bu kapsam balaban önem arz etmektedir.”

Müşavir, 9 yıldır şişman aynı gayretle çalıştıklarını tamlayan Danışman, vasfını yitirmiş orman arazilerini bol ağıl dönüştürmenin mutluluğunu yaşadıklarını ve milli ekonomiye katkı ve mıntıka halkına istihdam sağlandığını dile getirdi.

Share: