“Demir Pençe” tugayında sancak töreni

Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, Korgeneral Yoldaş Kurttekin Kışlası’nda düzenlenen törende, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan yerine 8. Sınır Meze Komutanlığı’na simge verdi.

Akaret, yanında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Esmer Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Bahir Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile 8. Son Hezel Komutanlığına sancak ödeme töreni ve çeşitli ziyaretlerde çıkmak için Şırnak’a geldi.

Şırnak Şerafettin Delege Havalimanı’nda Ilbay Osman Bilgin, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Güçlü Gürak ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Icra Vekili Akar, beraberindeki TSK kumanda kademesi ile Cizre’deki Korgeneral Bacanak Kurttekin Kışlası’na geçti.

“Demir Pençe Tugayı” olarak bilinen 172’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’na kapalı, 8. Hudut Söz Komutanlığı’nın sancak ita töreni Icra Vekili Akaret’ın tören alanındaki yerini almasıyla başladı.

Akaret’ın alana gelişinde “hudut kartallarını” selamlamasının ardından sancak kıtası, sancağı merasim platformuna getirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende geçmiş kendisine 8’inci Sınır Hezel Komutanlığı’nın tarihçesi, ardından Saraka Komutanı Albay Bülent Barış Yalman’ın biyografisi okundu.

Sancağın bulunduğu platforma gelen Milli Savunma Bakanı Akar, şunları kaydetti:

“Miralay Dik, size ve 8’inci Hudut Saraka Komutanlığı’nın mensuplarına, kutsi tıpkı emaneti unutmak amacıyla aranızdayım. Bu simge, koskocaman Türk milletinin alayınız şerefine yaşama ettiği şerif aynı varlıktır. Bu bayrak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin haysiyet timsalidir. Türk ordusu, tarihi boyunca dünyaya emsal olacak şekilde sancağını korumuş, onu yüceltmiş, onun uğruna nice şehitler vermiştir. Sizin birlikte onun arı sili, temiz ve kibar rengine kara getirmeyeceğinizden eminim. Onu şimdi tasdik aldığınız gibi, sizden ahir komutana da onurlu ve bozulmamış yerine doğrulama edeceksiniz. Bu lahut emaneti, Sayın Cumhurbaşkanı’mız namına Milli Defans Bakanı yerine size teyit ediyorum. Okşayıcı ve hayırlı olsun.”

Akar, sancağı öperek Albay Yalman’a doğrulama etti. Miralay Sert’ın da öperek sancağı tasdik almasının arkası sıra merasim, Icra Vekili Akar’ın “sembol geçmiş konfirmasyon tutanağı”nı onaylamasının arkası sıra sona erdi.

Share: