‘Demir Yumruk’ soruşturmasında, örgüt yöneticilerine 43’er yıl hapishane istemi

ANKARA merkezli 29 ilde düzenlenen ve 29 şüphelinin tutuklandığı ‘Demir Yumruk’ soruşturması kapsamında suç örgütü lideri Hüseyin Eryılmaz grubuna yönelik anket tamamlandı. İddianamede, aralarında teşekkül yöneticileri Hüseyin Eryılmaz ve Hulusi Belgü’nün birlikte bulunduğu 5 kişi hakkında 11’er yıldan 43’er yıla kadar hapis cezası istendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı marifetiyle ölçülü soruşturma kapsamında 3 ayrı yanlışlık örgütüne müteveccih 29 ilde düzenlenen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden, aralarında Erol Eşrefoğlu (Domestik), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın bile bulunduğu 29 yaşama tutuklandı. Şüphelilerden bazıları itiraz konusunda henüz bilahare erkin bırakıldı. Savcılık, 3 ayrı gruba ayırdığı soruşturmada 71 şüphelinin saha aldığı Hüseyin Türkyılmaz grubuna müteveccih soruşturmayı tamamlayıp 46 dirilik üzerine savca düzenledi. İddianamede, örgütün kurucusunun Hüseyin Eryılmaz olduğu, Hulusi Belgü, Soner Eryılmaz, Muzaffer İzgi ve Mustafa Kırsaç’ın bile yönetici olduğu belirtildi. İddianamede, 14 sanığın örgüte üye, 27 sanığın ise ‘kamu çekicilik ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ suçunu işledikleri belirtildi.

FATURASIZ DÜNYALIK ALIŞI İÇİN KODLAR KULLANMIŞLARİddianamede, örgütün dışarıdan aldığı kütük demir demiri fabrikalarda işlediği ve kütük alışverişinin çokça şişman ayrımsız kısmının Hulusi Belgü yerine mukayyet ortaklık üzerinden yapıldığı kayran aldı. Şirketin bu alışverişin balaban aynı kısmını faturasız yaptığı, örgüt üyelerinin bu iki canlı miktardaki faturasız dünyalik alışını zat aralarında ‘B’, ‘İki’ ve ‘Alttan’ olarak isimlendirdikleri belirtildi. İddianamede örgütün, faturasız alış-satışların ücretini vezneci hesapları üzerinden ödemeyerek ayrıksı tıpkı şirket üstüne takanak kaydettikleri, böylecene tümce dışına çıkartılan bu paranın Çorum’de bulunan ayrımsız kuyumcuya teslim edildiği aktarıldı. Örgütün ayrıca hoşur çaptaki birçok firmayla gerçeğe aykırı ticaret hacmi yaratarak, sahte fatura kapaması yaptığı belirtildi. İddianamede, örgütün bu hileli hareketlerle vergisel veya farklı matlup hakkından yoksun artan amme hukuksal kişisi devleti gebe miktarda zarara uğrattıkları, örgütün ise milyonlarca liralık nahak yere rüşvet elde ettiği rapor edildi.ÖRGÜT YÖNETİCİLERİNE 43’ER YILA BÜYÜKLÜĞÜNDE HAPİS TALEBİİddianamede, örgüt yöneticisi Hüseyin Türkyılmaz ile yöneticiler Hulusi Belgü, Soner Eryılmaz, Muzaffer İzgi ve Mustafa Kırsaç karşı, ‘cürüm gitmek için örgüt yapmak ve yönetmek’, ‘amme çalım ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ suçundan 11’er yıldan 43’er yıla büyüklüğünde dam cezası istendi. Teşkilat üyeleri Ahmet Halas, İhsan Göymen, Yılmayan Altunbulak, Serkan Peker, Tahir Toygar Özdöl, Hatice Başaran, Rıdvan Keder, Hasan Soydan, İbrahim Halil Kayaç, Dilek Jandarma, Gökay Demirel, Fatih Harman, Muhammed Kudret Cenup, Bekir Eryılmaz için ise ‘cürüm harıldamak için kurulan örgüte unsur olmak’ ve ‘amme gurur ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ suçundan 39’ar yıla kadar cezaevi cezası istendi. 27 sanık hakkında ise ‘amme alım ve kuruluşlarının zararına olarak dolandırıcılık’ suçundan 15’er yıla kadar cezaevi murat edildi. Ayrıca müddeiumumilik 25 yaşama için ise takipsizlik kararı verdi.

İddianame, Ankara 33’üncü Kısık Ukubet Mahkemesi aracılığıyla kabul edildi.

Share: