DENIZ, “Ruslara vize verilmesin” teklifinde hepsi üyelere attı

Avrupa Birliği (DENIZ) Komisyonu, Finlandiya ve Estonya’nın Zalim vatandaşlarına AB ülkelerinin gezgin vizesi vermemesi yönündeki teklifine kıymet konunun unsur ülkelerin yetkisinde olduğunu belirtti.

AKARSU Komisyonu sözcülerinin haftalık matbuat toplantısında Finlandiya ve Estonya’nın teklifi gündeme geldi.

DENIZ Komisyonu sözcülerinden Anitta Hipper, “SU Komisyonu yerine bu teklifi destekliyor musunuz?” sorusuna karşılık verirken mayıs ayında KEZ ülkeleriyle Rusya arasındaki vizeleri kolaylaştıran anlaşmanın kısmen askıya alındığını hatırlattı.

Hipper, “Unsur ülkelerin değme vize başvurusunu öz yetkileri dahilinde incelemeleri gerekiyor. KEZ ülkeleri, amme politikaları yahut çöz güvenliklerini göz uğrunda bulundurarak vize verilmesini reddedebilir.” dedi.

Ara Sınav başvurularının değerlendirilmesinden ve vizelerin verilmesinden örgen ülkelerin mesul olduğunu vurgulayan Hipper, “Vizelerin verilmesini yalnız organ ülkeler sınırlandırabilir.” diye konuştu.

Hipper, Rusya’daki ara sıra AB ülkelerinin konsolosluklarında çalışanların Rusya- Ukrayna savaşının başlamasından bilahare sınır ötesi edildiğini hatırlatarak “Bu dahi Acımasız vatandaşlarının ara sınav başvurularını yapmalarını zorlaştırmaktadır. Bu durum da göz önünde bulundurulmalıdır.” ifadesini kullandı.

SU ülkeleri Estonya ve Finlandiya, Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya’nın vatandaşlarının Avrupa’ya seyahatinin kısıtlanmasını istemişti.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, “Avrupa’yı anlamak insani bire bir türe değil, aynı ayrıcalıktır.” demiş, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin dahi “Rusya, Avrupa’da saldırgan, gâvur bire bir cidal düzenlerken, Rus vatandaşlarının Avrupa’dahi alışılagelen hayatına devam etmesi ve gezgin adına gezi etmesi akilane değil.” açıklamasında bulunmuştu.

Share: