Depremde 3 ferdini kaybeden aileden geriye mutlu günlerdeki fotoğrafları kaldı

KAHRAMANMARAŞ merkezli evvel depreme Şanlıurfa’de yakalanıp, 1 saat bilahare memleketi Adıyaman’a ulaşan Basri Dikme (42), enkazda mütezayit ailesinden oğlu Ahmet Efe’yi (14), öz elleriyle kurtardı. 2,5 yaşındaki kızı Ecrin Aysel’e da iyi ulaşan Fidan, eşi Manolya (40), kızı Zehra (17) ve oğlu Ferhat Direk’ı (20) ise kaybetti. Depremde 3 ferdini kaybeden aileden geriye bahtiyar günlerdeki fotoğrafları kaldı.

Yavuzselim Mahallesi’nde Basri ve Manoyla Rekiz çifti ile 4 çocuğunun oturduğu Sağlam Apartmanı, geçmiş depremde yıkıldı. Depreme Şanlıurfa’de yakalanan servis şoförü Basri Dikme, 1 saat sonradan evine ulaştı. Evinin yıkıldığını gören Dikme, elleri ve tabakla enkazı kazıp, depremden 4 saat bilahare oğlu Ahmet Efe’ye ulaşarak kurtardı. Elan sonra iş makineleri devre girdi. Depremin 26’ıncı saatinde Basri Direk’ın kızı Ecrin Aysel ile annesi Elif Fidan (80) esen kurtarıldı. Basri Dikme’ın eşi Manolya, ortaöğretim akıbet derslik öğrencisi kızı Zehra ve Balıkesir’deki Milli Savunma Üniversitesi’nde 1’inci sınıf öğrencisi olan Ferhat Fidan’ın (20) ise donmuş bedenlerine ulaşıldı. Depremde 3 ferdini kaybeden aileden geriye ise mutlu günlerdeki fotoğrafları kaldı.

‘EVE MAKUL KOŞMAYA BAŞLADIM’Depremden 20 ahit sonra oğlu ve kızını yanına düzlük Basri Dikme, Manisa’nın Şehzadeler ilçesindeki ağabeyi Saim Fidan’ın evine yerleşti. Basri Fidan, “Çalıştığım üzere depreme Şanlıurfa’dahi yakalandım. Tezelden aileme telefon ile ulaşmaya çalıştım. Ulaşamayınca akrabalarımı aradım. Kimseye ulaşamadım ve yola çıktım. 1 saat sonradan Adıyaman’a ulaştım. Yola akla yatkin çöken binalar, bağıran ve ağlayan insanları gördüm. Facia gibiydi. Hızla arabamı bırakıp, eve akla yatkin koşmaya başladım. Evimin de olduğu yapı ile birlikte çevresindeki 6 çatı henüz çökmüştü. O sırada şoka girdim. Birileri bana çocuklarımı kurtaracağımızı söylüyordu. Avunç etmeye çalıştılar” dedi.’TIRNAKLARIM İLE KAZIYIP, OĞLUMA ULAŞMAYI BAŞARDIM’Yaşadığı önceki şoku atlattıktan sonra toprağı elleri ile kazmaya başladığını anlatan Direk, “Elimizde seçkin alet yoktu. Yardıma koşan üstelik eli yersiz gelmiş; naçar bir şekilde depresyon etrafında koşuyordu. Birlik yapı iç içe girdiği amacıyla öncelikle daireyi bulmaya çalıştık. İçeri girdik, üst komşumun sesini duyduk. Ona enkazda aşağıya makul seslenmesini istedim. Amiyane oğlum Ahmet Efe’nin sesini duyduğunu söyledi. 4 saatin sonunda tırnaklarım ile kazıyıp, oğluma ulaşmayı başardım. Sonra aynı hareket makinesi ayarladık. Ahmet, ablası ile bir odada kalıyordu. Ahmet’i enkazdan çıkardığımızda ablasının öldüğünü söyledi. Korkmasın diye bayılmış olabileceğini söyledim. Ancak Zehra’yı enkazdan çıkardığımızda hayatını kaybetmişti” diye konuştu.’EŞİMİ VE 2 ÇOCUĞUMU BİRBİRİNE SARILI HALDE BULDUM’Eşi Manolya ile çocukları Ferhat ve Ecrin Aysel’i enkazdan birbirine sarılı halde çıktığını tamlayan Basri Ağaç, “Annem Elif Ağaç’ı enkazdan salim çıkardık ama 1 aktarılma sonraları mevt etti. 26 saat sonradan eşim, balaban oğlum ve gerçekten kızıma ulaştım. Onları birbirine sarılı halde buldum. Annesi ve oğlum hayatını kaybetmişti amma kızım soluk alıyordu. Elimize geçen kaşık ve tabaklar ile tünel kazar gibi aile fertlerime ulaştım. 25 saatte tıpkısı nazar büyüklüğünde kat alabildik. Parmaklarım enkazı kazırken yaralandı. Elan bakir eskimemiş düzelmeye başladı” dedi.  ‘AİLEMİ, EVİMİ, İŞİMİ, RASTGELE ŞEYİMİ KAYBETTİM’2’nci büyük depreme de yakalandıklarını ancak evvel depremin çokça henüz zehir hissedildiğini söyleyen Amut, “Depremde ailemi, evimi, işimi, değme şeyimi kaybettim. Manisa’da ağabeyimin yanına sığındık. Hangi yapacağımızı bilmiyorum. Maddi, manevi durum ortada. Üzerimdeki kıyafetler üstelik bana ilişkin değil. Hayırseverlerin dağıttığı kıyafetleri giyiyorum. 2’nci depreme birlikte yakalandık. Ama evvel depreme uykuda yakalandığımız üzere mi bilmiyorum; yer sarsıntısı haddinden fazla büyüktü. Benzeri türlü durmuyordu. Kıyametin koptuğunu sandık” diye konuştu.

Bu arada, Basri Fidan’ın annesi Elif Dikme’ın dönem tatili içi mevrut torunu Ferhat Fidan’ı çalmak üzere oğlunun evinde kaldığı öğrenildi.

Share: