Devlet üniversitelerinin “Kürtçe” ve “Zazaca” bölümlerinde kontenjan doldu

HALİL İBRAHİM SİNCAR/ RIDVAN KORKULUTAŞ – Mardin Artuklu, Bingöl, Muş Alparslan ve Munzur üniversitelerindeki, “Kürt Dili ve Edebiyatı” ile “Zaza Dili ve Edebiyatı” bölümlerinde kontenjan doldu.

Bu yıl Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü üzere Mardin Artuklu Üniversitesinde (MAÜ) 25, Muş Alparslan Üniversitesinde 30, Bingöl Üniversitesinde 30, Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü için da Bingöl Üniversitesinde 30, Munzur Üniversitesinde 25 kontenjan ayırıldı.

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) dolap sonuçlarını göre, 4 üniversitede Kürtçe ve Zazaca bölümler amacıyla ayrılan kontenjanlar tamamen doldu.

Ayrıca seçme bölümün okul birincileri kontenjanı ile birer öğrenci daha akseptans edilerek 145 mektepli bu bölümlerde okumaya doğruluk kazandı.

Üniversiteler, bu bölümlere ilginin artarak bitmeme etmesi zımnında gelecek yıl açılacak kontenjanı tasarruf etmek için YÖK’e başvurmayı planlıyor.

“Dillerini, kültürlerini hem aktarmak hem dahi aktarmak istiyorlar”

MAÜ Zihayat Diller Enstitüsü Müdürü ile Kürt Dili ve Kültürü Anne Bili Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Kırkan, AA muhabirine, açıldığından bu yana Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümüne ilginin efdal olduğunu, kontenjanların dolu olduğunu söyledi.

Bu sene bile 25 kontenjan açtıklarını ancak talep üzerine 26 kişiyi kabul ettiklerini tabir fail Kırkan, şunları aktardı:

“26 kişiyle kontenjanımızı tüm adına doldurduk. 15 bile ecnebi mektepli vardı. YÖK sınavına yetişmediğinden ekolojik ortam ati yıl 25+15 alımımız olacak. 40 bol tıpkısı kontenjan amma şayet istek bu yoğunlukta olursa henüz üstelik artırabiliriz. Şu anda bizde ayak tabanı puan 403. Türk dili ve Süryani dili kabil farklı dil bölümlerinden daha faziletli bir puanla kapattık. Mektepli bilinçli bir şekilde geliyor, bundan hava üstelik puanları yüksek oluyor.”

Enstitü kurulduğundan bu yana Kürtçeye yüce benzeri bindi sağlandığına bel fail Kırkan, hem akademik tıpkı dilin oluşması ve akademik çalışmalar yapılması hem da dilin gençler ortada makro tıpkı şekilde kullanılmasına cesim katkı sağladıklarını aktardı.

Kırkan, “Bu bölümü isteyerek, atlaya zıplaya, isteyerek yeğleme ediyorlar. Dillerini, kültürlerini hem sanmak hem üstelik aktarmak istiyorlar. Bundan etraf birlikte tehlikeli bire bir temenni var. İlk iki yıl biraz elan tedbir, dilin aklık kullanımı fonoloji, morfoloji, söz dizimi ve semantik gelmek üzere derslerimiz var. 3. sınıftan sonraları ise tehlikeli benzeri şekilde Mutat Kürt Edebiyatı, Çağdaş Kürt Edebiyatı, Kürt diyalektlerinin karşılaştırılması, halkiyat ile ilişkin derslerimiz var.” ifadelerini kullandı.

“Güzeşte yıl hemen 6 mektepli alabilmiştik”

Konfedere Milletler Eğitim Bilimi, Bilgi ve Hars Örgütünün (UNESCO) 2009’bile yayımladığı raporunda, “yok olma tehlikesi altında olan diller” grubunda düz düz Zazacaya, “Kıvrak Diller ve Lehçeler” kapsamına alındıktan sonradan sargı arttı.

Bingöl Üniversitesi Zaza Dili ve Edebiyatı Temel Haber Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Infisah de bölümlerini yeğleme eden öğrencilerin uygun değişmeyen aldığını söyledi.

Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümünün diğer bölümlerdeki öğüt programlarıyla yüklü tıpkı devir olduğunu anlatan Inhilal, öğrencilerin 4 almanak lisans eğitimlerinde dillerini tekmil anlamında öğrendiğini belirtti.

Bölümlerde kontenjanların ağız ağıza dolmasının kendilerini haddinden fazla bahtiyar ettiğini anlatan Dağılma, şunları kaydetti:

“Bölümlerdeki bu doluluğu iki şeyin tetiklediğini düşünüyoruz. Birincisi, barajın kaldırılması ve bununla beraber tıpkısı şekilde ihata etmek isteyen kişilerin sınavlara girmesi. İkincisi ise seçimlik ders döneminde başka yıllara göre sivil toplum kuruluşları, kurumlar, şahıslar sosyal medyada Zazaca ve Kürtçenin seçilmesi üzere bire bir çabalama içerisine girdiler. Geçen sene hemen 6 mektepli alabilmiştik. Tekrar bizimle alay malay Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü de fakat 9 öğrenci alabilmişti. Ama bu yıl 2 bölümümüzde kontenjan umum doldu.”

Inhilal, Zazacanın yaşatılması amacıyla de bu dili yazmaya, okumaya, konuşmaya yönelenlerin olduğunu gördüklerine işaret ederek, bunun bile kontenjanın dolmasında hareketli olduğuna inandıklarını belirtti.Share: