Dicle Nehri’nde boğulma vakaları arttı, 6 bin yavru yüzme eğitimine makbuz

Şırnak’ın Cizre ilçesinde çekicilik sıcaklıklarının artmasıyla Dicle Nehri’nde yaşanan boğulma vakalarını geciktirmek için Toyluk ve Spor Bakanlığı’nın başlatmış olduğu “Yüzme bilmeyen kalmasın” projesi ile 6 bin yavru yüzme eğitimi aldı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde çekicilik sıcaklığının sezon normallerinden üstünde seyretmesiyle çocuklar serinlemek amacıyla Dicle Nehri’nde yüzmeye çalışıyorlardı. Rastgele sene Dicle Nehri’nde onlarca gark vakası gerçekleşiyordu. Gençlik ve Spor Bakanlığına sınırlı Cizre Cahillik Merkezi bahçesinde kurulan portatif havuz ile yüzme bilmeyen çocuklara yüzme eğitimi verilmeye başlandı. Ehlivukuf antrenörler eşliğinde verilen eğitimler sonucu sene boyunca 6 bin yavru yüzme eğitimi aldı.

Kursa katılan dallar yüzme eğitimine başlamadan ilk eğitmenler aracılığıyla karşılanarak hususi yapılan duşluklarda duş aldıktan sonradan dallar yüzme seviyelerine ve yaş seviyelerine bakarak gruplarda ayrılarak eğitimleri veriliyor. Yüzme kursuna gelen kollar yüzme eğitimi alıp serinlemenin tadını çıkarırken, ailelerde çocukların emin şekilde yüzmelerinden ufuk yetkililere teşekkürname etti.

Yüzme antrenörü Ahmet Pözüt, amaçlarının boğulma vakalarının önüne teslim etmek olduğunu söyleyerek, “Dicle Nehri’nde genişlemek amacıyla giren onlarca gencimizin boğulma vakası ile karşı karşıya kalıyoruz. Bilgisizlik ve Spor Bakanlığımız yoluyla memleket ve ilçelerimizde ‘yüzme bilmeyen kalmasın projesi’ ile bu arada Cizre’de şu asıl kadar 6 bin çocuğa hitap ederek yüzme öğrettik. Bakanlığımızın bu projesi ile beraber boğulma vakalarının önüne geçmektir. Burada içe yöneliklik ve özürlü çocuklarımıza de yüzme eğitimi veriyoruz. Hedefimiz gark vakalarının önüne geçmektir” diye niteleyerek konuştu.

3 çocuğunu yüzme kursuna getiren Ahmet Tekin, çocuklarının güvenli şekilde yüzdüklerini belirterek yetkililere teşekkürname etti. Tekin, “Çocuklarımızı buraya getiriyoruz. Yanı başımızda Dicle Nehri var, biliyorsunuz değme sene onlarca gark vakası gerçekleşiyordu. Tığ, küçük tedirgindik. Meydana mevrut boğulma vakalarından sonradan ilgililer önlem amacıyla böyle tıpkısı proje yaptılar. Çocuklarımız daha çok emin şekilde yüzmeye geliyorlar hem üstelik eğleniyorlar. Dicle Nehri’ne girip yüzmeleri bizi karmakarışık ediyordu bu projeyle onları Dicle Nehri’nden biraz uzaklaştırdık. Her çağ gark vakalarının fark etmek bizi üzüyordu Amma bu yapılan proje ile beraber çocuklarımız evire çevire koridor geçiriyor, yüzme öğreniyor ve serinliyor. İlgililere teşekkür ediyorum. Hakeza projelerin devamını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yüzme kursuna mevrut Diljan Dalmış, “Yüzme bilmiyordum. Cizre çokça ısıdam ve serinlemek amacıyla harelenmek istiyordum. Hem yüzme öğreniyorum hem de arkadaşlarımla eğleniyorum. Güzelce çatlak geçiriyoruz. Böyle etkinliklerin ve aktivitelerin olması bizi bahtiyar ediyor, teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu. – ŞIRNAKShare: