Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Denizli STK Buluşmaları’nda konuştu: (2)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin seçkin yere insanca arkalama gönderdiğini belirterek “Ama asıl bizim insanca dış politikamız bizim yavaş gücümüzdür. Diğer bölgelerde mecmu kurumlarımızla alay malay insanca yardımlarda öncü ülkeyiz.” dedi.

Çavuşoğlu, Nihat Zeybekci Kurultay ve Hars Merkezi’nde düzenlenen Denizli STK Buluşmaları’nda yaptığı konuşmada, küresel sistemde âdeta Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde oynadıkları rolle çıktı sözü dinlenen, sorunların çözümüne katkı sağlayıcı ve temas sorunu olduğu antlaşma “Türkiye’nin faydası tamam: ” denilen bire bir büyüklük haline gelindiğini söyledi.

Bununla yetinmeyeceklerini tamlayan Çavuşoğlu, “20 yılda seçkin alanda yaptığımız yaptırımlar, attığımız adımlar yardımıyla ülkemizin 20 yıl zarfında büyümesinden ufuk bunları yapabiliyoruz. Bittabi şef cesim. Bittabi oluşturduğumuz aut politikaların kalburüstü ayrımsız şekilde uygulayıcıları mefret. Birlik diplomatlarımızla birlikte gurur duyuyoruz. Ancak arkamızda hararetli ayrımsız Türkiye olmasa ve bunları yapabilecek benzeri zekâ olmasa, arkasında milletimizin desteği olmasa bunları başarmamız gibi değil. Dolayısıyla rehavete kapılmadan imdi çalışmamız geçişsiz. Zaman değişimin hangi büyüklüğünde çabuk olduğunu rastgele platformda üstelik anlatmaya çalıştım.” şeklinde konuştu.

Diplomasinin çok çabuk değiştiğini ve bu daim değişen şartlara göl ayağı uydurmanın koskocaman olduğunun altını çizen Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Bunlara göre siyasa rekzetmek. Aynı birlikte gelişmeleri arkadan hissetmek değil birlikte bol okuyarak yönlendirmek çok koskocaman. Hem öz menfaatlerinize hem üstelik dünyanın iyiliği üzere hem harmoni keşfetmek hem da yönlendirmek çok şanlı. İzleyici olursak yanılırız. İzleyici olmamız geçişsiz. Dijital Diplomatlık, Antalya Diplomatlık, Yeniden Asya kabilinden açılımlarla yenilikleri yakalamaya çalışıyoruz. Dünyanın hesaplı gücü nereye gidiyor? Asya’ya korkulu tıpkısı şekilde çabuk aynı şekilde kayma var Asya’ya akıllıcasına hesaplı güçte. Zımnında Asya’nın zaman dünya ekonomisine katkısı yüzde 50’yi geçmeye başladı. Bu kıtada bizim henüz totaliter bire bir anlayışla odaklı olmamız geçişsiz. Haddinden Fazla fırsatlar var. Bunları değerlendirmemiz geçişsiz. Şu anda bin kıta proje üstünde hem örgen ülkeler hem bile bölgesel teşkilatlarla alay malay yürüttüğümüz projelerle ilişkilerimizi elan bile yetiştirmek istiyoruz. “

Iktisat diplomasisinin siftinlik yer önem verdikleri alanlardan biri olduğunu anlatan Çavuşoğlu, “Ekonomi diplomasisi, turizm diplomasisi, erke diplomasisi, keyif diplomasisi. Bunları ağır ezgi aynı şekilde götürüyoruz. Enerjide dışa tutkun bire bir ülkeyiz. Dışa bağımlı ayrımsız mutluluk olmamıza rağmen enerjide yeryüzü cesim aktörlerden bire bir tanesi olduk. Çünkü yıllardır bu enerji merkezi olabilmek amacıyla eke projeleri hayata geçirdik. Bu projeler sayesinde deminden Şarki Avrupa ülkeleri, Balkan ülkeleri bizden medet umuyor. Azerbaycan’dan medet umuyor. Azerbaycan’ın önemi arttı.” şeklinde konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, müstevli döneminde afiyet turizminde kebir yatırımlar yaptıklarını belirterek “Demincek Koy ülkeleri dahil Afrika rastgele kayran Avrupa ülkeleri karışma Türkiye’ye gelmeye başladı. Bundan da inşallah arz ongun şekilde faydalanacağız. Kovid Türkiye’nin önemini artırdı. Amma geri hizmet üzerine yatırımlarımızı yapmamız lazım. Burada katar yolları, esmer yolları, enerji; ondan bilahare hoppadak bunları geliştirmek yetmez, gümrüklerin kaldırılması, yine intikal ücretlerinin kaldırılması gibi birçok geri hizmet sorunlarının üstelik çözülmesi lazım. Maatteessüf ahi Mutedil Asya ülkeleri ve Azerbaycan’la ait bu konularda halen bazıları elan çözülemedi. Çözülememiş durumda. Bunları birlikte çözerek ticaretin önündeki sair engelleri kaldırıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin yararına olan tekmil fırsatları kıymetlendirmek istediklerini vurgulayan Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Sorunların çözümüne ulama nail olmak ve dünyanın bu çabuk değiştiği tıpkısı ortamda elan dengeli olması amacıyla yetişkin aynı lüks kandırmak. Diğer taraftan insancasına dış yöntem dedik. Bittabi insancasına aut politika bizim Türkiye’mizin genişlik eke kolay gücüdür. Biz sert gücümüzü yeri geldiği ahit teröre cebin, Türkiye’nin menfaatlerini namevcut sayanlara cebin kullanıyoruz sahada. Amma asıl bizim insani dış politikamız bizim sıkıntısız gücümüzdür. Sair bölgelerde kül kurumlarımızla birlikte insancasına yardımlarda öncü ülkeyiz. Sunma önde olan ülkeyiz. Cömert Pakistan’daki afetlere yeğin afetine cebin yer çokça destek veren ülkeyiz ve uçaklarımız ve trenlerimiz arka arkaya gidiyor. 14 trenimiz, 15 evet dahi 16 uçağımız yardımlarımızı götürdü. Maatteessüf başat afeti halen henüz bitmeme ediyor. Halas Savaşı’nda mücevherlerini, hangi varsa elinde, avucunda çıkarıp gönderen Pakistanlı kadınların ve onların torunlarını. Kızlarını, erkeklerini yani özetle Pakistanlı kardeşlerimizi tığ yalnız bırakamayız. Onlar bizim genişlik ağırlık zamanlarımızda bizim yanımızda oldu. Tığ dahi cömert Pakistan’ın yanında olmaya devam edeceğiz.”

Çavuşoğlu, tek antlaşma rasist olmadıklarını, insanlara küçük muamelede bulunmadıklarını ve ayrımsız şekilde mazluma dahi erbap çıktıklarını meni ederek “Etkili olanın birlikte değil, akıllıca olanın beraberinde her antlaşma durduk. ve bu bile Türkiye’yi bir nice ülkeden sevilen muazzez ayrımsız ülke haline getiriyor. Bu milletimizin, devletimizin itibarı bakımından de önemlidir. Yani milletimize yapışık seçkin kayran diplomasimizde bizim üzere bir önceliktir. Tığ diplomasiyi milletimizle gelişigüzel kurguluyoruz. ve gayretlerimizi de tabiatıyla gücümüzü milletimizden alıyoruz. Bize bugün afi satmaya müteharrik mütehammil çok büyüklük yokken tığ vardık. İnşallah dahi var olmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

(Bitti)

Share: