Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Pamukkale Üniversitesi ÜNİAK Deneyimsizlik Buluşması’nda konuştu: (1)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıbrıs Türkünü müzaheret etmek amacıyla oraya elan aşkın tehlikeli göndereceğiz ve cebe namına üstelik hangi ihtiyacı varsa onları da karşılayacağız.” dedi.

Pamukkale Üniversitesi ÜNİAK Gençlik Buluşması’na katılan Çavuşoğlu, Türkiye’nin karşısına acun birlikte dikilse Kıbrıs’ta, Ege’bile, Şark Akdeniz’bile haklarını, hukuklarını korumaya devam edeceklerini ve bu konuda azimli olduklarını söyledi.

BENDE’nin Kıbrıs Küçük Asya Kesimi’ne yönelik silah ambargosunu kaldırmasına ilgili değerlendirmede mevcut Çavuşoğlu, ortaya konulan “kara mülk tezkiye üzerine teşrikimesai yaptı, ödüllendirmek amacıyla yapıldı” söylemi karşısında görüşmelerinde BENDE Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a, “Silahınız dışında bambaşka verecek tıpkı şeyiniz yok mu?” sorusunu yönelttiğini aktardı.

Çavuşoğlu, Blinken’a, “Dünyalık verin. Severler. İhtiyaçları da vardır. Münasebet silah veriyorsunuz? Bu silahı kime değer veriyorsunuz?” sorularını yönelttiğini söyledi.

KÖLE tarafının aldığı karara bedel Çavuşoğlu, “Kıbrıs Türkünü arkalamak üzere oraya elan fazla yavaş göndereceğiz ve zırh yerine üstelik ne ihtiyacı varsa onları dahi karşılayacağız.” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin haklarını, çıkarlarını müzaheret etmek üzere bile diplomasinin kamu imkanlarını kullandıklarını vurgulayarak, sahada ve masada hareketli olduklarının altını çizdi.

(Sürecek)

Share: