Diyarbakır annelerinin bala nöbeti 4. yılına girdi

Dağa kaçırılan evlatları üzere HDP İl Başkanlığı binası önündeki enik nöbetine bitmeme fail Diyarbakır annelerinin eylemleri 4. yılına girdi.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu markajcı ailelerin 3 Ilkgüz 2019’dahi başlattığı yerleşme eylemi sürüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu üstelik uşak nöbetinde 4. yıla giren aileleri musahabe etti.

Vekil Aristokrat, yaptığı konuşmada, yurdun birçok yerinden insanların annelerle kavuşmak amacıyla Diyarbakır’a geldiğini anlattı.

“Onların buraya gelişi, attıkları gelişigüzel adım ana bakımından tarihimizi, medeniyetimizi, kardeşliğimizi elimizden almaya, zenginliklerimizi elimizden almaya çalışanlara, dilimize saldırmaya çalışanlara cebin benzeri duruştur ve dallı güllü bire bir duruştur.” diyen Aristokrat, bunun farkında olduklarını söyledi.

Diyarbakır annelerinin bilcümle Türkiye’yi ve dünyayı terör örgütüne alın “Aman bunlara dikkat edin!” diyerek uyardığını anlatım eden Soylu, “Terör örgütlerinin bu yaptıklarının her karşılığı yoktur. Vakit Kaybetmeden tabidirler. Elden elemandırlar ve vakit kaybetmeden bu coğrafyanın bütün dünyaya o vereceği, nakşedeceği anlayışı engellemeye çalışmaktadırlar.” diyerek konuştu.

“Asıl kızgınlığımız, yıldırı örgütlerine kendilerini koruyucu edinenleredir”

İçişleri Bakanı Aristokrat, başkasının toprağında gözlerinin olmadığını dile getirerek, şöyle dedi:

“Başkasının bizim topraklarımızda gözü mümkün. Tığ Diyarbakır’ın barışına ve hürriyetine, kardeşliğine, Orta Şark’nun, Ölçülü Asya’nın, Balkanlar’ın kardeşliği namına bakıyoruz. Cenabıhak’a hamdolsun, Diyarbakır huzura kavuştukça bu dediğim coğrafyalar huzura kavuşuyor. Bizi zayıflatmak, bizi sıkıntıya taşınmak için, bizi birbirimizden yutmak üzere rastgele tip senaryoyu on yıllardır uyguluyorlar. Bu annelerin isyanı bütün 1097 gündür 309 evlatları içindir.”

Soylu, “Terör örgütlerine yönelik yapılacaklar bellidir amma anne kızgınlığımız, anne derdimiz yıldırı örgütlerine değildir. Terör örgütlerine kendilerini koruyucu edinenleredir. Yıldırı örgütlerini sahaya sürenleredir. Yıldırı örgütlerinin tarafından annelerinin çocuklarının ıstıraplarıyla kavrulmayı sağlayanlaradır. Temel kızgınlığımız, annelerimizin temel hıncı, bizim esas inandırmak istediğimiz onlaradır.” diyerek konuştu.

Son 3 yılda Amerika senatosunun terör örgütü PKK ve PYD’ye 2 milyar dolar yardımda bulunduğunu dile getiren Soylu, “Bugün Amerika olmasa PKK/PYD diye niteleyerek bire bir terör örgütü imkânsız. PKK ve PYD’nin patenti Amerika’dır. Onların uşağıdır. HDP denilen siyasi parti, PKK ile beraber Amerikalı uşağıdır. Bunları berrak söylüyorum. Eğer Amerika, PKK’nın, PYD’nin güvenliğini sağlayamazsa Orta Doğu coğrafyasında sakim metre etap atamaz. Ne mağara olursa olsun onun içerisinde duramaz. Bu, çokça kemiksiz ve nettir.” ifadelerini kullandı.

“Biz Diyarbakır annelerinin masumiyetine erbap çıkıyoruz”

Annelerin ortaya koyduğu inancın birilerinin itmesiyle sağlanan aynı akide olmadığını, bilcümle annelerin şiddetli yürekle burada bulunduklarını tamlayan Aristokrat, “Tığ onların (Diyarbakır anneleri) masumiyetine ehil çıkıyoruz, onların evlatlarına erbap ayazlık anlayışlarını arkalamak istiyoruz. Haykırmalarını, curcunalı çıkarmalarını engellemeye çalışanları engellemeye çalışıyoruz.” dedi.

Annelerin eylemlerini sürdürdüğü çadırın yaş ve evlatlara kavuşulunca sevinçlere tanıklık ettiğine dikkati çeken İçişleri Bakanı Soylu, şunları kaydetti:

“4. yıldayız, bir numara aktarılma da yine buradaydık. Burada olmaya bitmeme edeceğiz. Yıldırı örgütü mail zamanda Türkiye’birlikte bitecek, düşkünlük etmeyin. Bize yemeden içmeden o yetmez, etrafımızdaki coğrafyadan söküp atmalıyız. Yıldırı örgütünü söküp atarken bilesiniz Amerika’yı söküp atmak istiyoruz. Belirgin söylüyorum, yıllarca darbelerle bu coğrafyayı onun için karıştırdılar. Alevi-Sünni, Türk-Kürt onun amacıyla bizi birbirimize düşürdüler. Bizi birbirimize yabancılaştırmaya çalıştılar. Dinimizin doğrularıyla, medeniyetimizin gerçekleriyle dünyanın buluşmasını istemiyorlar.”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine anneler üzere “Onları tıpkısı çağ dahi bekâr bırakmayacaksınız. Zihnen, candan ve iştiyak adına.” diyerek emir verdiğini dile getiren Nazır Soylu, “Anneler, babalar hangi diyorlarsa ego emirlerine hazır oldum.” diyerek konuştu.

“8 yaşındaki çocuğun eline zırh verdiler”

Bakan Soylu, evlatları için gösteri fail annelerin cesareti ve ortaya koydukları iradenin kelimelerle anlatılamaz olduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Bu annelerin 148 çocuğunu 18 yaşından siktirici, dağa götürdüler. Birleşmiş Uluslar nerede? Dünyanın medeni ülkeleri nerede? 12 yaşından beribenzer 6 çocuğu dağa götürdüler. 10 engelli çocuğu dağa götürdüler. Vakit Kaybetmeden bu annelerin 309 çocuğundan bahsediyorum. Dünyanın hangi ülkesinde 8 yaşındaki çocuğun eline silah yüklemek, yıldırı örgütüne onu esermek vardır?”

Aristokrat, zinde duruşuna hayran olduğu asıl ve babalarla mülaki olmak için Pakistan’dan 6,5 saatlik gezi ve Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Çalım ile 4,5 saat süren makine yolculuğu gerçekleştirdiklerini anlattı.

Bütün coğrafyada huzuru uydurmak zorunda olduklarını vurgulayan Soylu, “Pakistan’dahi bu gerçekle benzeri kat daha karşılaştım. Bu kardeşiniz İdlib’da birlikte şu gerçekle karşılaştı. Bu kardeşiniz yerinden edilmiş milyonlarca Suriyeli ile karşılaştığı ant birlikte bu gerçekle karşılaştı. Nadir Cumhur Reisi’mızın vakit kaybetmeden derdi bu ülkenin yükselmesi, standartlarının yükselmesi, büyümesi, güçlenmesi değil. Tığ Müslümanız. Etrafımızdaki bilcümle coğrafyaya huzuru yüklemek zorundayız.” diye konuştu.

“Her öz terörle mücadelede güvenlik güçlerimizin ve askerlerimizin ortaya koyduğu irade değildir, tabii kim bu önemlidir, tabii ki onların şehadeti bizim üzere izzetinefis tacıdır ama bu millet doğrusu kibritçi durmaktadır, durmaya bitmeme etmektedir. Tıpkısı annenin ‘Evladım gel, askere git, şehit ol.’ demesi niteliksiz değildir. Cenabıhak razı olsun.” diyen Vekil Aristokrat, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Kimi şeyleri yazdılar konuşmam için amma ben anneleri ne ahit görsem içimden geleni söylüyorum. Tığ onların acılarını anlayalım. Tığ ağlayalım, içimize yaş akıtalım ama imdi anneler ağlamasın. Elimizden geleni yapıyoruz. Yegâne yegâne her bir anneyi çocuğuyla buluşturmak için çaba gider ediyoruz. Elimizdeki hep duyu kabiliyetini kullanıyoruz. Onlarla bağlanak içerisindeyiz ve olmaya devam edeceğiz. Tığ bağlantı ve beraberlik içerisinde olmalıyız. Zorumuz olduğu zaman birbirimize dal angıç germeliyiz.”

Eylem yapan annelerden Ayten Elhaman bile ana ve babalar namına bin yıl üstelik geçse çocuklarını almadan burayı tecezzi etmeyeceklerini belirterek, 5 yıldır evladına hasret olduğunu söyledi.

Çocuklarını istediklerini kaydeden Elhaman, şöyle konuştu:

“Evlatlarımıza çağrımızdır: ‘Kaçın elkızı, o zalimlere hizmetkârlık yapmayın.’ HDP ve PKK olmasa çocuklarımız gitmez dağlara. Buradan HDP milletvekillerine da sesleniyorum: ‘Yeter bundan sonra, evlatlarımızı verin.’ Biz akıllıca kapıdayız. PKK’ya hizmetkârlık etmesinler bundan sonra. Buradan bütün gençlere sesleniyorum: ‘HDP’ye inanmayın, HDP bala katili ve çocukları kaçırıyor.’ Vicdan namevcut onlarda. Annelerin kucağında 9-10 yaşındaki çocukları kaçırıp dağlarda, taşlarda ölüme mahkum ediyorlar. Küçümseme, oğlum beni duyuyorsan gel daha çok. Tıpkısı oğlumu askere gönderdim, inşallah Alay oğlum üstelik dağdan ati. Onu birlikte askere yollayacağım. Allah’ın izniyle devletimizin gücüyle bütün çoluk çocuk, dağdan kaçıp

gelecek. Devletimizin gücüyle inşallah evlatlarımıza kavuşacağız. Sayın Cumhur Reisi’mıza, Bakanımız Süleyman Soylu ve Vali’mize teşekkürname ediyorum.”

Temel Ayşegül Biçer da annelerin boydak olmadığını, herkesten destek aldıklarını anlatarak, ailelere destek veren herkese teşekkürname etti.

Yürekten mücadele ederek 37 evlada kavuştuklarını, binlerce çocuğun dağdan inmeye başladığını anlatan Biçer, “Bu gösteri başladığı günden beri PKK’birlikte çöküş aceleci başladı. Anneler, yıllardır halka kepenk kapattıran HDP’ye kepenk kapattırdı. Türk bayrağı astı. Katılan her bir temel Kandil’e eskimemiş tıpkısı bomba demektir. Tanrı’ın izniyle bu anneler PKK’yı çökertecek. O hainlerin elinden çocuğumu söke söke aldık. Bu zaferi kazanan aynı anneyim. Tamam evlatları ellerinden alacağız, bu zaferi kazanacağız.” ifadelerini kullandı.

Çocuklara güvenlik güçlerine teslim olmaları çağrısında mevcut Biçer, şöyle konuştu:

“Kaçın eş, 3 Eylül kurtuluşunuz olsun. Bakın benim oğlum geldi, tek ceza almadan askerliğini yapıp evine döndü. Annenizin ve devletin şefik kolları sizler için peyda. Kandil’e akıl gönderiyorum, anneler sizi bitirecek.”

Cet Süleyman Aydın bile oğlunun kuşkusuz dağa kaçırıldığını anlattı.

“Kürt benzeri ağababa namına hep HDP milletvekillerine sesleniyorum: ‘Sizin demokratlık anlayışınız bu kadar mıdır, hani siz Kürtler üzere uğraş veriyordunuz?’ El burada, HDP burada değil, HDP kaçtı.” diyen Okumuş, eylemlerine kararlılıkla devam edeceklerini vurguladı.

Annelerden Rukeyda Adıyaman ve Bağlılık Çağmar bile Kürtçe konuştu.

Daha bilahare yapılan “Teröre Ah Yürüyüşü”ünde Bakan Soylu ailelerle dal kolalama yürüdü. Yürüyüşte ellerinde dağa kaçırılan çocuklarının fotoğrafları ve Türk bayrağı mevcut aileler ile çokça sayıda can, HDP ve terör örgütü PKK aleyhine slogan attı.

Türkiye’nin birçok ilinden evlatları dağa kaçırılan asıl ve babalar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar bile yürüyüşe destek verdi.

Aileler, İngilizce, Frenkçe, Almanca, Kürtçe ve Zazaca “PKK ve YPG’yi tutma”, Türkçe “Teröre boğaz namevcut, anneler direniyor”, “Terörü anneler bitirecek, çocuklarımız kimsenin piyonu kaçınan”, “Evlada özlenti, teröre ilenç”, “Türk-Kürt kardeştir, HDP kalleştir”, “Imdi kâfi bayram annelerin”, “Evlatlar dönüyor, PKK çöküyor, ha HDP ha PKK” yazılmış dövizler taşıdı.

Ziyaret ve yürüyüşe DOĞRU Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, İçişleri Vekil Yardımcısı Mehmet Ersoy, Diyarbakır Valisi Ulvi İhsan Su, İl Inanma Müdürü Fatih Kayaç, DOĞRU Öğür MKYK üyeleri Abdurrahman Aldanmaz, Orhan Miroğlu ve Alaattin Ak Pak, Umumi Kalıp Avrat Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, AK Öğür İl Başkanı Muhammet Mukaddes Kültürlü, Bala Nöbeti Çalıştayı Düzenleme Müesses üyeleri ve katılımcıları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri dahi katıldı.

Share: