Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yabani Armut Otağı’nda

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bitlis’in Yabani Armut ilçesinde “1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı”nın kurulduğu alanda açtığı çstant ve kurduğu çadırla kenti tanıtıyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen Malazgirt Zaferi’nin 951. yılı etkinlikleri, ilçeye sınırlı Çarho mevkisindeki 450 bin metrekare düz üstünde kurulan “1071 Melik Alparslan Ahlat Otağı”nda başladı.

Büyükşehir Belediyesi dahi alanda çadır kurdu, stant açtı.

26 Ağustos’a büyüklüğünde bitmeme edecek etkinlikler kapsamında 1071 Odalık Alparslan Otağı, okçuluk, yalancılık, süvari okçuluk, anadan görme oyunlar üzere birçok etkinliğe karı sahipliği yapacak.

Kentin sayımsız eserlerinin başında gelen ve UNESCO Dünya Firez Mirası Listesi’nde saha düz Diyarbakır surlarının zaman içindeki yaşanmışlıklarını fotoğraflar ve belgelerle ziyaretçilerin beğenisine sunan Büyükşehir Belediyesi, büyüklüğüyle dünyaca angın ve Türk Patent Kurumu aracılığıyla tescillenen Diyarbakır karpuzunu ve kentin mefret simgelerinden olan Diyarbakır güvercinlerini da ziyaretçilerle buluşturuyor.

Etkinlikte, Büyükşehir Belediyesi ziyaretçilere, Diyarbakır Dergisi, tanıtım fotoğrafları albümü, turizm rehberi kitabı, şapka, anahtarlık ve broşür bulunan çanta üstelik ihsan ediyor.

Ziyaretçilere antrparantez Diyarbakır kadayıfı ve çöreği, fesleğen şerbeti, limonata ikramı yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Tekâmül Enstitüsü ile alay malay hazırladığı 1071 Malazgirt Sergisi’ni Çakal Armudu Otağı’nda açtı.

25 Ağustos’a kadar berrak olan Diyarbakır standına, ziyaretçiler kırıcı deste gösterdi.

Share: