Diyarbakır fen! Diyarbakır’da “Uğur Hars Yolu Festivali” başladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sur Firez Yolu Festivali’nde, “Maşrık’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız. Bu sene 5’e daha çok, önümüzdeki sene 10’a çıkacağız ve temas yıl bu sayıyı artırarak, bütün illere nail olacağız. Önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri ulaştırmak.” dedi.

Türkiye Hars Yolu Festivalleri bünyesinde Diyarbakır’da planlı Talih Firez Yolu Festivali, İçkale Müze Kompleksi’nde açılan sergilerle başladı.

Bakan Ersoy, Firez ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Vali Mürtefi İhsan Su, Talih Kaymakamı Asım Solak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Rençper, DOĞRU Tümen Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, DÜRÜST Fırka MKYK Üyesi Alaattin Ak Pak ve AK Parti İl Başkanı Muhammet Kutsi Aydın ile “Amida Höyük ve Artuklu Sarayı Kazıları Sergisi”, “Siyah Beyaz Diyarbakır Sergisi”, “Diyarbakır Hafriyat İzleri Sergisi” ile Türkiye Jokey Kulübü marifetiyle açılan “11. Kılık Yarışması Sergisi” ve “Diyarbakır Kazı Bilimsel ve İslami Eserler Sergisi”ni gezdi.

Daha sonradan, “Fotomaraton Diyarbakır Etkinliği”ni başlatan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Hars Yolu festivallerinin Beyoğlu Firez Yolu Festivali ile başladığını belirterek, sonrasında Vekâlet yerine bu festivalleri Anadolu’ya ifşa kararı aldıklarını söyledi.

“Ati yıl arttırma 5 şehrimiz geliyor, 3’ü kesinleşti”

Beyoğlu Ekin Yolu ile başlayan festivallerin Hükûmet Merkezi Firez Yolu Festivali devam ettiğini dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

“Bu sene Çanakkale ile başladık. Çanakkale’yi, Konya Mistik Saz Festivali izledi. 1 Ekim’bile Beyoğlu ve Başşehir Firez yolu festivalleri başladı. Deminden Şark’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız, Sur Ekin Yolu Festivali’ndeyiz. Bunun startını da bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu yıl 5’e artık, önümüzdeki yıl 10’a çıkaracağız ve herhangi bir yıl bu sayıyı artırarak, hep illere nail olacağız. Ati yıl ilave 5 şehrimiz geliyor, şu ana büyüklüğünde 3’ü kesinleşti.”

Ersoy, gelecek sene april ayında yapılacazk Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı himayelerine aldıklarını anlatarak, İzmir’üstelik Efes Hars Yolu Festivali’nin bile nisan ayında düzenleneceğini kaydetti.

Alsancak Inhisar Fabrikası’nın restorasyon ve renovasyon çalışmalarının mart sonuna kadar tamamlanacağını tamlayan Ersoy, aktiflik alanını oluşturarak, nisan ayına İzmir’i bile eklediklerini anlatım etti.

Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eylül ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu bile Ekin Yolu Festivali namına himayemize alıyoruz. Gastro Gaziantep Hars Yolu Festivali olarak ilkgüz ayında onu birlikte katmış oluyoruz. 2 şehrimize elan katacağız. Biri belli Akdeniz Bölgesi, ötekisi Trabzon olacak. Çünkü önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri yansıtmak. Sonrasında iri şehirlerimize, yavaş yavaş bile Anadolu’ya yansıtmak.”

Bu festivallerin bildirme heyecanlı bölümlerinden birinin “fotomaraton” olduğunu dile getiren Ersoy, çünkü fotomaraton ile haddinden fazla güzel fotoğraflar üretilip, bunların sosyal iletişim araçları üzerinden yayılmasının sağlandığını söyledi.

“Alışılmadık tıpkı coğrafya”

Festivale katılan fotoğraf muhabiri ve dokümanter yapımcısı gazeteci Ateşin Aral de uygarlığın, “bereketli hilal” diye niteleyerek tanımlanan, bilcümle insanlığı doyuracak nitelikte ilklerin olduğu topraklarda bulunduklarını belirterek, bu kentin yanı başındaki Siirt’te doğduğunu söyledi.

Terör olaylarının yaşandığı dönemde de bölgeye geldiğini anlatan Aral, “Burası türe etmediği günleri yaşadı. Ama demincek görüyorum kim; Diyarbakır türe ettiğini yaşamaya başlayacak. Zira 3 günden beri buradayım. Bu umut yeşerdi bu topraklarda, bu topraklardan bilcümle Orta Doğu coğrafyasına yayılacak diyorum.” diye konuştu.

Fotoğrafın önemine bel eden Aral, fotoğrafın dünyada bildirme çokça konuşulan açar haline geldiğini belirtti.

Aral, şunları söyledi:

“Az Daha 2-3 bilyon insanın enformasyon diline dönüştü. ve konuşacak konu çok Diyarbakır’a ilgili. Suriçi’nde yıllar ilk ilk kez alarga fon çekmiştim, yabansı bir coğrafya. Imdi eskimemiş bölüm geliyor yabanlık üzere, Diyarbakır da bunların başlangıcı. Eksantrik illerde yapmış olduğumuz fotomaratonu ne Diyarbakır’birlikte yaptık? Buradaki fotoğrafçı arkadaşlarımız haddinden fazla ama çok görmüş geçirmiş. Bölgede yıllardır değişik etkinlikler yapıyoruz. Sayın Bakanımızdan ricam bu kök etkinleri artıralım. Bu bire bir ser. Tıpkısı kent coğrafyası, o kentlinin gözünün dışında ayrıksı kentlerden gelenlerin gözleriyle yansıtıldığında çokça elan mübarek peki.”

Nazır Ersoy ve beraberindekiler daha sonra Muannit Burcu’nda açılan “Inhina Erbil Renkler ve Teknikler Sergisi”ni gezdi.

Inat Burcu’nun terasında, Dicle Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırı Merkezinde düzenlenen etkinliklere katılan çocuklarla görüşen Ersoy, “Talih Sıra Gözlemleri” etkinliği kapsamında tarihi Zerzevan Kalesi ile ait çekilen fotoğrafların yer aldığı sergiyi bile gezdi, çalışmalarla ilişik hikmet aldı.

Share: