Diyarbakır haberi… Diyarbakır’da üretilen pamukta 438 bin titrem rekolte bekleniyor

Diyarbakır Valisi Ulvi İhsan Su, iğ ekiminde güzeşte yıla bakarak yüzde 48’lik tıpkı artım olduğunu, bu sene rekoltenin 438 bin titrem olmasının beklendiğini söyledi.

Vali Akarsu, Tarım ve Orman Müdürlüğünce Bismil ilçesinin rustik Köseli Mahallesi’nde cehre hasadıyla ilgilendiren düzenlenen etkinlikte pamuk üretimi karşı ilgililerden bilgi aldı.

Tarlada pamuğu inceleyici Su, iğ hasat makinesine bindi, hasadı taharri etti, çiftçilerle ayrımsız araya geldi.

Burada gazetecilere açıklamalarda mevcut Akarsu, Diyarbakır’ın cehre ekilişi açısından çok balaban bir potansiyele topluluk olduğunu, ekim alanı açısından Şanlıurfa’dan bilahare ikinci toprak konumunda bulunduğunu belirtti.

Bu sene ilde tahminî 810 bin dekar alanda iğ ekimi gerçekleştirildiğini bildiren Akarsu, “Pamuk ekiminde güzeşte yıla göre yüzde 48’lik benzeri artma var. Pamuk çokça kocaman tıpkısı ürünümüz. Pamuk ilk teşrin alanlarının genişlemesi gayet güzel. Bu yıl rekoltemizin 438 bin ton olması bekleniyor. Kamu çiftçilerimize bol kazançlar, balkı üretimler diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığının çiftçilere haddinden fazla korkulu destekler sağladığını aktaran Akarsu, geçen sene 76 liralık olan tezek ve mazot desteğinin bu yıl 271 liraya çıkarıldığını kaydetti.

Pamuğun oluşum sektörünün kaba maddesi olması nedeniyle çok makro olduğunu belirten Akarsu, ilde oluşum üstüne çok kebir gelişmeler yaptıklarını aktardı.

Oluşum OSB’yi kurduklarını ve bu konuda ilgili çalışmaların yekpare hızıyla devam ettiği rapor eden Su, şöyle devam etti:

“Hareketli olan ve kurulmakta olan fabrikalarımız var. Dokuma OSB’nin alanını genişletmeyle ilişik çalışmamız var. İnşallah tarladan sanayiye, podyuma tıpkı intikal bu anlamda gerçekleşiyor. Bunun hızlı ve bol aynı şekilde gerçekleşmesi üzere Il adına bakanlıklar üzerinden her türlü çalışmayı yapıyoruz.”

Programa, Bismil Kaymakamı Enver Hakan Zengince, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Ecdat, Bismil Kültür Odası Başkanı Mehmet Arslan ve çiftçiler katıldı.

Share: