Diyarbakır haberi | Diyarbakır’ı uğraş alanına çeviren 6-7 Ilk Teşrin olaylarının 8’inci yılında bile teessürat tazeliğini koruyor

Diyarbakır’ı cenk alanına çeviren 6-7 Ekim olaylarının 8’inci yılında de teessürat tazeliğini koruyor

PKK yandaşlarınca katledilen Hasan Gökgöz’ün babası Mehmet Gökgüz:

“6-8 Teşrinievvel tarihi geldiğinde biz sanki bakir martir olduğunu hissediyoruz”

“6’lı masa akrepler, bütün dalavere dolan, kâffesi düşmandılar, demincek ise arkadaş olmuşlar”

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da 6-8 Teşrinievvel olaylarında terör örgütü PKK yandaşlarınca vahşice katledilen dört gencin ailesinin acıları, olayların 8. yılında de tazeliğini koruyor.

HDP’nin çağrısı üzerine 6-8 Ekim 2014’te yıldırı örgütü yandaşlarının 35 mülk ve 96 ilçede vaziyetler çıkartmasıyla 2 polis şehit olurken, 37 vatandaş hayatını kaybetti. Diyarbakır’da Kurban Bayramı’nda vücut dağıtırken terör örgütü PKK yandaşlarınca vahşice katledilen dört gencin ailesinin acıları ise olayların 8. yılında üstelik tazeliğini koruyor. Bağlar ilçesinde 6-7 Ekim 2014’te planlı izinsiz gösterilerde terör örgütü PKK yandaşlarınca katledilen Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Zaman ve Hasan Gökgüz’un aileleri, evlatlarının şehadetini gururla desteklediklerini söyledi. Acılarının geçmiş günkü kabilinden dinç olduğunu, yaşananları unutmadıklarını belirten Hasan Gökgöz’ün babası Mehmet Gökgüz, “Olaylarda oğlum martir oldu, ben de yaralandım. 6-8 Teşrinievvel tarihi geldiğinde biz sözde yeni şehit olduğunu hissediyoruz. Geceleri gaflet uykusu gözlerimize girmiyor. 8 sene olmasına karşın dinç, fakat bizim gayemiz bu davayla yargılananlar cezasını alsınlar. Selahattin Demirtaş’a bu davada

ceza vermedikleri sürece içimiz rahat olanaksız. Adalet yerini bulsun, herkese hak var bize mi bulunmayan” dedi.

“Kişi ağzıyla anneler ağlamasın dediler, kendileri ağlattılar”

“Selahattin Demirtaş’a bir tane mi hak var, eşiyle caka vermesini biliyor, 30 bin TL aylık veriyorlar ve maaşını kesmediler” diyen Gökgüz, “Bu 6’lı masa akrepler, bilcümle dolma dolan, bütünü düşmandılar, demin ise dost olmuşlar. Bunların gayesi Müslümanları girmek ve bunun amacıyla çalışıyorlar. Elbette kim 6-8 Ekim’da bu çocuklarımızı katlettiler, yoksul fukara karınlarını doyuramasın ve onlara kadın kalsınlar diyerek. Bunlar milletin düşmanı. Zat ağzıyla anneler ağlamasın dediler, kendileri ağlattılar. Milleti sokağa döktü, kendisi kızıyla Marmaris’te ortak gömüldü denize girdi. Unutulmaz ve unutmayacağız, acımız haddinden fazla iri. 8 yıldır sanki 8 dolaşma gibi geliyor. Ayrıntılar büyüdü, babalarını soruyorlar. Değme devir babası üzere ağlıyorlar” diye niteleyerek konuştu.

Diyarbakır’da yaşanan olaylarda Yasin Börü ve arkadaşlarının birlikte aralarında bulunduğu 12 sevimli hayatını kaybederken, 65 yurttaş ile 14 güvenlik görevlisi yaralandı. Kentte 144 hususi bina ve hisse senedi yeri, 16 kamu binası, 6 av bayisi, 17 hususi ve amme bankası, 4 meslek, bir müze, 88 hususi kurgu, 40 amme uzlaştırıcı, tıpkısı öğür binası ve 36 kent düzenlilik kamerası engel gördü. Diyarbakır’da valilikçe olaylarda uymazlık gören 73 esnafa ödeme yapıldı.

Share: