Diyarbakır haberleri! 2. Arsıulusal Diyarbakır Bodur Film Festivalinin hakem heyeti üyeleri galiba oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Beyaz Perde Umumi Müdürlüğünün katkılarıyla ve Diyarbakır Valiliği ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin paydaşlığında düzenlenecek olan 2. Arsıulusal Diyarbakır Güdük Film Festivaline haddinden fazla bir iki tıpkısı müddet kaldı. 12-15 Ekim tarihleri beyninde sinemaseverlerle buluşacak olan festivalin konkur filmleri ve öz saygı ödülleri açıklanmıştı. Diyarbakır Ekin Musahabe ve Sinema Derneği (DİSİNEDER) yoluyla gerçekleştirilecek olan 2. Uluslararası Diyarbakır Güdük Film Festivalinin yarış filmlerini değerlendirecek olan yargıcılar kurulu üyeleri galiba oldu.

Kayapınar Belediyesi ile Uğur Belediyesi marifetiyle desteklenen 2. Arsıulusal Diyarbakır Gücük Film Festivalinde filmler; Millî Bodur Kurgulanmış, Millî Güdük Belgesel ve Uluslararası Güdük Film Yarışması olmak üzere üç ayrı kategoride 10 film yarışmada düzlük alıyor. Festivale başvuran ve temel seçkiye seçilen bodur filmler, mecmu 15 bergüzar heykelciği ve 40 bin TL’lik hediye üzere yarışacak. Kurgulanmış bodur filmlerin yarıştığı kategoride beş şahsiyet ayrımsız hakem heyeti ekibi vadi alıyor. Jürinin başkanlığını ise, ‘Kardeşler’ adlı geçmiş teferruatlı metrajlı filmiyle birçok festivalden ödüllerle ayrılan direktör Dirlik Atay üstleniyor. Yargıcılar Kurulu üyeleri arasında ‘Adanalı’, ‘Prensesin Uykusu’, ‘Şubat’, ‘Locman’, ‘Küçük Şeyler’, ‘Bir Başkadır’ ve ‘Aslında Özgürsün’ kadar projelerin aranan ödüllü oyuncusu Alican Yücesoy; ‘Yılan Hikayesi’, ‘Biz Size Bakraç Olduk’, ‘Davetsiz Misafir’ ve ‘Küçük Hanımefendi’ kabil dizilerdeki oyunculuğunun beraberinde ‘Yemekteydik ve Karar Verdim’ ile ‘Bağcık’ filmleriyle müdürlük kariyerine başlayan Tekebbür Yeltan; ‘Zenne’, ‘Çukur’, ‘Müslüm’ ve ‘Kuruluş Osman’ kadar projelerin oyuncusu ödüllü aktör Erkan Cebbar ve ‘Bir Zamanlar Çukurova’, ‘Toz Ruhu’, ‘Nasipse Adayız’ ve ‘Kurak Günler’ kabilinden projelerle aşina ödüllü aktör Selin Yeninci’den oluşuyor.

Dokümanter filmlerin yarıştığı kategoride ise, üç kişiden oluşan tıpkı jüri ekibi meydan alıyor. Jüride; Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Iz Birliği Başkanı Mehmet Güleryüz, ‘Dizi Doktoru’ lakabıyla bilinen gazeteci ve tıpkı zamanda edip Oya Doğan ve Değerli Koza Umumi Heyet Başbuğ Vekili ve Adana Değerli Kozalak Film Festivali Genel Koordinatörü İsmail Timuçin vadi alıyor.

Arsıulusal kategoride kayran kayran güdük filmler, üç kişiden oluşan hakem heyeti ekibi tarafından değerlendirilecek. Arsıulusal Bodur Film jürisinde; yönetmenliğini üstlendiği ‘Güvercin’ filmiyle birçok festivalden armağan alan yönetmen Banu Sıvacı, ‘Zenne’, ‘Çekmeceler’, ‘Anons’, ‘Gelincik’ ve ‘Bana Karanlığını Anlat’ gibi filmlerin yapımcılığını üstlenen yapımcı Keder Reyhanoğlu ve yazıp yönettiği ‘Toz’ filmiyle birçok festivalden ihsan alan yönetmen Gözde Kural’dan oluşuyor. Jüri üyeleri aracılığıyla belirlenen sonuçlar, 15 Ilk Teşrin akşamı düzenlenecek olan hediye töreninde açıklanacak.

Direktör ve çekimci Serhat Gönen’in direktörlüğünde gerçekleştirilecek olan 2. Diyarbakır Arsıulusal Gücük Film Festivalinin koordinatörlüğünü ise Esra Adamakıllı üstleniyor. Ayrıca, patika birliği BİROY’un temsilcisi namına Kültür Bakanlığı Sinema Umumi Müdürlüğü Terviç Kurulunda iki yıl boyunca asamble üyeliği yapan ve 2022 yılı itibariyle Kültür Bakanlığı temsilcisi yerine görev işleyen kalburüstü aktör İpek Tuzcuoğlu, festivalin bu yılki danışmanlığını üstlenecek. – DİYARBAKIR

Share: