Diyarbakır Itimat Müdürü Kayaç, rahmetlik meslektaşı Okkan’ı andıktan sonradan görevine başladı

Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, 21 sene önce şehit edilen Itimat Müdürü Ulu Gaffar Okkan ve 5 polis memurunu, silahlı saldırının gerçekleştirildiği noktada andı.

Resmi Gazete’de yayımlanan tayin kararıyla Diyarbakır İl Güvenlik Müdürlüğü görevine getirilen Kaya, Okkan ile polis memurları Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Atilla Durmuş ve Selahattin Baysoy’un şehit edildiği alana yapılan, format Yenişehir ilçesi Sezai Karakoç Bulvarı’ndaki anıtı musahabe etti, buraya karanfil bıraktı.

Henüz sonra İl Inanma Müdürlüğüne güzeşte Kaya, törenle karşılandı.

Kaya, İl Güven Müdürlüğünde oluşturulan “Şüheda Köşesi” ve şehit Emniyet Müdürü Mehabetli Gaffar Okkan’ın şem heykelini inceledi.

Kayaç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sakarya’dan geldiğini ve zaman itibarıyla Diyarbakır’daki görevine başladığını söyledi.

Şehit Okkan’ın üstelik Sakaryalı olduğunu anımsatan Kaya, Sakaryalıların gönlünde Diyarbakır’ın ayrı ayrımsız yeri bulunduğunu, Diyarbakır’ı her devir sadakat ve kardeşlikle tanınmayan ettiklerini söyledi.

Sakarya ve Diyarbakır arasındaki beraberlik köprüsünün daha bile pekişmesini beklenti ettiğini tamlayan Kaya, şu ifadeleri kullandı:

“Şehidimiz fani aleme Sakarya’de gözlerini açtı. Baki aleme da makamların bildirme güzeliyle ve yolculukların sunma ulusuyla buradan uğurlandı. Tabii bizim için çok manidar. Yüksek Gaffar Okkan müdürümüz birlikte hem Diyarbakır’ın hem da Sakarya halkının gönlünde bilcümle canlılığı ve maneviyatıyla yaşamaktadır. Tıpkısı zamanda herkesin kalbinde ve yüreğindedir. Bizim idolümüz ve kahramanımız olmayı sürdürmektedir. Onun misyonunu sürdüreceğim amacıyla haddinden fazla mutluyum.”

Bölgeye yabancı olmadığını, 11 yıl boyunca Şark illerinde fariza yaptığını nâkil Kayaç, Sakarya’dan Diyarbakır’a esenleme getirdiğini kaydetti.

Hedeflerinin öncelikle cürüm ve suçlularla mücadele etmek olduğuna dikkati calip Kayaç, şöyle konuştu:

“Temel amacımız mevcut olan suçların sayısını kesmek. Buna rağmen önleyemediğimiz suçların bile faillerini ortaya çakmak, suçları tavzih etmek ve suçluları adalete doğrulama etmektir. Güzelce hizmetler üreteceğimize inanıyorum. Daha eski müdürlerimizin iri faaliyet ve destekleri var. Inanma müdürlerimiz balaban amal yapmışlar. Onlardan aldığımız bayrağı henüz dahi ileriye götürme azmi ve kararlılığındayız. Önceliklerimizi belirleyeceğiz ve kollarımızı sıvayarak büyük tıpkısı gayretle işimize koyulacağız.”

Diyarbakırlıları ve kenti haddinden fazla sevdiklerini anlatan Kaya, onlara göre hizmet etmek istediklerini dile getirdi.

Huzur ve güvenliği nail olmak üzere kesintisiz var güçleriyle çalışacaklarını tabir fail Kaya, “Eminim kim temas Diyarbakırlı de bizden desteğini esirgemeyecektir. Hep düzentileme arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Tanrı hepimizin uçurum ve yardımcısı olsun. Görevimizi vatana, millete, devlete, Diyarbakır’a, ailemize, herkese kalburüstü ve hayır etsin. İnşallah pir işlemler yaparız.” dedi.

Gazetecilerin, “Site için belirlediğiniz yol haritanız var mı?” sorusuna Kayaç, “Huzurun sağlanması temas yönüyle değerlidir. Terörle, uyuşturucuyla, kaçakçılıkla, tevhit ve trafik suçlarıyla savaş bizim işimiz. İşimiz tıpkı kâffesi oluşturuyor. Zımnında mücadelemiz topyekun bir uğraş olacaktır.” yanıtını verdi.

Share: