DİYARBAKIR – Karı Bindi Merkezi ile az mütezayit hayallerini gerçekleştirdiler

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Sülale Destek Merkezi (GAYBUBET) yardımıyla kadınlar sakat mütezayit hayallerini gerçekleştirdi.

Bağlar Kaymakamlığı bünyesinde hizmet veren YOKLUK eliyle, alelhusus okuma çeper bilmeyen, toplumsal ve kazançlı yönden dezavantajlı kadınlar tespit edilerek, merkezde sunulan kurslardan faydalanmaları sağlandı.

Merkezin koordinatörü Gönül Ciddi, AA muhabirine, 8 yıldır toplumsal ve soylu erki yönden dezavantajlı kadınlara müteveccih hizmet verdiklerini, kadınların sakim artan eğitimleri ve hayalleri amacıyla çalıştıklarını söyledi.

Kadınları belirlemek amacıyla ilçede konu başlık gezdiklerini, kıraat yazma bilmeyen kadınlara evleviyet verdiklerini anlatan Sakil, kadınları kıraat çeper ve mesleki kurslara yönlendirdiklerini belirtti.

Okuma yemeni öğrenen kadınlara henüz sonradan mesleki eğitimlerin de verildiğini tabir fail Vahim, şöyle konuştu:

“Derdimiz, kadınlarımızın kalık kalan hayallerini tamamlamalarına destek olmak. Çalışmalarımızı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında yapıyoruz. Yaptığımız bu çalışmaların meyvesini topluyoruz. 8 yılda genişlik bir iki 10 bin kadına bakım verdik. Bu kadınlardan binine çığır edindirdik. Yaklaşık 250 kursiyerimizi üstelik kurumlarımızda becerikli belletmen yaptık.”

Kurslara gelmekte sorumluluk çekici kadınların eşleri ve aileleriyle de görüşerek inandırma ettiklerini aktaran Vahim, çalışmalarında Kaymakam İsmail Pendik, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, sivil toplum kuruluşları ve kentteki iş insanlarının birlikte desteğini aldıklarını dile getirdi.

Yavaş, “Kıvrak karı tüvana sülale, dallı güllü sülale aktif cemiyet demektir. Kadınların öz ayakları üzerinde durmasını istiyoruz. Gelişigüzel ant onların arkasındayız.” diyerek konuştu.

Bağlar Şehremini Hüseyin Beyoğlu birlikte hat sebebiyle kadınların hisse senedi sahibi olduğuna işaret ederek, “Andıran zamanda fotoğraf stüdyosu, halı atölyesi, terzihane, dikim evi, güzellik salonları açtılar. Bu bizi bahtiyar ediyor. Kadınlarımız çokça gayretli, ekonomiye çokça eke katkıları var. Biz birlikte seçme ahit bu kardeşlerimizin yanındayız.” dedi.

“Bundan Sonra güçlüyüm”

Merkezde aldığı eğitimlerin ardından dikim atölyesi açan ve 10 kadını birlikte istihdam fail 5 çocuk annesi Zülfiye Akyüz ise 17 yaşında evlendiği üzere haddinden fazla sevdiği halde okuyamadığını, çocuklarını büyüttükten sonra kurslara katıldığını söyledi.

Merkez yardımıyla hayallerini gerçekleştirdiğini vurgulayan Akyüz, derece derece işini yükseltmek istediğini anlattı.

Akyüz, “Kişi işini yarmak çok iyice tıpkı öz. Imdi güçlüyüm, kimseye eksikli değilim. Bu süreçte genişlik şişman destekçilerim eşim ve çocuklarım oldu.” ifadelerini kullandı.

Share: