Diyarbakır ruzname haberleri: Diyarbakır’da taşlı arazide yetiştirilen tescilli Karacadağ pirincinde hasat dönemi

Diyarbakır’ın Karacadağ bölgesinde bazalt taşlı arazilerde yetiştirilen tescilli Karacadağ pirincinde hasat başladı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce suret Bağlar ilçesinin Karacadağ eteklerinde yer alan rustik Alatosun Mahallesi’nde yetiştirilen tescilli Karacadağ pirincinin hasadı zımnında etkinlik düzenlendi.

Ilbay Uca İhsan Akarsu, etkinlikte ilk biçerdöver, sonra orakla çeltik hasadı yaptı.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Ilbay Akarsu, hasadın artımlı ve şiddetli olmasını diledi.

Karacadağ pirincinin kentin coğrafi tescil düzlük 48 ürünü ortada bulunduğunu tamlayan Su, “Karacadağ pirincimiz çokça özel benzeri ürünümüz. Pirincimizin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla ağır icraat gerçekleştiriyoruz. Kalitesi, tadı ve aromasıyla bölgemizde ve Türkiye’üstelik vatandaşlarımızın severek ve beğenerek yediği benzeri düğü türü.” dedi.

Su, bu sene Ilıca, Çınar, Bağlar ve Hazro ilçelerinde Karacadağ Pirincinin Yaygınlaştırılması ve Geliştirilmesi projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesinin 57 çiftçiye 50 titrem, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün üstelik 63 titrem çeltiği çiftçilere dağıttığını aktardı.

Bu sene dikici araç sistemine bakarak ilde kestirmece 7 bin 500 dekarda Karacadağ pirinci ekiminin gerçekleştirildiğini aktaran Akarsu, “İnşallah Karacadağ pirincini hem yaygınlaştıracağız hem üstelik geliştireceğiz. Tabi bu yaygınlaşıp geliştikçe münasebet payını de müzayede yönünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Maraba, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar ve üreticiler katıldı.

Share: