Diyarbakır’da 30 bin dekarda 121 titrem lamba karpuzu hasadı

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ulvi İhsan Akarsu, Bismil ilçesinde lamba karpuzu hasadına katıldı. Vali Akarsu, “Kentte bu sene kestirmece 30 bin dekar alanda 121 bin titrem karpuz üretimi gerçekleştiriliyor” dedi.

Bismil ilçesi Mirza As Mahallesi’nde gerçekleştirilen lamba karpuzu hasadına Ilbay Ulvi İhsan Akarsu’nun birlikte çok sayıda yetiştirici katıldı. Burada matbuat mensuplarına açıklamada buluna Ilbay Su, Diyarbakır’ın tarımsal anlamda yetişkin nümayiş oynadığını söyledi. Arz kebir tarım ürünlerinden meşhur olanı, Diyarbakır karpuzu olduğunu hatırlatan Vali Akarsu, “Sabık yıllarda 56 kilo 200 gram geldi. Diyarbakır’bile 45 ile 56 kilo beyninde olan bilgili karpuzlarımız var. Eksiksiz Türkiye’nin ve dünyanın tanıdığı Diyarbakır karpuzumuzun tescilini de almışız. Zaman inşallah önce hasadını yapmış oluyoruz. Tabi bu ürünümüz bizim amacıyla çok kızıl. Malumunuz bu konuda çeşitlerimiz var. Sürme, beyaz zehir, karakış, beyazkış kabil çeşitleri var. Amma bugün burada rastık çeşidinin hasadıyla başlamış olduk. Diyarbakır karpuzumuzun festivalini yapacağız. Onu de ileriki tarihlerde gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Diyarbakır genelinde kestirmece 30 bin dekar alanda lamba karpuzu üretimini gerçekleştirdiklerini tabir fail Su, “Tahmini 121 bin ton lamba karpuzu üretimi gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu anlamda karpuzumuz üreticilerimizin üstelik majör tıpkısı kaynağı. Bağımlı bu, hele Diyarbakır karpuzu adına tabir ettiğimiz büyük bilgili karpuzlarımız, bunların artık sembolik değerleri var ve bire bir zamanda buna dede tohumu dediğimiz tohumdan üretilen karpuzlarımızdır. O yüzden bunun devamı amacıyla de tığ tedbirler alıyoruz” şeklinde konuştu

Tarım ve Orman Bakanlığı, valilik ve büyükşehir belediyesi namına üreticilere bindi sağladıklarını anımsatan Vali Akarsu, “Tarım ve Orman Bakanlığımız bir nice çiftçimize tarımsal destek sağlıyor. Diyarbakır karpuzu ile ilişik biz bile büyükşehir belediyesi yerine geçen yıllarda olduğu kadar bu yıl dahi esasen Diyarbakır karpuzu yetiştiren çiftçilerimize bindi sağladık. 40 çiftçimize 90 dekar alanda 4,5 titrem basma desteği sağladık” ifadelerini kullandı. – DİYARBAKIRShare: