Diyarbakır’da sıcaklarla gelişigüzel ayn kuruluğu şikayeti maça seviyede

Diyarbakır’da sıcaklarla alay malay göz kuruluğu şikayeti maça seviyede

Ölçüsüz sıcaklar göz sağlığını etkiledi

Op. Dr. Yusuf Izin:

“Göz kuruluğu şikayeti Ağustos ayıyla alay malay yer faziletkâr seviyeye ulaşmakta”

DİYARBAKIR – Diyarbakır’de ekstrem sıcaklar göz kuruluğu rahatsızlığındaki artışları da yanında getirdi. Op. Dr. Yusuf Izin, sığınmak için tarih gözlüğü ve gâh gelişim kollarında çalışanlara apotr gözlükler önerdi.

Güneydoğu Anadolu bölgesi çılgın sıcakların etkisi altındayken Diyarbakır’de da sıcaklar 40 derecenin üstünde seyrediyor. Baş Döndürücü sıcaklar birçok hastalığı tetiklerken bunlardan biri bile ayn kuruluğu. Selahattin Eyyubi Cesamet Hastanesi’nde Göz Hastalıkları Bölümünde vazifeli Op. Dr. Yusuf Icazet, ekstrem sıcaklarla gelişigüzel ayn kuruluğu şikayetlerinin artığını ve Ağustos ayıyla gelişigüzel en faziletli kur olduğuna dikkat çekti.

Dr. Müsaade, ayn kuruluğu, gözü nemlendiren gözyaşı tabakasının bir iki olması veya gözyaşı kalitesinin siftinlik olmasına ilişkin hastalarda görülen yanma, balkı, yıkılma, kızarıklık kabilinden umumi şikayetler olan ayrımsız çor olduğunu söyledi. Dr. Izin, “Diyarbakır’da gözlemlediğim kadarıyla sık görülmekte. Bahar ayından beri alerjiyle gelişigüzel tıpkısı artma görülmekte. Bu konuyla ilişkin özellikle tıpkı aydır haddinden fazla başvuru olmakta. Ayn kuruluğunun temel sebepleri ya yaş birkaç, evet da gözyaşı var ama kalitesi kötü. Sıcaklarla bu arada gözün üstündeki gözyaşının buharlaşmasının artmasıyla ayn kuruluğu şikayeti zamanla artmakta. Ağustos ayıyla birlikte yer faziletkâr seviyeye ulaşmakta. Göz kuruluğu olan hastaların yıl içinde bu şikayetleri var. Yaz aylarında hastaların ilaç ihtiyacı, doktora müracaat ihtiyacı daha üstelik artmakta” dedi.

“Mevsimlik işçilerde göz kuruluğu çok daha aşkın görülmekte”

Henüz önce ayn kuruluğu olmayan hastalarda dahi bu aylarda çare ahzetmek üzere referans yapıldığını anlatım eden Dr. Diploma, “Havuza girdikten sonradan, göl sularına girdikten sonra bize mevrut hastalarda tıpkı güruh viral konjektif dediğimiz gözlerde ağrı, çapaklanma, ayn kapaklarında şişme ve yeryüzü çok insanların bu arada girdiği yerlerde oluyor. Normalde yüzerken saf sıfır akarsu kaynaklarında gözün vabeste tutulmasında fayda var. ya da yüzme gözlüğü kullanılabilir. Tarlada güneşin altında çalışan mevsimlik işçiler bu üzere durumlarda ayn kuruluğu çokça daha fazla görülmekte. Bunların semptomları normal göz kuruluklarından daha çok. Zira bu hastalar güneşe çıktı çok maruz kalıyorlar. Yaş buharlaşması aşkın oluyor. Bu hastaların damlaya elan fazla ihtiyaçları oluyor. Bu işlerde çalışanlar kesinkes kullanabilirlerse güneş gözlüğü kullanmaları ama işini engelliyorsa himaye gözlüklerini önermekteyiz” şeklinde konuştu.

Share: