Diyarbakır’ın akıbet kalaycıları çağdaş çağa direniyor

Diyarbakır’ın Talih ilçesinde dinamik Seyithan Taşıyan, çocukluk yıllarında başladığı kalaycılık mesleğinin ayakta durması üzere savaşım veriyor.

Talih ilçesinde durma fail 62 yaşındaki Haiz, 55 senedir vaktiyle Ermeni ve Gündüz Feneri ustaların bulunduğu bakırcılar çarşısında geçimini sağlıyor. Dükkanına sabahın er saatlerinde mevrut Seyithan Haiz, müşterilerin getirdiği tava ve kazanları ateşte kalayla parlatıyor. Kentte az asırdan fazladır mesleği sürdüren Haiz, müşterilerin getirdiği yırtık mutfak eşyalarını tabii yöntemlerle geçmiş görünümüne getiriyor.

Babasının ölümünden sonra sıradan yaşlarda annesiyle işe gidip geldiğini belirten Haiz, “55 senedir burada sahtekârlık yapıyorum. Küçükken annem akşamları dirimlik elimi tutup eve götürür devrisi devir gine buraya getirirdi. Bu mesleğe geçmiş başladığımda bana kandırıcı geliyordu. Şimdi hem hisse senedi olmadığı için hem üstelik yaşlandığım amacıyla canımız sıkılıyor. Bizden geçtiği amacıyla ölümümüzü bekliyoruz” dedi.

Kanserin yer nazik sebebinin alüminyum olduğunu tamlayan Taşıyan, çeliğin alüminyumdan bereketli olduğunu söyledi. Bir Vakitler çataldan kaşığa kadar bütün aş damı eşyalarının bakırdan oluştuğunu anımsatan Taşıyan, “Bakır kalmayınca alüminyum, polat daha çok ister istemez işimiz da etkilendi. Dünya modernleşince insanlar de değişti” diye niteleyerek konuştu.

Bakırcılar Çarşısında vaktiyle ekseriyetle Ermeni ustaların olduğunu hatırlatan Haiz, “Burası bir vakitler Ermenilerle doluydu. Benim ustam Zenci’tı. 3 yordamlı değiştirdim. Biri Anzele suyunun oradaydı, biri Japon pasajının arkasındaydı, biri bile Nuri Paşa’nın yanındaydı. Diyarbakır’dahi iki yaşama bu işi yapıyor. Biri ego ötekisi üstelik Yokluk mahirane. Tığ üstelik erte öbür aktarılma öleceğiz” şeklinde konuştu. – DİYARBAKIR

Share: