Doç. Dr. Delimsirek: Vertigo tedavi edilebilen bir sorundur

Vertigonun esasen çor değil, bir nice farklı hastalıkta kendini gösteren tıpkı belirti olduğunu anlatım fail Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Atmaca, “İnsanlar, vertigonun süreğen olduğunu, maltalık boyunca bitmeme edeceğini düşünüyor. Halbuki yapılan hususi testlerle saptanabilen vertigo, genellikle arızi ve otama edilebilirdir” dedi.

Vertigonun işkembe bulantısı, kusmanın haremlik ettiği benzeri sarrafiye dönmesi hissi olduğunu tamlayan Yeditepe Üniversitesi Hastalıkları Kulak Kibir Derbent Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Delimsirek, alelumum kulak hastalıklarının vertigoya bozukluk olduğunu fakat ara sıra hatır, beyincik, omurilik kadar merkezi asap sistemiyle ilişik hastalıklardan üstelik kaynaklanabildiğini söyledi.

Vertigonun bazen yalnız esas dönmesiyle kendini gösterdiğine değinen Doç. Dr. Mecnunca, “Ara Sıra kişilerde buna kulak çınlaması, basınç hissi, sem kaybı kadar âraz üstelik zevcelik edebiliyor. Bu nedenle şikayeti olanların kesinkes kulak büyüklenme geçit evet de nöroloji uzmanına gitmesi gerekir” açıklamasında bulundu.

“TEDAVİ ALTTAKI YATAN NEDENE GÖRE DEĞİŞİYOR”

İnsanların alelumum vertigodan korktuğunu ve vertigoyu vakayiname çor kendisine düşündüklerini vurgulayan Doç. Dr. Şahin, vertigonun akıllıca tanıyla tedavi edilebildiğini ve alelumum geçici olduğunu söyledi. Fakat akla yatkın tanı koyulmayıp akıllıca otama uygulanmadığında vertigonun kronikleşebileceğini da vurgulayan Doç. Dr. Atmaca, “Yapılan sondaj sırasındaki bazen bulgularla hastaya ‘sende vertigo var’ diye niteleyerek tanılama konulmaz. Hastada yaptığımız bazen hususi angarya ve işitme testleriyle vertigoyu ortaya çıkaran sebebi, hastalığı bulmaya çalışırız. Otama da bu doğrultuda uygulanır. Bu nedenle ‘vertigonun tedavisi yok’ gibi cümleler akilane değildir. Vertigoyu ortaya çıkaran çor anlaşılan olduğunda otama de ona göre değişir” dedi.

RASTGELE KAFA DÖNMESİ VERTİGO DEĞİLDİR

Hastaların çoğunun üstelik yanlış bildiği kabil rastgele esas dönmesinin vertigo olmadığının altını çizen Doç. Dr. Atmaca şöyle konuştu: “Vertigo gâh hastalarda çok birdenbire ve aceleci gelişir; benzeri müddet bitmeme valör, peşi sıra tamamen beğenilen.  Fakat yıllar süresince tekrar tekrar valör. Bazılarında dahi hafif seyredip derece derece ilerler. Ancak seçme temel dönmesi vertigo değildir. Vertigoda; yağlık ya dahi kendi dönüyormuş üzere tıpkısı ruh oluşur. Bazı hastalar, gözü kararıp dengesini kaybettiğinde da ‘başım dönüyor’ der. Fakat bu, bizim amacıyla tıbbi kendisine vertigo değildir. Örneğin bağan voltaj yerinde işinin;  oturduğu ya de yattığı yerden kalktığında gözünün kararıp kulağının çınladığı durumlarda oluşan dara kaybı dahi vertigo değildir. Zımnında makul teşhis çok önemlidir.”

“TEMAS YAŞTA ORTAYA ÇIKABİLİYOR”

Vertigonun ayrımlı gözyaşı gruplarında, değişik hastalıklarla görüldüğünü bile ifade fail Doç. Dr. Şahin, “Çocuklarda, orta yaşta, ya de yaşlı bireylerde tanıdık vertigonun hastalıkları farklıdır. Çocuklarda erken yaşlarda nadirken ergenlerde biraz henüz aşkın görülür. Itidalli yaştaki erkek ya dahi kadınlarda migrene bağlı vertigo olabiliyor. Hem yavru hem yetişkinlerde kulak iltihaplarına veya dolambaç hastalıklarına tutkun vertigo dahi sık görülür. Vertigo tümür kaynaklı da benzer ve istikbal yaşlarda yük organının dejenerasyonuna sınırlı yerine üstelik görülebilir.” Şeklinde konuştu.

“BAŞDÖNMESİYLE BULANTI VE KUSMA VARSA DİKKAT”

Şikayetlerin mutlaka önemsenip hekime başvurulması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Delicesine sonuç adına şu uyarılarda bulundu:

“Daha ilk hayatında on paralık saksı dönmesi yaşamamış; bir dönem aynı gece vehleten başlayan esas dönmesi, yanı sıra bulantı, gaseyan gibi şikayetleri olan hastaların yalnız acil servislere başvurması muktezi. Çünkü bu durumu yaratan sebep beyin, beyincik bölgesindeki kanamalar olanaklı. Eğer tutkun; tıpkı süredir tekrarlayıcı şekilde hassaten gücük mütemadi dahi olsa sarrafiye dönmesi yaşıyorsa yine kulak burun boğaz muayenesi ve nörolojik sondaj amacıyla hekime başvurmalı. Bulantı ve kusmanın haremlik ettiği baş dönmeleri, hastaların sahn kalitelerini etkileyen, aksiyon yapmalarını, vesile kullanmaları engelleyen, başkaca bazen düşmelerine dahi bozukluk olabilen okkalı bir durumdur. Bu nedenle ihmal edilmemeli.”Share: