DOĞRU Parti’li Kurtulmuş, Kahramanmaraş’ta sivil cemiyet kuruluşları buluşmasında konuştu Açıklaması

DÜRÜST Tümen Umumi Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin bu coğrafyada küresel kendisine oynanan oyunların farkında olduğunu belirterek “Türkiye bilcümle sorunların barışsever tıpkısı şekilde çözülmesinden yanadır.” dedi.

YANLIŞSIZ Fırka Kahramanmaraş İl Başkanlığınca bir otelde düzenlenen “Sivil Cemiyet Kuruluşları Buluşması” programda mütekellim Kurtulmuş, sivil topluluk kuruluşlarının toplumun ayrımlı kesimlerine daha abat idrak ve halkın beklentilerinin belirlenerek çözüme kavuşturulması noktasında balaban tıpkısı yere ehil olduğunu söyledi.

Dünyanın hesaplı ve siyasi adına uzun yıllardır yaşamadığı nazik sıkıntıların içerisinde olduğunu anlatan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Bire Bir taraftan aha Karadeniz’üstelik bitmeme eden Ukrayna- Rusya meselesi, başka taraftan Irak Şarki’birlikte, Asya’de devam fail Amerika ile Rusya beyninde Tayvan üzerinden gündeme mevrut gerilimler. Değişik taraftan yine yıllardır yaşadığımız ilkin bizim coğrafyamız doğmak için hızlı hızlı Türkiye’nin güneyinden başlayarak Yemen’e büyüklüğünde vasıl o coğrafyadaki iç savaşlar, çatışmalar, gerilimler, yıldırı örgütlerinin ortaya koymuş olduğu kimi arbede ortamları, Afrika’daki gerilimler, Asya’daki gerilimler, Şark Akdeniz’da yer yağı ve hidrokarbür arama faaliyetleri itibarıyla yaşanan gerilimler, gene Türkiye namına baktığımız devir Ege’de Yunanistan üzerinden Türkiye’nin köşeye sıkıştırılması çabaları. Balkanlar’da kullanılmamış denklemlerin ortaya çıkarılması ve eskimemiş gerginlik alanları içerisinde bazen arbede alanlarının yaratılma çabaları. Bire Bir şekilde Kafkaslar’da görüyorsunuz. Ermenistan yeniden Azerbaycan’a saldırarak bizim orada oluşturmaya çalıştığımız çekinmezlik ve istikrarı bozucu adımlarını atmaya çalışıyor. Orada Kafkaslar’bile alelhusus Güney Kafkasya’de yaşanan bazı gelişmeler. Bilcümle bunların hepsine baktığınız ant, dünyanın çarçabuk derhâl gelişigüzel durumunda nazik güçlerin dünyadaki global mücadelenin kendilerini merkezi adına gören güçlerin ihtimal birlikte akıbet on yıllar süresince göze alamadıkları gerilimleri, çatışmaları gündeme getirdiğini görüyoruz. Rusya’nın, Çin’in, ABD’nin, Avrupa’nın ve gayrı bazen aktörlerin toptan ölçekte benzeri hesaplaşma, toptan ölçekte aynı savaşım ortaya koyduğu bu dönemde esasta yaşananlar hem siyaseten hem soylu erki kendisine dünyada verilen hakimiyet mücadeleleridir. Bu hakimiyet mücadelelerinin verildiği coğrafi alanların aceleten hızlı hızlı tamamının mutedil noktasında dahi Türkiye vardır.”

Türkiye’nin bu coğrafyada tüvana tıpkı şekilde ayakta durmaktan başkaca koşar adım ilerlemekten başka tek şansının bulunmadığını vurgulayan Kurtulmuş, yaşanan bu süreçte angajman ve beraberlik içerisinde milli yön atama etmenin araç olduğunu dile getirdi.

Kurtulmuş, Türkiye’nin çöz ve dış politikada tüvana tıpkısı şekilde için devam ettiğini hatırlatarak son zamanlarda yakalanan bu ivmenin muhteşem ve dirimlik olduğunun altını çizdi.

Yaşanan ekonomik krizle ait Hükümetin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde bir numaralı önceliğinin “tezgahı dağıttırmamak” olduğunu anlatan Vareste, şöyle konuştu:

“Türkiye bir taraftan ekonomik büyümesini bitmeme ettirirken büyümeyi birlikte adaletli ve hakkaniyetli vatandaşımızla bu süreci geçirebilmek üzere rastgele tip desteği ortaya koyabilmektedir. Türkiye bu süre içerisinde yeniden kendi soylu erki gücünü artırabilmek üzere ilkin doğalgaza bağımlılığı ortadan kaldırabilmek için biliyorsunuz Akdeniz ve Karadeniz’dahi doğalgaz taharri faaliyetlerini sürdürüyor. İnşallah yer kısa zamanda Karadeniz’de bulunduğu kadar Akdeniz’üstelik dahi doğalgaz kaynakları bulunarak Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı ortadan kalkacaktır. Tekrar bir şekilde bu proses içerisinde Türkiye alelhusus defans sanayisindeki gelişmelerine çokça şişman iri bir şekilde ivme kazandırmış kısaca yüzdelik 75-80 seviyelerinde yerlilik oranlarına ulaşarak dünya defans sanayisi liginde parmakla gösterilen ülkelerden birisi haline gelmiştir. “

Kurtulmuş, Türkiye’nin dünyadaki gelişmelere asla aldırmaz kalmayan ve hal üreten bir devlet olduğunu anımsatarak bunun üzere Ukrayna ve Rusya arasındaki savaştaki arabuluculuk hamlesine bakılmasının yeterli olacağını söyledi.

ABD ve ara sıra ülkelerin savaşın bitmesini istemediği amacıyla hazar ortamın sağlanamadığını tamlayan Vareste, “Gıda krizinin çözülmesi için Ukrayna ve Rusya’dan tahılların acun piyasalarına çıkarılabilmesi amacıyla rastgele çeşit sorumluluğu Türkiye yerine getirdi. Şu an dahi merkezi ve koordinasyonu İstanbul’de olan bire bir hububat koridoru açıldı, dünya piyasalarına birlikte bu anlamda bu tahıl arz edilmiş oluyor. Türkiye bölgesindeki ve dünyadaki bilcümle olaylarda faal ve tezyifkâr çözüm üreten tıpkı ülke. Türkiye kendisinin milli menfaatlerini sonuna kadar arkalamak üzere savaş eden tıpkısı ülkedir.” diye konuştu.

Yunanistan’a tavsiyede bulundu

Bazı kesimlerin büyüyen Türkiye’nin başına kâh badireler ayırmak istediğini, Ege’de Yunanistan üzerinden Türkiye’yi durdurmak, Türkiye’yi köşeye pintilik etmek isteyenler olduğuna bel fail Vareste, şunları kaydetti:

“Türkiye bu coğrafyada toptan adına oynanan oyunların farkındadır. Türkiye bilcümle sorunların barışçıl tıpkı şekilde çözülmesinden yanadır. Bu amaçla da temas şekilde ortaya konulacak ve Türkiye’yi taciz edecek bu girişimlerin Yunanistan’a hiçbir yarar sağlamayacağını biliyoruz ve buradan üstelik bitişik tıpkı mevki, hem de sınırdaşımız bir talih adına Yunanistan’a şu tavsiyede, şu teklifte bulunuyoruz. Türkiye Yunanistan arasındaki sorunlar evet otururuz, konuşuruz çözeceklerimizi çözeriz, çözemediklerimizi bile komşuluk ilişkileri içerisinde bunları fasletmek için hız harcama ederiz. Aman ha sakın ha birilerinin sırtınızı sıvazlamasına kanmayın, birilerinin sırtını sıvazlayıp ortaya atanların elan sonradan o ülkeleri lacerem ayrımsız şekilde boydak bıraktığının onlarca örneği vardır. en son örneğini bile Ukrayna’üstelik görüyoruz.”

Share: