Doğruluk Bakanı Bozdağ, Bartın Doğruluk Sarayı’nın açılışında konuştu: (1)

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, “Kira alacaklarıyla ilgilendiren ihtilafları, mezuniyet mülkiyeti kanunundan doğan ihtilafları ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz.” dedi.

Bozdağ, Bartın Doğruluk Sarayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, mütenavip çözüm yolları konusunda makro adımlar atıldığını, telif hakkı, berkitme ve ahbaplık uyuşmazlıklarında arabuluculuğun, Türkiye’nin gündemine getirildiğini belirtti.

İhtilafların mahkemeye gitmeden kısa sürede çözüme kavuşturulmasını sağlayan arabuluculuğun bugüne büyüklüğünde hareket, ticari ve tüketici uyuşmazlıklarında sorun şartı haline getirildiğini hatırlatan Bakan Bozdağ, 2013’ün Teşrinisani ayından bugüne kadar 3 milyon 119 bin 855 uyuşmazlığın yüzde 69’unun arabuluculukla anlaşmayla sonuçlandırıldığını bildirdi. Bekir Bozdağ, çözüme kavuşturulan ihtilafların yargının üzerinden alındığını dile getirdi.

Yeni dönemde arabuluculuğun kapsamının genişletilmesi kararı aldıklarını anlatım eden Bozdağ, şöyle bitmeme etti:

“Bakanlığımızın şu anda hazırladığı çalışmalar çerçevesinde önümüzdeki dönemde kira alacaklarıyla ilişkin ihtilafları, ikmal mülkiyeti kanunundan doğan ihtilafları ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz. çıktı icar alacaklarından, bitirme mülkiyeti hukukundan, kanunundan ve komşuluk hukukundan doğan ihtilaflar arabulucuya gidecek ve arabuluculukta daha güdük sürede, henüz birkaç masrafla çözüme kavuşacaktır. Tığ, komşuların mahkemeye düşmeden meseleleri halletmesini iştiyak ediyoruz. Bu üç alana baktığınızda ikisi doğrudan komşuluk hukukuyla alakadar laf, ötekisi birlikte kiracı-karı sahibi, onların çoğu bitişik olabiliyor. Kiracılarla, ev sahipleri ve komşular arasındaki ihtilafları, onları mahkeme kapılarına düşürmeden ve birbirlerini duruşma kapılarında suçlamadan, arabulucu yoluyla daha erken müddet içerisinde sorunlarını nakız konusunda eskimemiş tıpkı mütenavip çözüm yolunu önümüzdeki dönemde ortaya koyacağız.”

Bekir Bozdağ, Türkiye Büyük Budun Meclisi açıldığında konunun gündeme geleceğini söyledi.

Arabuluculuk sınavı

Arabuluculuk sınavına ilişkin dahi açıklama işleyen Vekil Bozdağ, “Arabuluculuk sınavı ilanı bugün evet dahi yarın Türe Bakanlığı sitesinden yayınlanacak. Kota uygulaması yapmayacağız bu sınavda, 70 ve üzerinde sükse elde eden sınava giren cümle arabulucu olma hakkını elde etme etmiş olacak.” bilgisini paylaştı.

Arabulucu oluşmak amacıyla temel eğitimi kabul etme zorunluluğu bulunduğunu dile getiren Nazır Bozdağ, sınava gireceklere başarı diledi.

(Sürecek)

Share: