Doğruluk Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda

Adalet Komisyonu Başkanı ve DOĞRU Öğür İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, İstanbul’birlikte İstiklal Caddesi’ndeki yıldırı saldırısına ait, “Yıldırı, temas, beraberliğimizi ve istikrarımızı gelişigüzel ahit murat almıştır. İnşallah daha çok de hedeflerine ulaşamayacaktır.” dedi.

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda, Türe Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Ayvaz, İstanbul’daki yıldırı saldırısını kınayarak, “Bigünah insanlara, çocuklara yönelen yıldırı, nereden gelirse gelsin tıpkı âdemiyet suçudur ve teröre karşı bilcümle alay malay kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

İktidarın hiçbir strüktürel reform yapmadığını sav eden Koca, “Köken anlamda ayrımsız egemenlik reformu yapmadınız, yapamadınız. Amaç yargıyı ele geçirmekti, yargıyı ele geçirdiniz ama ülke üstelik maatteessüf mahvoldu.” ifadesini kullandı.

Osman Kavala’nın 5 yıldır cezaevinde olduğunu anımsatan Ayvaz, “AİHM’nin kararı var ama cezaevinde. Kanunuesasi Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı Anayasa’da vazıh yazdığı halde Temel Mahkemesi kararını milletin gözünün içine baka baka uygulamayan hakim nerede şu anda? İrfan Direk, Kanunuesasi Mahkemesi üyesi seçiliyor, Yargıtayda tıpkısı dosyanın kapağını açmamış. Bunların hepsini düzelteceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Hakimler ve Savcılar Kurulunu birbirinden açmak gerektiğini belirten Koca, yargının müessis unsuru namına savunmaya Esas’üstelik da saha vereceklerini Avukatlık Kanunu’nu değiştireceklerini ve çoklu baro uygulamasını bitireceklerini tez etti.

“Sayın Icra Vekili, ‘Hakimlerin kararlarının arkasındayım’ deseydiniz”

İYİ Fırka Aksaray Milletvekili Ayhan Erel ise terörün amacının, milletin birliğini, beraberliğini uydurmak olduğunu ama bugüne kadar olduğu üzere daha çok dahi amacına ulaşamayacağını kaydetti.

Bir ülkede adalete olan güvenin kaybolması halinde devletin kamu birimlerine olan güvenin ortadan kalkacağını dile getiren Erel, “İmamoğlu dosyasına nazır hakimin mergup talebi ‘Yerine getiremem’ dediği için 1 yılı doldurmadığı halde Samsun’a nasıp edilmesi ve buna analog iddialar var. Bu iddiaların olması de adalete olan güveni yerle bir etmektedir. Sayın Icra Vekili, keşke bu kararları dolayısıyla yerlerinden edilen bilgili ve savcıların kararlarının arkasında durup, ‘Yargı bağımsızdır, ben bu hakimlerin verdiği kararların benzeri hukukçu olarak, ayrımsız Hak Bakanı adına arkasındayım’ deseydiniz. İşte o zaman savcı ve hakimler kendilerini güvencede hissedebilirlerdi.” görüşünü paylaştı.

“Bireysel müracaat yolu sınırlandırılmalıdır”

MHP İstanbul Saylav Feti Felek da PKK/PYD terör örgütü eliyle yapılan terör saldırısında 6 vatandaşın şehit olduğunu hatırlatarak, “Bu saldırıyı yapanları, koruyanları, kollayanları, beraberinde duranları biliyoruz. Kişi konforları amacıyla dünyanın mecmu kaynaklarını sömüren, bulunduğu rastgele yeri yaş ve ateşe boğan emperyalizmi ve işbirlikçilerini biliyoruz. Bunlardan, akan kanın hesabını tek biricik soracağız. Bölücü terör örgütünü müzahir, Türk Silahlı Kuvvetlerini sıkılmaz şekilde kimyevi cebe kullanmakla suçlayan ESIR yoğun devletinin ihsas oyunlarına balıklama atlayanlardan hesap sorarken, MHP yerine tığ üstelik orada olacağız.” sözlerini gider etti.

Temel Mahkemesine bireysel referans sayısındaki artışa dikkati calip Baht, adaletten ve haktan ayrılmadan bireysel başvuru yolunun sınırlandırılması gerektiğini dile getirdi.

HDP’ye mantinota davasının 7 Haziran 2021’da açıldığını hatırlatan Yıldız, HDP Batman Saylav Mehmet Ruştu Tiryaki’ye, “Bütçeyi konuşuyoruz. Birinci ayın onuna kadar siyasi partilerin alacağı Hazine yardımları muhtemelen. Kanunuesasi Mahkemesinden çıkacak değişmeyen; davanın reddi, kısmen evet birlikte tamamen Hazne yardımından yoksun bırakma evet üstelik partiyi kâmilen kapatmadır. Bir Numara ayın onuna büyüklüğünde partinizin (HDP) hesabına girecek servet, partiniz kapatılırsa bunun iadesi elbet olacaktır?” diye sordu.

Komisyonda HDP sıralarındaki marazlı hükümlülerin fotoğraflarına ilgili Felek, “MHP’nin görüşü şudur: Eğer kendi ihtiyaçlarını öz hesabına getiremiyorsa, sayrı hükümlülerin hekim raporları doğrultusunda yürütüm ertelemesi yapılmalıdır. Siyasi doyum bize göre on paralık kocaman değildir. Mesele eş olmasıdır.” dedi.

“Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ne tenkit”

Doğruluk Komisyonu Başkanı ve YANLIŞSIZ Tümen İstanbul Saylav Abdullah Güler ise yıldırı saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, “Terör, temas, beraberliğimizi ve istikrarımızı değme antlaşma maksat almıştır. İnşallah çıktı üstelik hedeflerine ulaşamayacaktır.” diye konuştu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın, Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili iddialarına değinen Güler, “İnsan benzeri utanır. Fiziki tetebbu yaptığında dahi insanların umumi tahlilini, filmini ve başka hususlarını ezberden benzeri doktorun bu şekilde beyanda bulunması türlü mü?” ifadesini kullandı.

Hukukun Üstünlüğü Endeksi’hangi göre Türkiye’nin 139 mutluluk ortada 117’inci sırada olduğunu dile getiren Güler, “Hangi başlıkta? Birçok kişiye ne soruları sordun? Ne zaman sordun? Hangi bölgede sordun? Kimlere sordun? Ihvan hezel alırken böyle bilcümle ilmî verilerden bahseder. Arkadaşlar, lütfen ilmî verilere ilgi edelim.” düşüncesini paylaştı.

Güler, KUL’nin sunu nazik üçüncü şehri Chicago’da 2021 yılında 3 bin 561 silahlı geveze olduğunu 797 kişinin hayatını kaybettiğini anlatarak, “23 bin arakçılık, 14 bin silahlı soygun gerçekleşmiş. Buralar hukukun faik olduğu, hukuk güvenliğinin olduğu, ululuk güvenliğinin olduğu yerler. Hukukun Üstünlüğü Endeksi yayınlarını yapanlar bu ülkeleri ilk sıralara koyuyorlar hangi hikmetse.” diyerek konuştu.

“Araştırı komisyonu kuralım”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan dahi terör saldırısını kınadığını belirterek, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

“Partilerin birbiriyle konuşması üstüne anlaşılan adımlar mı atılıyor? Siyasette de acaba tıpkı normalleşme mi oluyor?” izlenimi olduğu tam İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısının gerçekleştiğini dile getiren Paylan, bunun hal sürecini hatırlattığını ve bu süreci fehamet içinde bozmak talip dinamikler olduğunu öne sürdü.

Yeniden benzeri darbe dinamiğinin olduğunu argüman fail Paylan, “Sedir sorumluluğunu adına getirsin, geçerlilik sorumluluğunu yerine getirsin. Gelin, bu meseleyle ilişkin bir araştırı komisyonu kuralım, hız de en enerjik denetimini yapsın ki bu oyunları bozalım.” çağrısında bulundu.

Share: