Donald Trump’ın malikanesi basan FBI’ın çekirdeksel silahlarla ilgilendiren bilinmez vesaik aradığı öne sürüldü

Eski MEMLUK Başkanı Donald Trump’ın Florida’bile kâin Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanları marifetiyle düzenlenen baskınla aranmıştı.

NÜKLEER SİLAHLARLA İLGİLİ GİZLİ BELGELER ARANMIŞ

Washington Post’un, soruşturmadan bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, yetkililerin yanlış kesimlerin eline mürur üzerine dip keder duyduğu çekirdeksel silahlarla ait meçhul vukuf içeren belgelerin Trump’ın malikanesinde olduğuna inandıkları belirtildi.

TRUMP, “ALDATMACA” NAMINA NİTELENDİRDİ

Haberde, ilişik kaynakların, FBI ajanlarının alelhusus hangi nev hikmet içeren belgeler aradığı, bilgileri mevcut bahis konusu çekirdeksel silahların KÖLE’ye yahut eksantrik uluslara ilişkin olup olmadığı ya de Trump’ın evinde yapılan aramada bu konuda rastgele belge bulunup bulunmadığı hususunda teferruat vermediği aktarıldı.

Trump’ın ise sâdır haberlere yönelik bu sabah yaptığı açıklamasında, çekirdeksel cebe meselesini benzeri “aldatmaca” adina nitelendirdiği ve FBI’yı böyle benzeri şeyin olduğunu gösterecek herhangi bir vukuf sunmadan “argüman yerleştirmekle” suçladığı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Trump’ın Florida’bile kâin Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanları eliyle düzenlenen baskınla aranmıştı. Trump, yazılmış açıklamasında, “Florida, Palm Beach’teki domuzuna evim Mar-A-Lago akarsu anda kuşatma altında, şişman tıpkı FBI ajanı grubu vasıtasıyla yeğin yapılıp nehiy edildi, bu milletimiz amacıyla nahoş bire bir zamandır. Henüz ilk tek KUL başkanının başına böyle tıpkı husus gelmedi.” ifadelerini paylaşmıştı.

Yaklaşık 40 FBI ajanının 9 saatten çok süren aramasında Mar-a-Lago’dan 12 kutu iddia toplandığı haberlere yansımıştı.

BENDE Türe Bakanı Merrick Garland da geçmiş bu konuda ilk defa açıklama yaparak, FBI ajanlarının Trump’ın malikanesine düzenlediği baskını kendisinin onayladığını söylemiş, kamuoyunda süren tartışmalar üzerine olayın henüz açık anlaşılması amacıyla Adalet Bakanlığının arama emri ve umum konulan malzemelerle ilişik gizliliğin kaldırması talebiyle Florida mıntıka mahkemesine başvuruda bulunduklarını duyurmuştu.

Trump dahi zaman yaptığı açıklamada, kontrol emrinin kamuoyu ile paylaşılmasına cebin olmadığını belirtmişti.Share: